WARZYWNIAK NA BALKONIE. JAK DOBRZE ZAGOSPODAROWAĆ MAŁĄ PRZESTRZEŃ?

Jak dobrze zagospodarować małą przestrzeń

Balkon w bloku jest miejscem, gdzie chętnie spędzamy czas, przebywając na świeżym powietrzu, wśród uprawianych przez nas kwiatów. A może iść o krok dalej i wykorzystać tę przestrzeń jeszcze bardziej efektywnie? Posiadacze mieszkań często z zazdrością spoglądają na piękne pomidory czy fasolę, rosnące w przydomowych ogrodach w sąsiedztwie. Jeżeli posiadamy balkon, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować własne pomidory na balkonie. Z powodzeniem można w nim uprawiać liczne warzywa i zioła, które z przyjemnością włączymy później do naszej diety.

Warzywnik na balkonie

Uprawa warzyw na balkonie może dostarczyć nam sporo satysfakcji i wpłynąć na urozmaicenie naszych posiłków. Aby założyć warzywnik na balkonie, nie musimy posiadać szerokiej wiedzy z zakresu ogrodnictwa, nie są też wymagane duże nakłady finansowe. Wystarczy nawet niewielki balkon, na którym możemy umieścić donice z warzywami. Wybór warzyw i ziół, które możemy uprawiać na balkonie jest dość szeroki i pozwoli nam na wybranie odpowiednich dla nas roślin.

Warzywa na balkon

Rośliny, które kiedyś były uprawiane tylko w gruncie – mogą teraz bez przeszkód zagościć na naszych balkonach. Do warzyw, które świetnie będą się czuły w donicach możemy zaliczyć:

  • pomidory
  • ogórki
  • cebulę
  • fasolę pnącą
  • paprykę
  • sałatę
  • szczypiorek
  • rzodkiewkę
  • pietruszkę naciową
  • seler naciowy

Warzywa na balkonie w bloku niczym nie ustępują tym kupionym w sklepie, a wręcz przewyższają je jakością. Przede wszystkim są one uprawiane bez szkodliwej chemii, bardziej ekologicznie i są zbierane tuż przed spożyciem. Takie warzywa posiadają duże wartości odżywcze w postaci witamin i mikroelementów, co wzbogaci naszą codzienną dietę.

Zioła na balkonie

Uprawa na balkonie nie dotyczy tylko warzyw, możemy na nim uprawiać również nasze ulubione zioła. Zioła zastosowane w kuchni, poprawią smak przygotowanych przez nas potraw i dodadzą im wartości odżywczych. Do ziół, które możemy uprawiać na balkonie możemy zaliczyć: bazylię, kolendrę, oregano, tymianek, lubczyk, miętę czy rozmaryn. Do uprawy najlepiej wybrać zioła, których często używamy podczas przygotowywania posiłków.

Ogródek na balkonie

Uprawa warzyw, czy ziół z pewnością dostarczy nam sporo przyjemności. Ogródek na balkonie może być miejscem, gdzie będziemy miło spędzać czas, pielęgnując własne ogórki czy miętę. Aby założyć taki warzywnik na balkonie, konieczne będzie zaopatrzenie się w donice, podłoże i sadzonki lub nasiona wybranych roślin. Z pomocą może przyjść oferta World of Flowerpots, w której znajdziemy wiele odpowiednich dla nas donic.

Donice do uprawy warzyw i ziół na balkonie powinny być stabilne, ponieważ muszą oprzeć się mocniejszym powiewom wiatru. Powinny również być dość wysokie, aby pozwolić na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego naszych warzyw. Takie warunki doskonale spełniają donice aluminiowe lub plastikowe oferowane przez World of Flowerpots.

Gdy już zaopatrzymy się w donice, przychodzi pora na przygotowanie odpowiedniego podłoża dla naszych roślin. Do uprawy warzyw świetnie będzie się nadawać specjalne podłoże do warzyw, które możemy nabyć w sklepie ogrodniczym. Natomiast nasze ulubione zioła, zadowolą się zwykłym, uniwersalnym podłożem lub ziemią do uprawy warzyw. Zarówno w przypadku warzyw jak i ziół, roślinom należy zapewnić odpowiedni drenaż. Możemy to zrobić stosując warstwę keramzytu lub drobnych kamyków na dnie donic. Zarówno warzywa, jak i zioła zdecydowanie nie tolerują nadmiaru wody w podłożu.

Nasze własne, ekologiczne warzywa i zioła z pewnością odwdzięczą się nam pięknym wzrostem i oryginalnym smakiem!

Donice dla warzyw na balkonie

Agenda
Zapytanie