TRENDY MODOWE – NIEBIESKI KOLOR W OGRODZIE

Trendy modowe- niebieski kolor w ogrodzie i tarasie

PANTONE A TRENDY MODOWE

“PANTONE wybrał kolor roku 2020” – to zdanie obiegło na początku grudnia 2019 roku najbardziej znane portale modowe, architektoniczne i plotkarskie. W roku 2020 ten amerykański instytut obrał klasyczny niebieski kolor (classic blue), przypominający niebo o zmroku.

NIEBIESKI KOLOR – TWÓJ ZAKĄTEK

Czy również miłośnicy roślin mogą podążyć za tą modą? Ależ oczywiście. Wiemy, że niebieski kolor uspokaja, koi i wycisza, a w upalne dni daje wrażenie chłodu. Niebieski kolor powiększa optycznie przestrzeń i dodaje jej elegancji. Warto pośród niebieskich roślin urządzić kącik do czytania, czy po prostu do odpoczynku. Do zaaranżowania modnego niebieskiego zakątka w ogrodzie czy tarasie mamy mnóstwo roślin o niebieskich odcieniach liści, igieł oraz kwiatów. Wiele roślin możemy posadzić w donicach, które zmieścimy na niewielkim balkonie, czy nawet parapecie okna.  Warto zastanowić się, czy niebieska aranżacja ma cieszyć nasze oczy tylko przez jeden sezon. A może warto zainwestować w rośliny długowieczne?

NIEBIESKIE ROŚLINY NA JEDEN SEZON.

Najłatwiej kupić wiosną już kwitnące dwuletnie niezapominajki, które przepięknie prezentują się w donicach oraz na rabatach. Nie są to zbyt wymagające roślinki. Wymagają jedynie regularnego podlewania i półcienistego stanowiska, bo ostre słońce może im zaszkodzić. Na pełnym słońcu pięknie prezentuje się żeniszek amerykański oraz lobelia przylądkowa. Niebieskofioletowymi kwiatami kwitnie werbena żyłkowana. W donicach wspaniale prezentują się pachnące fiołki rogate, które kwitną również w wielu odcieniach koloru niebieskiego. Warte polecenia jest osteospermum zwane stokrotką afrykańską, które zapewnia kwitnienie aż do pierwszych przymrozków i wiele jego odmian kwitnie w odcieniach niebieskiego.

NIEBIESKIE KWIATY WIELOLETNIE

W przypadku bylin dobór roślin o niebieskich kwiatach jest wręcz nieograniczony. Wiosną nie może zabraknąć roślin cebulowych. Intensywnym niebieskim kolorem charakteryzują się kwiaty szafirka czy też mocno pachnącego hiacynta. Mniej znane cebulice syberyjskie, śnieżniki czy też puszkinie cebulicowate pięknie rozjaśnią zacienione zakątki ogrodu. W najbardziej zacienionych miejscach świetnie poradzi sobie barwinek pospolity oraz brunera wielkolistna o kwiatach łudząco podobnych do niezapominajek oraz srebrzystych liściach.  Latem w ogrodzie zachwycają niebieskie kwiaty ostróżki ogrodowej. Po przekwitnięciu należy je przyciąć, co pobudzi je do ponownego kwitnienia jesienią. Posadzone w kwaśnej ziemi hortensje ogrodowe to kolejna propozycja do niebieskiego zakątka. Jeśli je zasilimy nawozem z domieszką ałunu lub siarczanu glinowo-potasowemu. Hortensje potrzebują też regularnego podlewania. Posadzone w donicach pięknie prezentują się na balkonach i tarasach.

NIEBIESKIE ROŚLINY O OZDOBNYCH LIŚCIACH

Warto tu wspomnieć, że wiele roślin posiada również niebieskie ozdobne liście. Należą do nich niektóre rodzaje funkii (np. „Blue mouse ears”) a także rozchodniki czy niektóre trawy ozdobne (np. kostrzewa sina). Rośliny iglaste jak choćby świerk kłujący, jałowce czy sosny stanowią wspaniałe uzupełnienie niebieskiego zakątka ogrodu czy tarasu

NIEBIESKIE ROŚLINY DO DONIC

W donicach uprawiamy przede wszystkim rośliny egzotyczne, które przed pierwszymi przymrozkami musimy schować do pomieszczeń. Niebieskimi kwiatami mogą pochwalić się przepiękny agapant, czy ołownik uszkowaty.  Wspaniale w donicy prezentuje się drzewko eukaliptusa o niebieskim odcieniu liści. Nie jest roślina łatwa w uprawie, ale może warto poeksperymentować z rośliną uwielbianą przez misie koala.

NIEBIESKIE KWIATY DO WNĘTRZ

Miłośnicy roślin domowych również mogą pokusić się o zaaranżowanie niebieskiego parapetu w salonie. Warte polecenia są zwłaszcza fiołki afrykańskie oraz storczyki o niebieskich kwiatach. Niebagatelną ozdobą mieszkania i tarasu jest passiflora błękitna.

NIE TYLKO NIEBIESKI

Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem zakątka monochromatycznego każdą aranżację roślinną warto uzupełnić akcentami w kolorze białym, żółtym, różowym, a może czerwonym. Wszak ludzka wyobraźnia jest nieskończona. Dla najlepszego doboru kolorów również możemy posłużyć się paletą barw PANTONE dedykowaną na rok 2020.

 

A donice w pięknych niebieskich odcieniach możemy zakupić tutaj

Donice dostępne we wszystkich kolorach palety RAL

Agenda
Zapytanie