WYPEŁNIENIE DONICY – PORADY

Wypełnienie donicy

Wypełnienie donicy, to niebywale ważna kwestia, pozwalająca nam cieszyć się wspaniałymi roślinami, które prawidłowo zasadzone będą cieszyć nasze oko. Gdy już zaopatrzymy nasz ogród w niezbędne produkty, możemy przystąpić do odpowiedniego wypełnienia donic i sadzenia najpiękniejszych, wymarzonych kwiatów, drzew oraz krzewów. Przy zakupie produktu, należy jednak pamiętać o właściwościach i przeznaczeniu konkretnej donicy, aby przygotować składniki niezbędne do jej wypełnienia.

Ważną kwestią jest także upewnienie się, czy aby na pewno donica może stać w wybranym przez nas wcześniej miejscu. Tworzywo, z którego została wykonana wpływa na jej ostateczną masę po wypełnieniu, dlatego należy ulokować ją na odpowiednim podłożu. Pozwoli to uniknąć nam problemów z podłożem, na którym będzie stała.

Donice z poilimerobetonu jak i pozostałe donice mają inną wysokość, dlatego poniższe rady powinniśmy dostosować pod donice. Donice z aluminium czy donica corten, powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość donicy. Ponieważ do donicy w wysokości 40 cm nie zastosujemy wszystkich wskazówek dotyczących wypełnienia donicy. Natomiast do donicy wysokiej 100 cm wszystkie poniższe wskazówki możemy zastosować.

Donica ze stali corten Cecilia 4900 x 900 x h:705 [mm]
Donica betonowa Francesco 71500 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 4800 x 800 x h:905 [mm]

WYPEŁNIENIE DONICY KROK PO KROKU?

Wypełnienie donicy musimy zacząć od ocieplenia donicy, do tego celu powinniśmy zastosować styropian. Wszystkie boki wewnątrz donicy powinny mieć styropian o grubości 2-5 cm w zależności od wielkości donicy. Zabezpieczymy w ten sposób system korzeniowy rośliny przed przegrzaniem latem a zimą przed przemarznięciem.  Na betonowe donice ogrodowe powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ trzeba pod donice bez nóżek dodać gumowe podkładki w wysokości 2 cm. Zabieg ten spowoduje, że otwór odpływowy nie będzie zablokowany i nie uszkodzi donicy w czasie odwilży. Powinniśmy pomyśleć o tym teraz, ponieważ jak wypełnimy donice to nie będziemy w stanie jej ruszyć. Jest to bardzo ważne.

Wypełnienie donicy
Wypełnienie donicy

Jeśli mamy donice już ocieploną to powinniśmy pomyśleć o drenażu. Drenaż jest bardzo istotny, ponieważ tworzy warstwę odsączającą która ułatwia odprowadzanie wody. Zabezpiecza też wewnątrz otwór odpływowy przed zatkaniem. Powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość donicy. Do małych donic wystarczy wsypać 2 centymetry a do dużych donic 5 centymetrów.

Wypełnienie donicy
Wypełnienie donicy

Następnym składnikiem wchodzącym w skład drenażu jest keramzyt. Zadaniem keramzytu jest zabezpieczenie wilgoci na dnie donicy tak aby korzenie nie miały stałego kontaktu z wodą. Oprócz tego, że keramzyt chłonie wodę to jego zaletą jest odporność na działanie pleśni i grzybów. Roślina mniej choruje.

Wypełnienie donicy

Aby wypełnienie donicy miało pożądany rezultat powinniśmy dodać siatkę cieniującą. Siatka ta zabezpieczy nam drenaż przed zabrudzeniem i zatkaniem otworu odpływowego od wewnątrz. Jeśli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń będzie nam ciężko oczyścić otwór odpływowy z ziemi. Co wiąże się z uszkodzeniem donicy w zimie.

Wypełnienie donicy

Ostatnią czynnością przed wsadzeniem rośliny jest dodanie ziemi. Ziemia do kwiatów powinna być przewiewna i przepuszczalna, aby korzenie miały idealne warunki rozwoju.  Dobrej jakości ziemia powinna zawierać torf i glinki oraz wzbogacona o nawozy wieloskładnikowe.

Wypełnienie donicy

Po dodaniu pierwszej warstwy ziemi. Umieszczamy roślinę trzymając ją obsypujemy ją wokół rośliny. Aby ziemia zakryła nam korzenie musimy wykonać pewne ruchy rośliną. Po lekkim otrząśnięciu rośliny ziemia otula korzenie. Kiedy roślina jest stabilna możemy śmiało dorównać ziemi do donicy. Nie możemy zapominać o ubiciu ziemi, ponieważ po podlaniu ziemia opadnie i trzeba będzie dosypać ziemi.

Przykładowe donice jakie można tak wypełnić

Agenda
Zapytanie