JAK UPRAWIĆ DRZEWKO OLIWNE W DOMU?

donice dla drzewek oliwnych

Drzewko oliwne to roślina znana od wielu tysięcy lat, a mimo to ich owoce cieszą się ciągle niesłabnącą popularnością. Niestety, cechują się brakiem odporności na mróz, więc polska pogoda jest dla nich zbyt wymagająca. Jednak nie oznacza to, że musisz zrezygnować z uprawy drzewek oliwnych, wystarczy, że postawisz na ozdobną roślinę doniczkową. Dowiedz się, co należy zrobić, aby sprowadzić nutkę śródziemnomorskiego klimatu do własnego domu.

4 ZASADY UPRAWY DRZEWEK OLIWNYCH W DOMOWYCH WARUNKACH

Znajdź odpowiednie miejsce

Oliwka to dość wymagająca roślina, dlatego musisz dokładnie przemyśleć, gdzie warto ją przechowywać. Jeśli pogoda w trakcie letnich miesięcy, czyli od drugiej połowy maja aż do początku września, jest słoneczna i ciepła, to można ustawić drzewko na tarasie lub w ogródku. Kiedy zaczną pojawiać się pierwsze przymrozki, warto schować je już do domu. Warunkiem zakwitnięcia na wiosnę jest zapewnienie mu zimą nie więcej niż 12° C oraz dużej ilości światła. Później można go ze spokojem ulokować w pokoju, gdzie temperatura sięga około 20° C.

Regularnie podlewaj drzewko oliwne

Oliwka doskonale sprawdzi się u osób zapracowanych, dlatego że znacznie gorzej znosi zalanie wodą niż przesuszenie. W końcu może rosnąć także na kamienistych i ubogich glebach. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie kontrolować wilgotność ziemi. Kiedy wyda ci się lekko sucha, należy ją podlać. Bezpieczniejsze będzie wyrobienie w sobie zwyczaju regularnego uzupełniania wody, ale w bardzo niewielkich ilościach. Warto też zwrócić uwagę na to, czy producent donic oferuje otwory odpływowe, które ochronią roślinę przed nadmiernym podlaniem.

Dodatkowo odżywiaj

Skoro to nie jest naturalne środowisko dla drzewka oliwnego, to dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie nawozu, który stanie się dodatkowym wsparciem. Można go stosować od maja do września. Zalecana jest także dbałość o podłoże – najlepiej, aby było ono wapienne i przepuszczalne.

Przycinaj regularnie drzewko oliwne

Oliwka doskonale znosi przycinanie, więc nie trzeba obawiać się, że niekorzystnie wpłynie ono na jej rozwój. Jednak dobrym wyjściem będzie wykonanie tego wiosną, aby drzewko miało jeszcze cały sezon na regenerację. Kontrola kształtu sprawia, że łatwiej można zachować jego ładny, estetyczny wygląd i wielkość odpowiednią do metrażu pomieszczenia.

W JAKIEJ DONICY TRZYMAĆ DRZEWKO OLIWNE?

Tak naprawdę nie ma jednej zasady mówiącej, jaka donica okaże się najlepszym rozwiązaniem. Skoro przez dużą część roku roślina ma stać w domu, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na kwestię wizualną. Duże donice do wnętrz stanowią doskonałe połączenie, gdyż korzeń oliwki będzie miał swobodę podczas wzrostu, a do tego pomieszczenie, w którym się one znajdą, nabierze charakteru i stylu. Konieczne będzie też zadbanie o czystość, aby nie przenosić brudu z dworu do domu. Warto wtedy użyć wilgotnej ścierki. Jeśli chodzi o kolor donicy, najlepiej, aby były one neutralne, tj. w odcieniach beżu, miedzi, brązu, choć wiele zależy od stylu, w jakim został zaprojektowany Twój dom. W nowoczesnych obiektach sprawdzą się modele z betonu i stali, a w bardziej tradycyjnych – z aluminium.

Drzewko oliwne jako pamiątka rodzinna

Poświęcając czas i wkładając w dokładną pielęgnację oliwki całe serce, można zyskać niezwykle piękną i bardzo długowieczną roślinę. Kto wie, być może po zastosowaniu wszystkich powyższych porad zaczniesz uprawiać ozdobne drzewko oliwkowe, które następnie przekażesz swoim dzieciom. W ten sposób stanie się ono wspaniałą pamiątką dla wielu pokoleń.

Donice dla drzewek oliwnych

Agenda
Zapytanie