DONICE Z BETONU: JAK JE CZYŚCIĆ?

Designerskie donice z betonu seria Hydra

Sporo osób zastanawia się, jak należy czyścić donice z betonu. Posiadasz takie elementy małej architektury? W swoim ogrodzie lub np. na tarasie? Masz zamiar niedługo zrobić porządki w tych miejscach? Poświęć zatem chwilkę, aby przeczytać poniższy poradnik. Wyjaśniamy w nim, co należy przygotować przed rozpoczęciem pracy, jak należy w praktyce czyścić donice betonowe oraz kiedy wziąć się za wykonywanie tych zadań.

Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Nicola 4800 x 800 x h:800 [mm]
Donica betonowa Hydra 1800 x h:700[mm]
Donica betonowa Alessandro 4800 x 800 x h:700 [mm]

Betonowe donice: charakterystyka tych produktów

Donice betonowe mają wiele zalet. Te elementy małej architektury ogrodowej są bardzo stylowe. Poza tym cechują się uniwersalnością. Na skutek tego pasują w praktyce do rozmaitych aranżacji (nawet tych najbardziej nowoczesnych). Inni szczególnie zwracają uwagę na to, że betonowe donice są bardzo odporne. To fakt. Nawet gwałtowne opady atmosferyczne nie są im straszne. Tak samo, jak niskie temperatury. Warto dodać, że w sklepie internetowym WOF do wyboru są np. betonowe donice ogrodowe odporne na mróz, czy działanie szkodliwych promieni UV. Wykonanie z porządnych komponentów wpływa m.in. na to, że betonowe donice nie wymagają impregnowania. Właściciele tych elementów małej architektury nie muszą zatem martwić się np. malowaniem itp.

Dlaczego warto systematycznie czyścić betonowe donice?

Brak konieczności impregnacji nie jest równoznaczny z tym, że o donice betonowe w ogóle nie trzeba dbać. Chcesz, by te elementy małej architektury długo nadawały się np. do sadzenia roślin? Przy okazji zależy Ci na odpowiednich wrażeniach wizualnych? W takim razie musisz pamiętać o regularności na tej płaszczyźnie. Jak często należy to robić? Każda donica z betonu powinna być systematycznie sprawdzana pod tym kątem. Zazwyczaj jest tak, że osoby posiadające te produkty czyszczą je tylko przed rozpoczęciem sezonu. Potem nie do końca zaś o nie dbają. A to błąd. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zabrudzenia, osady, czy wykwity itp. to należy jak najszybciej się z nimi uporać. Dlaczego to dobre podejście do tego zagadnienia? Przede wszystkim będzie Ci o wiele łatwiej doprowadzić betonowe donice do odpowiedniego stanu. Zrobisz to nie tylko dokładnie, ale także relatywnie szybko. A jak zaniedbasz tę sprawę, to uporanie się z zabrudzeniami stanie się naprawdę kłopotliwe…

Czyszczenie donic betonowych: co Ci się przyda?

Aby dokładnie wyczyścić donice betonowe potrzebujesz kilku odpowiednich akcesoriów i substancji. Warto zaznaczyć, że te elementy małej architektury są bardzo solidne. W związku z tym mogą być czyszczone naprawdę dość intensywnie. A to pozwala relatywnie szybko uporać się z całym zadaniem. Nie ma przeszkód, aby zastosować tutaj np. szczotkę ryżową. Alternatywnie rekomendowane są metalowe elementy tego typu. Co jeszcze jest ważne? Twoja donica betonowa okrągła powinna być czyszczona szczotkami o umiarkowanej twardości. Jeśli nie masz takich przyrządów, to warto się w nie zaopatrzyć. Jest wiele sklepów online lub stacjonarnych, które oferują ten asortyment. Poza tym przyda Ci się zwykła woda i ocet. Ewentualnie odpowiednie preparaty chemiczne dedykowane m.in. do usuwania resztek zaprawy z kamieni itp. (na to jednak trzeba uważać – zaraz dowiesz się, z czego to wynika).

Jak w praktyce czyścić betonowe donice?

Należy to robić dokładnie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Na początku użyj w tym celu szczotki ryżowej. Dzięki niej uporasz się z rozmaitymi zabrudzeniami. Chodzi np. o osady i rozmaite wykwity. Tego typu zmiany, przebarwienia itp. są dość częstym kłopotem. Powstają one na skutek np. styczności z twardą wodą. Co dalej? Po wstępnym czyszczeniu czas na wyparzanie wrzątkiem. Wówczas nawet silne zabrudzenia powinny „puścić”. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba zastosować kolejne rozwiązanie. Chodzi o mieszankę wody z octem. Warto dodać, że możesz swobodnie zostawić betonowe donice – w takiej substancji – nawet na kilkadziesiąt godzin. Potem trzeba usunąć pozostałości po zabrudzeniach. Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne opłukanie betonowych donic. Ma to szczególne znaczenie, jeśli zamiast wody z octem zastosujesz gotowe środki chemiczne służące w praktyce do usuwania resztek zaprawy z kamieni itd. Nie zapominaj także o wysuszeniu donic z betonu. Dopiero potem można je zacząć użytkować.

Czyszczenie donice betonowych: o czym jeszcze pamiętać?

Aby ułatwić sobie pracę na tej płaszczyźnie, musisz być systematyczny. Jak widzisz, że donica betonowa duża jest zabrudzona itp. to od razu ruszaj do pracy. Nie zwlekaj z tym! Dzięki temu pójdzie Ci szybko, a przy okazji zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Warto wspomnieć, że Klienci coraz częściej hodują w betonowych donicach np. jadalne rośliny owocowe. Chodzi m.in. o borówki, truskawki, czy maliny. U Ciebie jest podobnie? Jeśli tak, to nie możesz w czasie mycia stosować środków chemicznych. Jest chyba oczywiste, że mogłoby to być niekorzystne dla zdrowia – Twojego oraz innych członków rodziny. Staraj się wybierać tylko takie metody, które są nie tylko efektywne, ale również nie stwarzają zagrożenia na innych polach.

 

Agenda
Zapytanie