DONICE BETONOWE W OGRODZIE W STYLU ŚRÓDZIEMNOMORSKIM

ogród w stylu śródziemnomorskim

Lubimy spędzać urlopy nad Morzem Śródziemnym, a może fascynuje nas roślinność typowa dla południowej Europy? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy i na własnym przydomowym terenie zaaranżowali ogród w stylu śródziemnomorskim. Wystarczy dobrać odpowiednie gatunki kwiatów i krzewów oraz dodatki, aby cieszyć się bujną roślinnością i wakacyjną atmosferą tuż za progiem. Jak wygląda ogród śródziemnomorski, jakie jego typy można wyróżnić oraz które rośliny sprawdzą się w nim najlepiej?

WYGLĄD OGRODU W STYLU ŚRÓDZIEMNOMORSKIM

Ogród śródziemnomorski to wyjątkowe połączenie roślin, umeblowania oraz dodatków. Charakteryzują go intensywne kolory kwiatów, pięknie prezentujące się na tle jasnych lub kamiennych ścian. W takim miejscu nie może zabraknąć zacienionego patia lub kącika do relaksu w upalne dni. Stworzymy go z użyciem pnączy, parasoli lub barwnych osłon przeciwsłonecznych. Ważnym elementem są rośliny umieszczone w pojemnikach, takich jak donice betonowe. Wypoczynek na świeżym powietrzu umożliwią nam fotele wyplatane z wikliny, nowoczesne meble z drewna tekowego bądź krzesła z kutego metalu. Estetyczne uzupełnienie całej aranżacji będą stanowić dekoracyjne amfory, misy oraz dzbany, rozstawione w kluczowych punktach terenu.

Donica betonowa Nicola 4800 x 800 x h:800 [mm]
Donica betonowa Hydra 31200 x h:1000[mm]
Donica betonowa Hydra 21200 x h:800[mm]
Donica betonowa Tommaso1000 x h:600[mm]

Typy ogrodów śródziemnomorskich

Jeśli planujemy zaaranżować ogród w stylu śródziemnomorskim, możemy wzorować się na wybranym spośród czterech jego głównych typów. Pierwszy z nich – francuski – to finezyjne połączenie lekkich form, sprawiających wrażenie artystycznego nieładu. Cechują go stonowane barwy, takie jak fiolet, róż, szafir i biel. Drugi typ – grecki – bazuje na dużej ilości kamienia i kutego metalu, z jedynie delikatnymi wstawkami z drewna. Typowa dla niego biało-błękitna kolorystyka, obecna w postaci ścian, krzeseł, balustrad, mis czy okiennic stanowi doskonałe tło dla pachnących roślin. W trzecim rodzaju ogrodów śródziemnomorskich – włoskim – donice betonowe i rzeźby przeplatają się z okazałą roślinnością. Specyficzne dla niego są symetryczne kwatery porośnięte kwiatami i krzewami, okolone niskim, dekoracyjnym żywopłotem z bukszpanu. Czwarty natomiast, czyli styl hiszpański, dobrze sprawdzi się na mocno nasłonecznionych posesjach o suchym podłożu. Prosty trawnik zdobią tu nieskomplikowane ścieżki, stawy i fontanny. Miejsca do wypoczynku natomiast – donice betonowe na taras, w których rosną kaktusy, agawy lub inne sukulenty.

Rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Chcąc urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim, możemy sięgnąć po niezwykle zróżnicowane gatunki roślin. Nie ma znaczenia, czy planujemy posiadać donice betonowe okrągłe, czy też umieścić sadzonki bezpośrednio w gruncie. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę krzewów, pnączy i traw, które pozwolą nam na zaaranżowanie wyjątkowej scenerii w śródziemnomorskim stylu. Na obrzeżach terenu lub wzdłuż ścieżek możemy zasadzić smukłe jałowce czy bukszpany, które nie wymagają szczególnej ochrony przed mrozem. Delikatne krzewiki – lawendę czy szałwię, warto wsadzić w donice betonowe na wymiar, których grube ścianki uchronią korzenie przed przemarznięciem. Na południowej i zachodniej elewacji dobrze będzie zaplanować pnącza, takie jak winobluszcz czy kokornak, które latem ograniczą przegrzewanie się budynku. W śródziemnomorskim ogrodzie pięknie będą wyglądać trawy – miskant czy rozplenice, wsadzone w ziemię lub donice betonowe. Nie powinno w nim zabraknąć również bylin – krwawników, jeżówek oraz lawendy.

Donica betonowa Geraldo 92000 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 102000 x 500 x h:500 [mm]

Pielęgnacja roślin w ogrodzie śródziemnomorskim

Z uwagi na specyficzny mikroklimat Polski, planując urządzenie ogrodu śródziemnomorskiego powinniśmy zadbać o właściwy dobór roślin. Gatunki, które doskonale czują się w Grecji czy Włoszech, mogą nie wytrzymać naszych srogich zim i zalegającego śniegu. Aby uniknąć zniszczenia sadzonek, szczególnie w pierwszych latach należy pamiętać o ich zabezpieczeniu przed ujemnymi temperaturami. Dzięki temu wiosną zakwitną i rozrosną się, tworząc bujny i pachnący zielony zakątek. Dobrym rozwiązaniem będzie także zasadzenie bardziej wrażliwych egzemplarzy do donic betonowych, a nie bezpośrednio do gruntu. Są one bowiem na tyle delikatne, że warto na zimę schować je do pomieszczenia, a na zewnątrz wystawić dopiero wiosną. Nasze rodzime, bardziej wytrzymałe gatunki można natomiast bez obaw pozostawić poza budynkiem także podczas mroźnych dni. Wsadzając je w donice betonowe ogrodowe warto jednak umieścić warstwę izolacji ze styropianu i folii pomiędzy zewnętrznymi ściankami a ziemią. Sprawi to, że ryzyko przemarznięcia zostanie ograniczone do minimum, a rośliny łatwiej przetrwają skrajne temperatury.

Ogród śródziemnomorski to doskonałe miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Obfitujący w bujną, kolorową roślinność oraz niezbędne dodatki czy umeblowanie, przywodzi na myśl gorący, południowoeuropejski klimat i wakacyjny luz. Jeżeli więc chcemy na co dzień z łatwością przywołać urlopowe wspomnienia – spróbujmy zaaranżować przydomowy teren właśnie w tym wyjątkowym stylu.

Agenda
Zapytanie