RODZAJE DONIC BETONOWYCH

Rodzaje donic betonowych

JAKIE SĄ RODZAJE DONIC BETONOWYCH?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów betonowych donic. Największą popularnością cieszy się klasyczny prostokątny kształt, ale dostępne są także donice o okrągłych i kwadratowych kształtach. Jeśli klient ma swój pomysł na wygląd donicy, możliwe jest wykonanie jej na indywidualne zamówienie.

O jakości donicy decyduje wykorzystany do produkcji materiał oraz sposób jej wykonania. Donice powinny być wykonane z trwałego materiału o wysokiej jakości. W produkcji tych elementów bardzo ważne jest także prawidłowe odprowadzanie wody z wnętrza donicy. Gdy doniczka nie będzie odprowadzać wody, rośliny nie będą rosły prawidłowo oraz może pojawić się pleśń. Donica betonowa powinna także być wykonana dokładnie i precyzyjnie, tak aby była ozdobą ogrodu. Wykorzystanie odpowiedniego materiału oraz sposobu produkcji sprawi, że donice będą cieszyć pięknym wyglądem przez długie lata. 

Donica betonowa Geraldo 92000 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 102000 x 500 x h:500 [mm]

W jakich miejscach najlepiej ustawiać betonowe donice?

Wybór odpowiedniego miejsca pod betonową donicę jest niezwykle ważny. Jest to produkt o dużej masie, dlatego wybrane miejsce musi być stabilne. W przypadku tarasów, warto najpierw sprawdzić, jaka jest ich nośność, aby duża waga donicy nie uszkodziła konstrukcji. Warto dobrze przemyśleć wybór miejsca, ponieważ waga donicy betonowej ogranicza jej mobilność, i raz ustawioną, trudno jest przenieść w inne miejsce. Należy także pamiętać, że donica betonowa musi mieć możliwość odprowadzania nadmiaru wody. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie donicy na przygotowanym wcześniej podeście z kamieni o średnicy większej niż 2 cm.

Wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy. Najlepiej jest wybrać miejsce, w którym podłoże ma równie wysokie właściwości jak beton. Wszak, jest to materiał wielokrotnie cięższy od innych. Podłoże musi być odpowiednio wytrzymałe, by utrzymać taki ciężar, a donica się nie zapadała. Postawienie donicy na niestabilnym gruncie może przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji, jak np. zniszczenie roślin po przewróceniu się donicy, a nawet przyciśnięcie małych zwierząt. 

donica betonowa wkomponowana w chodnik
donica betonowa wkomponowana w chodnik

Jak przygotować podłoże pod donicę betonową ?

Donice betonowe prwidłowe obsadzenie
Donice betonowe prwidłowe obsadzenie

Czym kierować się przy wyborze betonowej donicy?

Wybierając betonową donicę warto zastanowić się, jakie będzie jej zastosowanie oraz w jakim miejscu chcemy ją postawić. 

Cena betonowych donic

Cena jest ważnym parametrem przy wyborze produktu. Nie warto jednak kierować się tylko tym aspektem, ponieważ niska cena rzadko idzie w parze z jakością. Czasem warto zdecydować się na produkt droższy, ale o lepszej jakości. Jest to inwestycja na lata, a produkt wysokiej jakości odwdzięczy się swoim pięknym wyglądem przez długie czas.

Waga betonowych donic

Innym ważnym czynnikiem jest waga donicy. Warto dostosować ją do miejsca, w którym ma ona stać (np. na taras lepiej jest wybrać lżejszy model). Należy dobrze sprawdzić parametry donicy oraz jakość wykorzystanych do produkcji materiałów. Ważne jest prawidłowe odprowadzanie wody, ponieważ może ono uchronić ją przed zniszczeniem (zamarzająca wewnątrz woda może uszkodzić donicę). 

Donica betonowa Francesco 92000 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Francesco 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Francesco 102000 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 4800 x 800 x h:700 [mm]

Zalety betonowych donic

Donice betonowe cieszą się dużą popularnością. Wpływa na to szereg zalet, jakie oferuje to rozwiązanie:

  • wytrzymałość i trwałość – produkt będzie służył przez długie lata,
  • odporność na mróz – choć trzeba pamiętać, aby podczas ujemnych temperatur nie było w nich wody,
  • możliwość pokrycia ich dowolnym kolorem – ciekawy kolor donic uczyni je atrakcyjnym dodatkiem ogrodu,
  • charakterystyczny wygląd – mieszanka żwiru, piasku, cementu i wody wygląda ciekawie i ponadczasowo,
  • szarość betonu – industrialny wygląd donicy łatwiej kontraktuje z kolorowymi roślinami,
  • możliwość stworzenia scenerii dla każdego rodzaju roślin – klasyczny wygląd donicy sprawia, że wygląda ona dobrze z tradycyjnymi, jak i bardziej nowoczesnymi roślinami.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem betonowych donic?

Jak każde rozwiązanie, betonowe donice także posiadają wady:

  • duża waga – donice są mniej uniwersalne, a ich przestawianie może być trudne, bez pomocy odpowiedniego sprzętu,ale sprawia że można w nich posadzić wysokie rośliny. Drzewka czy palmy wiatr nie będzie mógł łatwo przewrócić.  
  • beton nie odprowadza wody – donice z betonu lepiej nadają się do roślin, które lubią wilgotne gleby (kaktusy, sukulenty), zaś nie sprawdzą się dla roślin wolących suchą glebę (warzywa, kwiaty, zioła).

Jak użytkować donice betonowe?

Donice betonowe na taras są produktami mrozoodpornymi. Należy jednać pamiętać o ich odpowiednim wypełnieniu oraz zastosowaniu warstwy termoizolacyjnej. Boczne ściany donicy od wewnątrz powinny zostać wypełnione 2-3 cm styropianu, w celu ochrony systemu korzeniowego roślin przed mrozem oraz nadmiernym przesychaniem ziemi podczas wysokich temperatur.

Donica betonowa tarasowa powinna zostać wypełniona kruszywem wraz z zastosowaniem warstwy drenażowej. Bardzo ważną kwestią są drożne kanały odpływowe. Aby zapobiegać ich zapychaniu należy pomiędzy warstwą drenażową a podłożem położyć geowłókninę. 

W jaki sposób sadzić rośliny w betonowych donicach?

Jak już wcześniej wspomniano, beton jest materiałem wodoodpornym. Dlatego wybierając donice, warto sprawdzić, czy posiadają odpowiednie otwory w dole. Jest to konieczne, aby woda mogła swobodnie spływać. Betonowe donice są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli posiadają odpowiednie odprowadzanie wody, bez problemu wytrzymałą nawet bardzo mroźną zimę. Ponieważ postawione raz w ogrodzie nie są przestawiane ani chowane na zimę, warto posadzić w nich odporne rośliny, które będą dobrze wyglądać o każdej porze roku. Dzięki temu, ogród będzie wyglądał atrakcyjnie.

W betonowych donicach można sadzić każdy rodzaj roślin. Wybór należy tylko do właściciela ogrodu. Donice są bardzo solidne, dzięki czemu powstałe wraz z upływem czasu zabrudzenia, można w łatwy sposób usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Trzeba tylko pamiętać, żeby uważać na posadzone w donicach rośliny.

Donica betonowa Geraldo 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Francesco 102000 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Agnese1500 x h:290[mm]
Agenda
Zapytanie