Sztuka Małej Architektury: Detale, Funkcje i Inspiracje

donice dla firm

Mała architektura jako ciekawy element

W ogrodzie mała architektura może w ciekawy sposób urozmaicić jego wygląd. Jakie składniki tworzą małą architekturę i dlaczego warto postawić na odpowiednie jej elementy? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Nicola 4800 x 800 x h:800 [mm]
Donica betonowa Nicola 3600 x 600 x h:600 [mm]
Donica betonowa Nicola 2500 x 500 x h:500 [mm]

Co możemy zaliczyć do małej architektury ogrodowej?

Mała architektura to wszystkie te elementy w ogrodzie, które nie zaliczają się do budynków i budowli – zgodnie z prawem budowlanym. Elementy małej architektury to:

  • altana
  • meble ogrodowe i ławki
  • grill
  • oczka wodne i fontanny
  • posągi i figurki
  • huśtawki i hamaki
  • piaskownice
  • wolnostojąca sauna
  • donice

Mała architektura jest tym wszystkim co znajduje się w ogrodzie. Warto pamiętać o tym, aby dobrze zaplanować ogród, tak aby wszystkie części i detale pasowały do siebie.

Na co warto zwrócić uwagę urządzając ogród?

Planując swój ogród trzeba jasno wytyczyć swoje oczekiwania. Czy mamy dużo czasu na jego pielęgnację? Co jest dla nas najważniejsze, a co można pominąć? Jaka roślinność rośnie już w ogrodzie oraz czy klimat będzie odpowiedni dla nowych roślin, o których marzymy. Wszystkie przedmioty muszą być bezpieczne i stabilne by nie zniszczyły podłóg (jeśli takie posiadamy) oraz nie stanowiły zagrożenia dla ludzi, zwierząt czy budynków. Szczególnie doniczki wysokie, która nie są wykonane z materiałów wysokiej jakości może być niebezpieczna w czasie silnych burz czy wiatrów.

Wykorzystanie donic – mała architektura

Piękny ogród nie może istnieć bez roślin. Jednak każdy kwiat potrzebuje odpowiednio dopasowanej do niego donicy. Oczywiście wszystkie doniczki powinny pasować stylem do całości ogrodu, tak aby tworzyły spójną całość. Na rynku można znaleźć różne modele donic – różnią się one od siebie nie tylko wielkością, ale też surowcem, z jakiego zostały wykonane. Przed zakupem warto zapoznać się z właściwościami każdego z tych materiałów, tak aby dobrać idealny dla siebie. Trzeba pamiętać o tym by donice, które nie posiadają nóżek stały na przepuszczalnej powierzchni oraz by przed zimą nie zalegała w nich woda, która mogłaby je uszkodzić.

Donice z betonu architektonicznego

Donica z betonu charakteryzuje się tym, że może stać w niemal każdym ogrodzie. Jest minimalistyczna, ale nie jest banalna. Wydawać by się mogło, że donice tego typu to zwyczajny szary przedmiot, nie wzbudzający większego zainteresowania. Jednak dzięki nowoczesnemu designowi i swojej prostocie donice tego typu mogą zdobić ogród, mimo zmieniających się trendów, a materiał, z którego są wykonane sprawia, że są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne – wiatr, deszcz czy mróz. Dzięki temu, że są ciężkie nie przewracają się – są więc stabilne i bezpieczne. Należy jednak pamiętać o tym by woda z roślin była odpowiednio odprowadzana z donicy – to pozwoli cieszyć się donicami przez długie lata, zapobiegając ich niszczeniu.

Donice z aluminium

Metal ten to niezwykle popularny surowiec używany przy produkcji doniczek. Wielka donica aluminiowa może świetnie współgrać z donicami z betonu architektonicznego, ponieważ ich wygląd jest równie prosty i ponadczasowy. Nie przytłaczają one ogrodu, stanowią świetne wsparcie roślin. W odróżnieniu od betonu, donice te charakteryzują się lekkością, dzięki czemu można łatwo je przestawiać wedle upodobań. Nie znaczy to jednak, że donice tego typu mogą łatwo ulec przywróceniu. Aluminium jest również odporne na warunki pogodowe oraz na promieniowanie UV. Zwykle w zimie, po okresie kwitnienia większości roślin, ogród może wydawać się trochę smutniejszy. Jednak donice aluminiowe mogą go ożywić. Dlaczego? Ponieważ można je pomalować na dowolny kolor z palety RAL. 

 Zastosowanie różnych donic – mała architektura

Nasz sklep oferuje szeroki wybór donic z wielu rodzajów materiału. Zarówno jak i doniczka betonowa na nóżkach będą świetnie wyglądać na tarasie lub altanie. Kwiaty o długich łodygach lub trawy potrzebować będą wysokiej donicy, która da im odpowiednie wsparcie, chroniąc je przed wyginaniem i łamaniem się. Wysoka donica do palmy pozwoli korzeniowi rosnąć zgodnie z wymaganiami rośliny. Stosując inna doniczkę do palmy istnieje wysokie ryzyko, że roślina nie przeżyje zbyt długo. Zaś doniczki podłużne, które również można znaleźć w naszej ofercie będą idealne dla roślin kwitnących oraz wszędzie tam, gdzie chcemy posadzić większą ilość kwiatów w jednym naczyniu.

Zaplanowanie i dobranie idealnych elementów małej architektury może wydawać się czasochłonne, jednak odpowiednie materiały i elementy sprawią, że rośliny będą pięknie rosnąc, a ogród będzie cieszyć oczy przez długie lata. Pozwoli zrelaksować się i ukoić nerwy.

Agenda
Zapytanie