OGRÓD FUNKCJONALNY I DONICE OGRODOWE- NOWOCZESNY SPOSÓB PODZIAŁU NA STREFY

Ogród funkcjonalny-nowoczesny

Każdy, kto posiada ogród wie jak ważne jest, by jego rozplanowanie było przyjazne dla użytkownika. Samo posiadanie zielonej przestrzeni nie oznacza, że jest ona atrakcyjna, nie sprawia, że chce się spędzać w niej czas. Dlatego też bardzo istotne jest umiejętne projektowanie ogrodu. Trzeba sprawić, by otoczenie samo w sobie było zachęcające nie tylko swoim wyglądem, ale też funkcjonalnością. To jak użytkujemy ogród jest ściśle powiązane z tym, czego od niego oczekujemy. Pierwszym etapem tworzenia zielonej przestrzeni jest więc odpowiedzenie sobie na pytanie czego tak naprawdę chcemy. Nowoczesny ogród charakteryzuje się przede wszystkim umiejętnym rozplanowaniem, zachęcającym do różnych aktywności. Duże donice ogrodowe mogą urozmaicić, dodać uroku ułatwić planowanie. Wyznacza się poszczególne strefy ogrodowe, które mają do spełnienia jakąś rolę. Można stworzyć np. przestrzeń przeznaczoną do relaksu lub rekreacji.

Donica aluminiowa Apollo 262000 x 600 x h:705 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 24 Mobile2000 x 500 x h:603 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 22 Mobile1500 x 600 x h:503 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 21 Mobile1500 x 500 x h:903 [mm]

Ogród funkcjonalny czyli co i gdzie

Kiedy już odpowiemy na pierwsze pytanie, trzeba przejść do działania. Liczy się nie tylko pomysł, ale też jego wykonanie. Strefy w ogrodzie muszą być stworzone według planu – trzeba wiedzieć nie tylko co się chce zrobić, ale też gdzie to ma się znajdować. Prostokątne donice ogrodowe mogą stać w miejscach oddzielających poszczególne strefy.Przemyślenie tych podstawowych zagadnień sprawi, że budowanie ogrodu stanie się przyjemne i proste. To faza projektowa jest najtrudniejsza, następne kroki to wyłącznie podążanie za wyznaczonym planem. Jak zaprojektować ogród z podziałem na strefy? Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Dużo będzie zależeć od naszej pomysłowości. Trzeba też pamiętać, że to przede wszystkim my musimy być zadowoleni z tego, jak wygląda nasz ogród. To my będziemy przecież spędzać w nim najwięcej czasu. Wydzielanie stref w ogrodzie nie jest zadaniem prostym. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim naturalny kształt przestrzeni jaką dysponujemy. Nie można przecież oczekiwać, że z malutkiej działki stworzymy boisko do gry w piłkę, a do tego postawimy w nim taras i basen.

Małe wskazówki przy wyborze donic ogrodowych

W internecie można znaleźć mnóstwo propozycji aranżacji przestrzeni zielonych. Należy przy tym pamiętać, że ogrodu nie powinno się traktować jak ozdoby. Mamy się w nim przede wszystkim dobrze czuć i przebywać. Donice betonowe ogrodowe wybieramy w zależności od roślin jakie chcemy tam posadzić. Ogród funkcjonalny to podstawa dla dobrego spędzania czasu na naszej działce. Zadbanie o to, byśmy posiadali np. przestrzeń jadalną czy strefę aktywności, w której można pograć w badmintona, jest bardzo ważne. Można także pomyśleć o stworzeniu małego zielnika, w którym będzie się dokonywać dobrych prac ogrodniczych. Podział ogrodu na strefę relaksacyjną również jest bardzo pożądany. Tutaj dobrze jest pomyśleć o odgrodzeniu się od otoczenia. Można tego dokonać sadząc drzewa, ukrywające nas przed wzrokiem sąsiadów i wyciszające dźwięki dochodzące z pobliskiej drogi. Dodatkowo warto pomyśleć o zainstalowaniu w takim miejscu dużej, wygodnej huśtawki, na której będzie można np. poczytać ciekawą książkę.

Dla ludzi posiadających stresującą pracę ciekawym sposobem na relaks może się także okazać wykopanie małego oczka wodnego z wodospadem lub pompą. Okazuje się, że cichy szum wody idealnie wpływa na nasz mózg, sprawiając, że stajemy się rozluźnieni i wyciszeni.

Nasza przestrzeń

Każdy ogród posiada własny, unikalny kształt. Do każdego z nich trzeba więc podejść w sposób indywidualny. Naturalne strefy w ogrodzie są stosunkowo łatwe do wychwycenia przez profesjonalnych projektantów, dysponujących obszerną wiedzą oraz doświadczeniem. Można się oprzeć na ich pomysłach, ale nie jest to konieczne. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie, że podział ogrodu na strefy musi współgrać z przestrzenią jaką dysponujemy. Przy odrobinie wysiłku każdy z nas może stworzyć swoje własne, małe królestwo. Ogród marzeń jest w zasięgu ręki. Potrzeba jedynie odrobiny pracy i chęci.

W podziale ogrodu na strefy pomogą donice takie jak

Agenda
Zapytanie