Czym wypełnić donice ogrodowe?

Donice ogrodowe-Czym wypełnić

 Czym wypełnić donice ogrodowe? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych. Istnieje wiele możliwości, które mogą sprawić, że Twoje rośliny w donicach ogrodowych będą rosły zdrowo i bujnie. Donice ogrodowe mogą być wypełnione wieloma różnymi roślinami, aby stworzyć piękny i zdrowy ogród. Rośliny można zasadzić samemu, ale także można kupić gotowe rozwiązanie. Wybór odpowiednich roślin do donic ogrodowych jest ważny dla utrzymania w nich życia i pięknego wyglądu. Najczęstsze odmiany to: trawy ozdobne, byliny, pnącza i kwiatostany.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, co należy posadzić w donicy ogrodowej, jest lokalizacja donic upewnić się czy ma ona dostateczny dostęp do światła słonecznego lub cienia oraz ilości wody potrzebnej. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj roślin będzie pasował do Twojego stylu i jakiego koloru chcesz uzyskać. Możesz po prostu skupić się na tym, co lubisz lub spróbować czegoś nowego. Pomyśl też o tym, czy w donicy są odpowiednie warunki do uprawiania roślin; jeśli donica ma dziurki przeznaczone do odprowadzenia nadmiaru wilgoci, to możesz bezpiecznie sadzić większość gatunków roślin.

Jakie donice wybrać do swojego ogrodu?

Zainteresowani mogą zdecydować się na rozmaite warianty. W porządnym sklepie jest bowiem sporo opcji do dyspozycji. Bez wątpienia donice ogrodowe białe należy segregować pod względem zastosowanego materiału. Dlaczego to tak ważne? Jeśli np. zdecydujesz się na donice betonowe ogrodowe, to musisz wiedzieć, że są one relatywnie ciężkie. Należy pamiętać, że masa tego produktu, podłoże i zasadzona potem roślina mogą wygenerować ciężar, który będzie np. zbyt duży w stosunku do podłogi znajdującej się na tarasie itp. Dlatego też możemy w takiej sytuacji wybrać imitacje betonu np. z włókna szklanego. W trakcie podejmowania finalnych decyzji nie można zapominać gabarytach.

Istotne jest to iż poszczególne gatunki roślin mają zróżnicowane systemy korzeniowe. W związku z tym wymagane są donice do ogrodu o określonych rozmiarach i kształtach. Jeśli chcesz, by wszystko prawidłowo się rozwijało, to tego zagadnienia nie można marginalizować. Niekiedy najlepiej jest postawić na wysokie donice ogrodowe, aby mieć pewność, że posadzone rośliny będą miały odpowiednio dużo miejsca.

Gdzie umieścić donice?

Bardzo ważna jest także lokalizacja. Każda wybrana przez Ciebie duża donica ogrodowa powinna znaleźć się potem w takim miejscu, w którym będą zapewnione stosowne warunki do rozwoju. Np. korzenie storczyków wymagają zasadniczo stałego dostępu do światła itd. W związku z powyższym trzeba tak umieścić donice, aby zatroszczyć się o to zagadnienie. W innym razie posadzone rośliny nie będą prawidłowo się rozwijać. Sporo osób decyduje się także na elementy małej architektury w odpowiedniej kolorystyce, która znakomicie uzupełni się z konkretną aranżacją. O tym również warto pomyśleć w czasie rozmieszczania donic w ogrodzie. Po to, by wszystko się ze sobą właściwie komponowało.

Sadzenie roślin w donicach: jak się do tego przygotować?

Co jeszcze jest ważne? Odpowiednie przygotowanie jeszcze przed wykonaniem sadzenia. Najpierw należy ocieplić donice. Po to, aby skutecznie ochronić system korzeniowy roślin (przed przegrzaniem w czasie lata i przemarznięciem w okresie zimowym). W tym celu warto zastosować styropian. Należy dążyć do tego, by wszystkie boki (wewnątrz donic) miały warstwę o grubości od 2 cm do 5 cm (to zaś zależy od wielkości danego produktu). Zamierzasz nabyć donice ogrodowe betonowe bez nóżek? W takiej sytuacji trzeba również zastosować gumowe podkładki (o wysokości około 2 cm).

Dzięki temu otwór odpływowy nie zostanie zablokowany (w innym wypadku trzeba byłoby liczyć się z uszkodzeniami tych produktów w czasie odwilży). Istotny jest także drenaż, który stworzy warstwę odsączającą. To sprawi, iż odprowadzanie wody będzie ułatwione, a otwór odpływowy zostanie zabezpieczony przed zatkaniem. Zawartość tego składnika zależy od gabarytów donic. Jeśli chodzi o małe produkty, to wystarczy wsypać 2 cm. W przypadku dużych donic nawet 5 cm.

O czym jeszcze nie można zapominać?

Przed rozpoczęciem sadzenia roślin warto zastosować również keramzyt, który jest odporny na działanie pleśni i grzybów, a także zabezpiecza wilgoć na dnie donicy. Na skutek tego korzenie nie będą miały permanentnego kontaktu z wodą. Ponadto duże donice ogrodowe powinny być wypełnione przy pomocy siatek cieniujących. Ich zadaniem jest zabezpieczanie drenażów m.in. przed zatkaniem otworów odpływowych (od strony wewnętrznej). To istotna sprawa. W przeciwnym razie trudno będzie oczyścić to miejsce z ziemi, co może skutkować nawet uszkodzeniem donic w okresie zimowym. Nie można zapominać również o dodaniu odpowiedniej jakości ziemi, która musi gwarantować idealne warunki do rozwoju. Warto zatem zadbać, by była ona być przewiewna i przepuszczalna. W jej składzie muszą zaś znaleźć się np. torf, glinki, czy nawozy wieloskładnikowe.

Co można sadzić?

Donice ogrodowe są pod tym kątem bardzo uniwersalne. Służą one bowiem do sadzenia różnych roślin. Jak już wiesz, trzeba dopasować te produkty pod kątem konkretnego gatunku. Klienci bardzo często decydują się na sadzenie rozmaitych kwiatków. Poza tym można tutaj również wybrać uprawę drzewek (chodzi m.in. o klony palmowe, brzozy pożyteczne typu Doorenbos, jodły koreańskie wolnorosnące, świerki białe, graby, czy wiązy). Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się również na krzewy (jak np. bukszpany, cisy, hortensje), czy byliny (rozchodniki, trawy ozdobne, jeżówki itd.). To nie koniec możliwości. Ciekawym rozwiązaniem są także… rośliny owocowe. Co można uprawiać w donicach, jeśli chodzi o tę kategorię? Np. niskie odmiany borówki amerykańskiej, truskawki (szczególnie chodzi o odmiany „Albion” i „Temptation”), a nawet maliny.

Agenda
Zapytanie