Elementy krawędziowe

Urządzenie ogrodu jest sprawą nierzadko skomplikowaną i wymagającą. Kwietnik metalowy jest często stosowany i może przybierać różne formy. Jako kwietnik stosowane są donice, bardziej lub mniej wymyślne konstrukcje o dowolnych formach i kształtach lub elementy krawędziowe. Przedstawiamy elementy krawędziowe jako sposób na oddzielenie trawnika od rabaty kwiatowej czy grządki warzywnej.

Elementy krawędziowe na tarasie jako kwietnik metalowy

Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych aluminiowych

Warzywa lub rośliny ogrodowe możemy wsadzić bezpośrednio w ziemię, donicę lub kwietnik metalowy. Donice mają określone wymiary, do których trzeba się często dostosować. Aby dać naszym Klientom jeszcze więcej swobody w tworzeniu aranżacji ogrodowych stworzyliśmy elementy krawędziowe. Elementy te wykonane są z blachy aluminiowej lub arkuszy blachy ze stali corten o grubości 3 mm. Wyższe elementy wykonujemy z blachy o grubości 5mm, aby zachować ich stabilność.

Elementy krawędziowe mają szerokie zastosowanie, mogą być użyte jako obrzeże ogrodowe oddzielające różne przestrzenie w ogrodzie. Po połączeniu odpowiednich części można złożyć donicę bez dna, w której powstanie później kolorowa rabata kwiatowa.

Elementy krawędziowe – Dlaczego aluminium?

Aluminium, z którego wykonano elementy krawędziowe jest trwałe i można je stosować na zewnątrz przez cały rok. Kolejną zaletą aluminium jest duża odporność na warunki atmosferyczne. Nie rdzewieje nie odbarwia się i nie zmienia kształtu pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Elementy krawędziowe mają powierzchnię malowaną proszkowo przy użyciu farby poliuretanowej. Dostępna jest bardzo szeroka kolorystyka, gdyż wchodzi w grę cała paleta RAL zawierająca ponad 200 odcieni kolorów. Wykończenie elementów aluminiowych wykonujemy w wersji matowej i w połysku co sprawia, że możemy dopasować te metalowe elementy do każdej aranżacji. Sam decydujesz jaka wielkości Cię interesuje i możesz stworzyć swój kwietnik metalowy w odpowiednim kształcie i wielkości.

ELEMENT KRAWęDZIOWE – Dlaczego corten?

Stal corten choć wynaleziona na początku XX wieku nadal jest traktowana jako materiał nowoczesny. Jej charakterystyczny rdzawy wygląd nadaje elementom elegancji, a przestrzeni wokół nich nieco surowego industrialnego charakteru. Patyny o rdzawym kolorze nie należy mylić z destrukcyjną rdzą, gdyż jest jej przeciwieństwem. Zabezpiecza ona element przez korozją i nadaje wytrzymałości. Dzięki niej elementy krawędziowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, mróz czy też wysokie temperatury. Nie są im straszne nawet zarysowania, ponieważ z biegiem czasu patyna ukryje je.

Do czego służą poszczególne metalowe elementy krawędziowe?

W naszej ofercie są dostępne PP Elementy podstawowe o długości do 3 m stanowiące ściany konstrukcji. Elementy takie jak NZ Element rogowy i NW Element rogowy wewnętrzny wykonujemy standardowo pod kątem prostym. Jest też możliwość wykonania go z dowolnym innym kątem określonym przez projektanta. Ze zmianą kąta należy jednak uważać, zwłaszcza w przypadku zamkniętych konstrukcji. Może się bowiem okazać, że przez pomyłkę w określeniu kąta konstrukcja się nie zamknie. Kolejnymi elementami są ZP Element krawędziowy końcowy i ZL Element krawędziowy końcowy, które służą do przytrzymywania konstrukcji otwartych. Z kolei takie elementy jak LL Element krawędziowy łącznik i LW Element wzmacniająco łączący służą do łączenia ze sobą poszczególnych części konstrukcji. Warto pamiętać o WW Elemencie wzmacniającym, który dodaje stabilności. Jest on niezbędny przy używaniu elementów PP, NZ i NW o dużych wielkościach.

Kwietnik metalowy idealne dopasowany do potrzeb użytkownika

Każdy projektant przestrzeni czy zajmuje się tym zawodowo czy tylko wtedy, gdy organizuje swoją prywatną przestrzeń chce, aby wszystkie zastosowane rozwiązania były najlepsze. Szukamy indywidualnych rozwiązań nie raz nietuzinkowych. Co robić kiedy wizja jaka powstała w naszej głowie nie jest stworzona z produktów standardowych? Pomóc mogą tylko rozwiązania personalizowane. Ponieważ spora część naszych Klientów to bardzo pomysłowi projektanci dajemy im możliwość korzystania z produktów niestandardowych. W ten sposób wizja obrazująca wymyślny kwietnik metalowy może stać się realnym produktem idealnie dopasowanym do potrzeb użytkownika. W pierwszej kolejności projektant wybiera materiał, z którego wykonane zostaną elementy krawędziowe. Jeśli wybierze aluminium w kolejnym kroku wybiera kolor – jeden z wielu dostępnych w palecie RAL. Następnie wybiera poszczególne elementy w potrzebnym wymiarze. Kiedy już wie czego potrzebuje składa zapytanie o wycenę, a potem zamówienie.

Narożnik wewnętrzny o różnych kątach
Narożnik wewnętrzny o różnych kątach

Narożnik zewnętrzny o różnych kątach
Narożnik zewnętrzny o różnych kątach

Zastosowanie podwyższonej grządki w ogrodzie

Coraz częściej doceniamy ekologiczne rozwiązania, w samodzielnej uprawie roślin oraz cieszy nas efekt uzyskanych plonów. Aby stworzyć swój własny warzywniak w ogrodzie, nie potrzeba nam dużego wysiłku. Wystarczy połączyć ze sobą właściwe elementy krawędziowe przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz śrub, które umieszczamy w odpowiednie otwory. Po połączeniu powstaje nam donica bez dna, którą należy ustawić bezpośrednio na ziemi. W miejscu, gdzie chcemy postawić kwietnik metalowy bez dna, musimy ściągnąć trawę. Następnie na spodzie takiej donicy układamy siatkę ogrodniczą. Ma ona na celu zabezpieczyć rośliny przed kretami, nornicami i innymi gryzoniami żyjącymi w ziemi. Na siatkę możemy ułożyć zrębki przekompostowane lub keramzyt, które utrzymują wilgoć oraz kompost i ziemię. To wszystko należy trochę utwardzić, ponieważ jak podlejemy rośliny lub spadnie deszcz może się zmniejszyć objętość użytej ziemi. Możemy też dosypać ziemi w późniejszym czasie. Nasz kwietnik metalowy z elementów krawędziowych jest już gotowy do przyjęcia sadzonek lub nasion warzyw.  Możemy posadzić ogórki, sałatę, szczypiorek, czy też pomidory oraz zioła. Można też przeznaczyć tą powierzchnię na kolorowe kwiaty.

Kwietnik metalowy dobrym rozwiązaniem w rozwijaniu umiejętności

Kwietnik metalowy jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy, aby nasze pociechy uczyły się korzystać z darów ziemi. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dla nich donicy bez dna w dogodnym dla nich rozmiarze. Jeśli wybierzemy zbyt dużą szerokość to dzieciom będzie ciężko dbać o rośliny i jest ryzyko, że zadeptają swoje plony. Jeśli jednak wybierzemy niewielki rozmiar to dbanie o swoje uprawy będzie dla nich przyjemnością i bardzo ciekawą lekcją. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nasze pociechy same mogą zdecydować co będą sadzić czy też wysiewać. Nauczą się odróżniać chwast od roślin uprawnych, a nagrodą uwieńczającą ciężką pracę będzie próbowanie plonów upraw. To dobry początek, aby nauczyły się pielęgnować i dbać o rośliny. Mogą też pomóc przy podlewaniu wężem ogrodowym.  Dla dzieci to ogromna frajda i radość widzieć, jak rośnie sałata, pomidor czy też ogórek.

Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych
Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych

Elastyczny kwietnik metalowy
Elastyczny kwietnik metalowy

Kwietnik metalowy – łączenie i wzmocnienie konstrukcji

Stabilność konstrukcji kwietnika metalowego jest istotniejsza niż może się wydawać. Trzeba pamiętać, że wzrost roślin powoduje napór ziemi na ściany pojemnika w jakim się znajdują. Nie ważne czy jest to donica czy konstrukcja podwyższonej grządki. Woda opadowa czy też ta, którą dostarczamy roślinom przy podlewaniu także ma wpływ na siły działające na konstrukcję od wnętrza. Właśnie dlatego poszczególne elementy powinny być ze sobą dobrze połączone za pomocą śrub i nakrętek. Są one dostępne w każdym sklepie budowlanym. Do łączenia poszczególnych elementów służą LL Element krawędziowy łącznik i LW Element wzmacniająco łączący. LL należy zastosować do połączenia krótkich elementów natomiast LW do łączenia dłuższych części. Jeśli w konstrukcji stosujemy długie elementy należy zastosować WW Element wzmacniający około w połowie długiego elementu.

Elementy krawędziowe na tarasie jako kwietnik metalowy
Elementy krawędziowe na tarasie jako kwietnik metalowy

Drugą możliwością zastosowania elementów krawędziowych jest wykorzystanie ich jako obrzeża. Służą one do oddzielenia od siebie poszczególnych części ogrodu. Jest to ważny element dekoracyjny naszej działki. Pozwala zachować ład w ogrodzie. Obrzeża ogrodowe można użyć też w miejskich przestrzeniach publicznych. Sprawdzą się na zieleńcach skwerach i w parkach. Można je zastosować zamiast krawężnika oddzielającego rabaty od chodników. Obrzeża do ogrodu wykonane z elementów krawędziowych wyglądają bardzo dobrze obok każdego materiału i powierzchni. Kwietnik metalowy swoim wyglądem przypomina niewielki płotek lub jest podwyższeniem rabaty kwiatowej. Elementy krawędziowe pomagają nam utrzymać ogród czy podjazd w czystości oraz pełnią funkcję dekoracyjną.

Grządka podwyższona dzięki temu, że rośliny są nieco wyżej szybciej się nagrzewa, co pomaga przy wzroście warzyw.  Konstrukcję z elementów krawędziowych można zastosować jako podwyższona rabata to skuteczna ochrona warzyw przed dziećmi bawiącymi się w ogrodzie, jak i zwierzętami domowymi. Już nigdy przypadkiem nie zniszczą upraw w trakcie szaleństw w ogrodzie. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest ułatwienie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, gdyż nie muszą się schylać aż do ziemi po warzywa. Aluminiowe elementy krawędziowe są malowane proszkowo farbą poliuretanową, która nie szkodzi ziemi ani uprawom. Z kolei te wykonane ze stali corten zabezpieczają rośliny przed ślimakami, które jej nie lubią. Elementy, z których można wykonać grządkę podwyższoną są łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy spłukać je wodą i przetrzeć krople wody. Nie musimy co roku ich odmalowywać co jest ich dodatkową zaletą.

Walory estetyczne takiej rabaty w ogrodzie, wpływają na wygląd całego naszego ogrodu. Produkt ten idealnie sprawdzi się w ogrodzie lub szklarni. Jeśli chcielibyśmy dodać ocieplenie donicy bez dna, to dobrym rozwiązaniem jest użycie styropianu. W tym celu zanim wsypiemy ziemię przykładamy styropian do ścianki każdej części elementu krawędziowego. W tak przygotowanej grządce umieszczamy siatkę ogrodową, keramzyt i ziemię.

Obrzeża z elementów krawędziowych – zastosowanie

Wśród szerokiej gamy obrzeży, dostępnych na rynku warto zatrzymać się przy obrzeżach metalowych. Aluminium i corten są materiałami, które nie podlegają korozji, są wytrzymałe na zmiany temperatury, nie kruszą się. Są to materiały bardzo trwałe, dlatego mogą zagościć w naszym ogrodzie lub w parku na długie lata. Nasze obrzeża są szczelne oraz umożliwiają koszenie trawy bezpośrednio przy nich. Ich montaż jest prosty i szybki, wystarczą śrubki i odpowiednie narzędzia. W ten sposób łączymy ze sobą każdą część układając dogodny kształt, prostokąta, kwadratu lub litery L, T lub U. Ściągamy warstwę trawy, wzdłuż wyznaczonego przez nas miejsca. Układamy pożądany kształt i wsypujemy ziemię od wewnętrznej strony. I mamy gotowy kwietnik metalowy. Nasze obrzeża są widoczne i estetyczne. Są to produkty, które nadają się do każdej przestrzeni miejskiej jak i do ogrodów prywatnych czy firmowych. Obrzeża niższe możemy zastosować do trawy, natomiast wyższe możemy zastosować jako donice bez dna np. dla dużych drzew. Oczywiście możemy tych wyższych obrzeży użyć także jako grządka podniesiona. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

Nieogranicztone możliwości elastycznego kwietnika metalowego
Nieogranicztone możliwości elastycznego kwietnika metalowego

kwietnik w bardzo elastychnym wykonaniu
Kwietnik w bardzo elastychnym wykonaniu

Przed zamówieniem elementów krawędziowych

Mamy do wyboru cztery rodzaje wysokości: 100 cm, 50 cm ,40 cm ,30 cm. Jeśli będziemy zamawiać elementy krawędziowe, musimy zwrócić uwagę, aby wszystkie części miały tą samą wysokość. Połączenie elementów o różnych wysokościach może być kłopotliwe i nie estetyczne, jeśli przestrzeń, na której chcemy je umieścić będzie płaska. Dobór różnych wysokości elementów ma sens, jeśli dokonujemy aranżacji na wzniesieniu. Jest on też uzasadniony, jeśli aranżację planujemy w miejscu, gdzie istnieje jakaś przeszkoda, której nie chcemy lub nie możemy się pozbyć. Taką przeszkodą może być studnia, której chcemy nadać tło w postaci kolorowej rabaty kwiatowej. Jeśli już mamy wyznaczoną wysokość to musimy określić kolor w jakim mają być wykonane. Dostępne są kolory, których numer jest dostępny w palecie RAL. Jeśli mamy określony kształt, wysokość oraz kolor możemy zamawiać elementy i czekać na ich wykonanie.

Bardzo ważne jest to, że kiedy już dojadą do nas gotowe elementy musimy je jak najszybciej rozpakować. Jeśli tego nie uczynimy to farba, którą pokryte są poszczególne aluminiowe elementy, może ulec odparzeniu, a w konsekwencji uszkodzeniu. Dzieje się tak z tego powodu, że produkty te są przygotowywane do wysyłki zaraz po tym jak farba wyschnie, jednak jest nadal świeża. Wszystkie elementy aluminiowe i te z cortenu zabezpieczamy na czas transportu kartonem i folią. Odparzenia materiału tworzą się w momencie, kiedy produkty są szczelnie zapakowane folią i ogrzewane przez temperatury zewnętrzne.

Przygotowanie ogródka pod kwietnik metalowy

Jednym z etapów przygotowania miejsca, w którym będą ustawione obrzeża jest zdjęcie trawy na obszarze, który ma zostać zabudowany. Następnie w zależności od tego jakie rośliny mają tam być posadzone przygotowujemy podłoże. Dla drzew i większych krzewów warto wykopać odpowiedni dół, dla warzyw użyźnić glebę. Dla wielu roślin konieczne jest zastosowanie zabiegów dostosowujących ph gleby do ich potrzeb. Jeśli nie chcemy by wyrastały chwasty, możemy zastosować czarną agro włókninę. Następnie musimy przygotować elementy krawędziowe do montażu. W tym celu warto je ułożyć na ziemi budując zaprojektowany kształt. Można to zrobić w miejscu docelowym lub później przenieść konstrukcję we właściwe miejsce, w zależności od typu i wielkości konstrukcji oraz ilości dostępnego miejsca. Sami możemy zdecydować jaki kształt i formę ma przybrać nasz kwietnik metalowy. Najlepiej, aby miał on ten kształt, który zaprojektowaliśmy przed zamówieniem. Jednak w przypadku, kiedy mamy już obrzeża i je wykorzystujemy powtórnie możemy stworzyć całkowicie nowy kształt. Umieszczamy obrzeża częścią wewnętrzną do przygotowanego miejsca. Łączymy poszczególne elementy za pomocą śrub. Wnętrze konstrukcji uzupełniamy docelowym wypełnieniem zależnym od tego jaki był zamysł aranżacji. Teraz przyszedł czas na umieszczenie roślin.

kwietnik w starym wydaniu
kwietnik w starym wydaniu

Po co obrzeża w ogrodzie?

Trudno sobie wyobrazić ogród bez kwiatów, a jeszcze trudniej bez obrzeży. Obrzeża oprócz tego, że pełnią funkcję dekoracyjną to na pewno utrzymują ład i porządek. Możemy z pomocą elementów krawędziowych oddzielić ścieżki lub podjazdy. Chronią nasze rabaty kwiatowe przed naszymi zwierzęcymi pupilami oraz dziećmi. Posiadają duże walory estetyczne i są uniwersalne. Za pomocą obrzeży możemy stworzyć estetyczny kwietnik metalowy. W tym celu potrzebujemy wsadzić piękne kwiaty, które w raz z elementami krawędziowymi stworzą piękną aranżacje naszego ogrodu. Aby ogród cieszył nas przez cały rok powinniśmy posadzić kwiaty, które kwitną o różnych porach roku. W ten sposób nasza rabata o każdej porze roku będzie kwiecista. Mamy bardzo szeroką gamę kwiatów, które kwitną od lutego do października: przebiśnieg, krokus wiosenny i złocisty, tulipan bratek, i nie zapominajmy o begoniach, wrzosach. Najciekawszym kwiatem, u którego kwitnienie przypada w zimie jest ciemiernik. Potoczną nazwą ciemiernika białego jest róża Bożego Narodzenia, ponieważ w tym okresie pojawiają się pierwsze kwiaty. Jedynym minusem tej rośliny jest to, że jest trująca w przypadku spożycia.