Pomysły na donice ogrodowe

donice ogrodowe seria stone

Donice ogrodowe są doskonałym sposobem na dodanie roślinności we wszystkie miejsca w ogrodzie oraz zachowanie zielonych kompozycji przez cały rok. Pięknie kwitnące kwiaty dodają uroku przestrzeniom, zwłaszcza w czasie, gdy kwiaty na rabatkach dopiero rozkwitają lub gdy już przekwitły. Donice ogrodowe są sposobem na ciekawe aranżacje, także bez roślin. Puste pojemniki o ciekawych kształtach mogą służyć np. jako rzeźby dodające skalnikom charakteru. Donice można wykorzystać w przeróżnych aranżacjach.

Pomysły na donice plastikowe w ogrodzie

Najbardziej popularnym rodzajem donic ogrodowych są donice z plastiku. Ich zaletą jest duża dostępność pojemników w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Najpopularniejsze są klasyczne formy, mające ponadczasowy wygląd oraz wpasowują się w różne przestrzenie. Doniczkami bardziej przyciągającymi uwagę są te o geometrycznych kształtach, które doskonale dopełniają przestrzenie przy nowoczesnych budynkach. Dostępne są także donice modułowe, pozwalające na połączenie lub rozłączenie kilku pojemników, ustawiając je w dowolnej konfiguracji. Ten rodzaj donic sprawdza się dla osób lubiących często zmieniać wystrój ogródka.

Pomysły na donice drewniane w ogrodzie

Innym popularnym rodzajem donic, są donice drewniane. Decydując się na nie trzeba pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Donice z drewna pasują do niemal każdego aranżacji. Doskonale sprawdzą się na wyłożonych deskami tarasach lub na podłożu z kamienia lub kostki brukowej. Fani ogródków warzywnych mogą także wykorzystać je jako donice ogrodowe na warzywa. W ten sposób można cieszyć się zdrowymi i ekologicznymi warzywami bez konieczności posiadania dużego ogrodu.

Pomysły na donice betonowe w ogrodzie

Donice betonowe prostokątne są nowoczesnymi i minimalistycznymi produktami. Mają stonowaną kolorystykę, dlatego są doskonałym tłem dla kolorowo kwitnących roślin. Na rynku dostępne są modele o różnych wielkościach, dlatego można w nich sadzić zarówno mniejsze rośliny, jak bardziej okazałe drzewa i krzewy. Cechą charakterystyczną donic z betonu do ogrodu jest duży ciężar, dzięki czemu są bardzo stabilne. Często stosuje się je w przestrzeniach publicznych, na chodnikach oraz przy ogródkach restauracyjnych oraz hotelowych.

Donica betonowa Hydra 31200 x h:1000[mm]
Donica betonowa Agnese1500 x h:290[mm]
Donica betonowa Tommaso1000 x h:600[mm]
Donica betonowa Matteo2000 x h:380[mm]

Pomysł na donice metalowe w ogrodzie

Donice metalowe są szeroką gamą produktów. Mogą być wykonywane z różnych rodzajów metalu, a każdy z nich będzie miał odmienny wygląd. Jednymi z popularniejszych są donice ogrodowe z aluminium lub ze stali corten. Szeroka gama produktów sprawia, że można je zastosować zarówno do nowoczesnych i klasycznych aranżacji, ale także do ogrodów w stylu rustykalnym. Dostępne są zarówno niewielkie pojemniki do powieszenia oraz duże donice na sporych rozmiarów rośliny.

Jak efektywnie wykorzystać donice w ogrodzie?

Szeroka gama dostępnych na rynku donic ogrodowych sprawia, że można je wykorzystywać na różne sposoby:

  • Ozdoba ścieżek przy domie – pojemniki z roślinami ustawione na ścieżce dodają jej roku oraz sprawiają, że spacerowanie po ogrodzie jest bardziej przyjemne. Ścieżki z kostki brukowej kojarzą się z surowym charakterem. Dodanie w takie miejsca roślinności pozwala przełamać to wrażenie. Ponadto, donice ustawione przy ścieżce ułatwiają gościom odnaleźć drogę do domu.
  • Warzywnik – w donicach ogrodowych można zakładać mini warzywnik. Odpowiednio pielęgnowane rośliny będą odwdzięczać się obfitymi plonami. W donicach można uprawiać różne warzywa i owoce, także pomidory, o ile zapewni się im odpowiednie podparcie.
  • Ogród wertykalny z donicami – ogrodzenie można ozdobić wiszącymi doniczkami. Wykorzystując donice ogrodowe na truskawki można stworzyć ogród wertykalny, zaoszczędzając miejsce w niewielkim ogródku. W podwieszanych donicach można sadzić zioła, rośliny ozdobne, a także niektóre warzywa i owoce.
  • Donice z roślinami jako oddzielenie poszczególnych stref w ogrodzie – donice o dużych rozmiarach można wykorzystać do stworzenia granicy, np. pomiędzy miejscem wypoczynku a miejscem do grillowania, lub pomiędzy trawnikiem a zewnętrzną jadalnią. Podział na strefy w ogrodzie pozwala uporządkować ogrodową przestrzeń.
  • Ozdobienie trudnych miejsc – niektóre miejsca w ogrodzie są szczególnie trudne do obsadzenia roślinami. Fundamenty i drenaż wokół domu nie ułatwiają roślinom prawidłowego rozwoju, a ziemia pod dachem często jest wysuszona. W takich miejscach dzięki donicom można w prosty sposób wprowadzić zieleń oraz ożywić dane miejsce.
  • Kolejny poziom aranżacji – przy pomocy donic można podwyższać rabatki lub nadawać kompozycji głębi. Stworzenie podwyższonych lub piętrowych kompozycji pozwala zaoszczędzić miejsce, co jest szczególnie ważne w przypadku małych lub wąskich ogródków.
  • Wyeksponowanie kwitnących roślin – większość roślin wygląda atrakcyjnie jedynie podczas kwitnienia. Posadzenie roślin w donicach oraz umieszczanie ich w centralnym punkcie ogrodu, gdy kwitną pozwala wypełnić przestrzeń kolorem. Gdy kwiaty przekwitną można je ustawić w innych miejscach, gdzie nie będą zwracały uwagi.

 

Agenda
Zapytanie