• Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych Kwietnik metalowy elementy krawędziowe na tarasie

    Elementy krawędziowe

    Urządzenie ogrodu jest sprawą nierzadko skomplikowaną i wymagającą. Kwietnik metalowy jest często stosowany i może przybierać różne formy. Jako kwietnik stosowane są donice, bardziej lub mniej wymyślne konstrukcje o dowolnych formach i kształtach lub elementy krawędziowe. Przedstawiamy elementy krawędziowe jako sposób na oddzielenie trawnika od rabaty kwiatowej czy grządki warzywnej.

Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych aluminiowych

Warzywa lub rośliny ogrodowe możemy wsadzić bezpośrednio w ziemię, donicę lub kwietnik metalowy. Donice mają określone wymiary, do których trzeba się często dostosować. Aby dać naszym Klientom jeszcze więcej swobody w tworzeniu aranżacji ogrodowych stworzyliśmy elementy krawędziowe. Elementy te wykonane są z blachy aluminiowej o grubości 3 mm, wyższe elementy wykonujemy z blachy o grubości 5mm.

Elementy krawędziowe mają szerokie zastosowanie, mogą być użyte jako obrzeże ogrodowe oddzielające różne przestrzenie w ogrodzie. Po połączeniu odpowiednich części można złożyć donicę bez dna, w której powstanie później kolorowa rabata kwiatowa.

Dlaczego aluminium?

Aluminium, z którego wykonano elementy krawędziowe jest trwałe i można je stosować na zewnątrz przez cały rok. Kolejną zaletą aluminium jest duża odporność na warunki atmosferyczne. Nie rdzewieje nie odbarwia się i nie zmienia kształtu pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Elementy krawędziowe mają powierzchnię malowaną proszkowo przy użyciu farby poliuretanowej. Dostępna jest bardzo szeroka kolorystyka, gdyż wchodzi w grę cała paleta RAL. Wykończenie elementów wykonujemy w wersji matowej i w połysku co sprawia, że możemy dopasować te metalowe elementy do każdej aranżacji. Sam decydujesz jaka wielkości Cię interesuje i możesz stworzyć swój kwietnik metalowy w odpowiednim kształcie i wielkości.

Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych
Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych
Elastyczny kwietnik metalowy
Elastyczny kwietnik metalowy

Zastosowanie podwyższonej grządki w ogrodzie

Coraz częściej doceniamy ekologiczne rozwiązania, w samodzielnej uprawie roślin oraz cieszy nas efekt uzyskanych plonów. Aby stworzyć swój własny warzywniak w ogrodzie, nie potrzeba nam dużego wysiłku. Wystarczy połączyć ze sobą właściwe elementy krawędziowe przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz śrub, które umieszczamy w odpowiednie otwory. Po połączeniu powstaje nam donica bez dna, którą należy ustawić bezpośrednio na ziemi. W miejscu, gdzie chcemy postawić kwietnik metalowy bez dna, musimy ściągnąć trawę. Następnie na spodzie takiej donicy układamy siatkę ogrodniczą. Ma ona na celu zabezpieczyć rośliny przed kretami, nornicami i innymi gryzoniami żyjącymi w ziemi. Na siatkę możemy ułożyć zrębki przekompostowane lub keramzyt, które utrzymują wilgoć oraz kompostownik i ziemię. To wszystko należy trochę utwardzić, ponieważ jak podlejemy rośliny lub spadnie deszcz może się zmniejszyć objętość użytej ziemi. Możemy też dosypać ziemi w późniejszym czasie. Nasz kwietnik metalowy z elementów krawędziowych jest już gotowy do przyjęcia sadzonek lub nasion warzyw.  Możemy posadzić ogórki, sałatę, szczypiorek, czy też pomidory oraz zioła. Można też przeznaczyć tą powierzchnię na kolorowe kwiaty.

Kwietnik metalowy dobrym rozwiązaniem w rozwijaniu umiejętności

Kwietnik metalowy jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy, aby nasze pociechy uczyły się korzystać z darów ziemi. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest stworzenie dla nich donicy bez dna w dogodnym dla nich rozmiarze. Jeśli wybierzemy zbyt dużą szerokość to dzieciom będzie ciężko dbać o rośliny i jest ryzyko, że zadeptają swoje plony. Jeśli jednak wybierzemy niewielki rozmiar to dbanie o swoje uprawy będzie dla nich przyjemnością i bardzo ciekawą lekcją. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nasze pociechy same mogą zdecydować co będą sadzić czy też wysiewać. Nauczą się odróżniać chwast od roślin uprawnych, a nagrodą uwieńczającą ciężką pracę będzie próbowanie plonów upraw. To dobry początek, aby nauczyły się pielęgnować i dbać o rośliny. Mogą też pomóc przy podlewaniu wężem ogrodowym.  Dla dzieci to ogromna frajda i radość widzieć, jak rośnie sałata, pomidor czy też ogórek.

Elementy krawędziowe na tarasie jako kwietnik metalowy
Elementy krawędziowe na tarasie jako kwietnik metalowy

Funkcjonalność obrzeży z elementów krawędziowych

Drugą możliwością zastosowania elementów krawędziowych jest wykorzystanie ich jako obrzeża. Służą one do oddzielenia od siebie poszczególnych części ogrodu. Jest to ważny element dekoracyjny naszej działki. Pozwala zachować ład w ogrodzie. Obrzeża ogrodowe można użyć też w miejskich przestrzeniach publicznych. Sprawdzą się na zieleńcach skwerach i w parkach. Można je zastosować zamiast krawężnika oddzielającego rabaty od chodników. Obrzeża do ogrodu wykonane z elementów krawędziowych wyglądają bardzo dobrze obok każdego materiału i powierzchni. Kwietnik metalowy swoim wyglądem przypomina niewielki płotek. Pomaga nam utrzymać ogród czy podjazd w czystości oraz pełnią funkcję dekoracyjną.

Grządka na podwyższeniu i jej zalety

Grządka podwyższona dzięki temu, że rośliny są nieco wyżej szybciej się nagrzewa, co pomaga przy wzroście warzyw.  Kwietnik metalowy z elementów krawędziowych można zastosować jako podwyższona rabata to skuteczna ochrona warzyw przed dziećmi bawiącymi się w ogrodzie, jak i zwierzętami domowymi. Już nigdy przypadkiem nie zniszczą upraw w trakcie szaleństw w ogrodzie. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest ułatwienie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, gdyż nie muszą się schylać aż do ziemi po warzywa. Aluminiowe elementy krawędziowe są malowane proszkowo farbą poliuretanową, która nie szkodzi ziemi ani uprawom. Elementy z których można wykonać kwietnik metalowy są łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy spłukać je wodą i przetrzeć krople wody z kwietnika. Nie musimy co roku ich odmalowywać co jest ich dodatkową zaletą.

Walory estetyczne takiej rabaty w ogrodzie, wpływają na wygląd całego naszego ogrodu. Produkt ten idealnie sprawdzi się w ogrodzie lub szklarni. Jeśli chcielibyśmy dodać ocieplenie donicy bez dna, to dobrym rozwiązaniem jest użycie styropianu. W tym celu zanim wsypiemy ziemię przykładamy styropian do ścianki każdej części elementu krawędziowego. W tak przygotowanej grządce umieszczamy siatkę ogrodową, keramzyt i ziemię.

Obrzeża z elementów krawędziowych – zastosowanie

Wśród szerokiej gamy obrzeży, dostępnych na rynku warto zatrzymać się przy obrzeżach aluminiowych. Aluminium jest materiałem, który nie podlega korozji, jest wytrzymały na zmiany temperatury, nie kruszy się. Jest to materiał trwały, dlatego może zagościć w naszym ogrodzie lub w parku na długo. Nasze obrzeża są szczelne oraz umożliwiają koszenie trawy bezpośrednio przy nich. Ich montaż jest prosty i szybki, wystarczą śrubki i odpowiednie narzędzia. W ten sposób łączymy ze sobą każdą część układając dogodny kształt, prostokąta, kwadratu lub litery L, T lub U. Ściągamy warstwę trawy, wzdłuż wyznaczonego przez nas miejsca. Układamy pożądany kształt i wsypujemy ziemię od wewnętrznej strony. I mamy gotowy kwietnik metalowy. Nasze obrzeża są widoczne i estetyczne. Oberża nasze nadają się do każdej przestrzeni miejskiej jak i do ogrodów prywatnych czy firmowych.

Nieogranicztone mozliwosci elastycznego kwietnika metalowego
Nieogranicztone mozliwosci elastycznego kwietnika metalowego
kwietnik w bardzo elastychnym  wykonaniu
Kwietnik w bardzo elastychnym wykonaniu

Dbałość o kwietnik metalowy po dostawie

Obrzeża niższe możemy zastosować do trawy, natomiast wyższe możemy zastosować do materiałów sypkich np. kamyczki ozdobne, ziemia, kora lub żwirek. Oczywiście możemy tych wyższych obrzeży użyć także jako grządka podniesiona. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

Mamy do wyboru cztery rodzaje wysokości: 100 cm, 50 cm ,40 cm ,30 cm. Jeśli będziemy zamawiać elementy krawędziowe, musimy zwrócić uwagę, aby wszystkie części miały tą samą wysokość. Połączenie elementów o różnych wysokościach może być kłopotliwe i nie estetyczne, jeśli przestrzeń, na której chcemy je umieścić będzie płaska. Dobór różnych wysokości elementów ma sens, jeśli dokonujemy aranżacji na wzniesieniu. Jest on też uzasadniony, jeśli aranżację planujemy w miejscu, gdzie istnieje jakaś przeszkoda, której nie chcemy lub nie możemy się pozbyć. Taką przeszkodą może być studnia, której chcemy nadać tło w postaci kolorowej rabaty kwiatowej. Jeśli już mamy wyznaczoną wysokość to musimy określić kolor w jakim mają być wykonane. Dostępne są kolory, których numer, który jest dostępny w palecie RAL. Jeśli mamy określony kształt, wysokość oraz kolor możemy zamawiać elementy i czekać na ich wykonanie.

Bardzo ważne jest to, że kiedy już dojadą do nas gotowe elementy musimy je jak najszybciej rozpakować. Jeśli tego nie uczynimy to farba, którą pokryte są poszczególne elementy, może ulec odparzeniu, a w konsekwencji uszkodzeniu. Dzieje się tak z tego powodu, że produkty te są przygotowywane do wysyłki zaraz po tym jak farba wyschnie, jednak jest nadal świeża. Wszystkie elementy aluminiowe przez nas wykonywane zabezpieczamy na czas transportu kartonem i folią. Odparzenia materiału tworzą się w momencie, kiedy produkty są szczelnie zapakowane folią i ogrzewane przez temperatury zewnętrzne.

Przygotowanie ogródka pod kwietnik metalowy

Jednym z etapów przygotowania miejsca, w którym będą ustawione obrzeża jest zdjęcie trawy na obszarze, który ma zostać zabudowany. Następnie w zależności od tego jakie rośliny mają tam być posadzone przygotowujemy podłoże. Dla drzew i większych krzewów warto wykopać odpowiedni dół, dla warzyw użyźnić glebę. Dla wielu roślin konieczne jest zastosowanie zabiegów dostosowujących ph gleby do ich potrzeb. Jeśli nie chcemy by wyrastały chwasty, możemy zastosować czarną agro włókninę. Następnie musimy przygotować musimy elementy krawędziowe do montażu. W tym celu warto je ułożyć na ziemi budując zaprojektowany kształt. Można to zrobić w miejscu docelowym lub później przenieść konstrukcję we właściwe miejsce, w zależności od typu konstrukcji. Sami możemy zdecydować jaki kształt i formę ma przybrać nasz kwietnik metalowy. Najlepiej, aby miał on ten kształt, który zaprojektowaliśmy przed zamówieniem. Jednak w przypadku, kiedy mamy już obrzeża i je wykorzystujemy powtórnie możemy stworzyć całkowicie nowy kształt. Umieszczamy obrzeża częścią wewnętrzną do przygotowanego miejsca. Wnętrze konstrukcji uzupełniamy docelowym wypełnieniem zależnym od tego jaki był zamysł aranżacji. Teraz przyszedł czas na umieszczenie roślin.

Przed wejściem do domu elegancko będzie się prezentować róża, azalia lub bukszpan. Z mniejszych kwiatów możemy zastosować lwią paszczę, niezapominajkę lub begonie stale kwitnącą. Zaletą naszych obrzeży jest to, że możemy wybrać kolor, który będzie współgrał z roślinami, pozostałymi donicami czy elewacją.

kwietnik w starym wydaniu
kwietnik w starym wydaniu

Po co obrzeża w ogrodzie?

Trudno sobie wyobrazić ogród bez kwiatów, a jeszcze trudniej bez obrzeży. Obrzeża oprócz tego, że pełnią funkcję dekoracyjną to na pewno utrzymują ład i porządek. Możemy z pomocą elementów krawędziowych oddzielić ścieżki lub podjazdy. Chronią nasze rabaty kwiatowe przed naszymi zwierzęcymi pupilami oraz dziećmi. Posiadają duże walory estetyczne i są uniwersalne. Za pomocą obrzeży możemy stworzyć estetyczny kwietnik metalowy. W tym celu potrzebujemy wsadzić piękne kwiaty, które w raz z elementami krawędziowymi stworzą piękną aranżacje naszego ogrodu. Aby ogród cieszył nas przez cały rok powinniśmy posadzić kwiaty, które kwitną o różnych porach roku. W ten sposób nasza rabata o każdej porze roku będzie kwiecista. Mamy bardzo szeroką gamę kwiatów które kwitną od lutego do października: przebiśnieg, krokus wiosenny i złocisty, tulipan bratek, i nie zapominajmy o begoniach, wrzosach. Najciekawszym kwiatem, u którego kwitnienie przypada w zimie jest ciemiernik. Potoczną nazwą ciemiernika białego jest róża Bożego Narodzenia, ponieważ w tym okresie pojawiają się pierwsze kwiaty. Jedynym minusem tej rośliny jest to, że jest trująca w przypadku spożycia.


Koszyk
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj