ROŚLINY BALKONOWE BEZPIECZNE DLA KOTA.

kot na balkonie

ROŚLINY DONICZKOWE A KOTY

Wiele osób obawia się, że z chwilą przygarnięcia słodkiego kotka będą musieli pozbyć się z domu i balkonu roślin doniczkowych. Owszem, wiele dekoracyjnych roślin może być niebezpiecznych dla naszych domowych mruczków, jednak możemy udekorować dom i balkon kwiatami, które im nie zaszkodzą, a nawet poprawią ich samopoczucie. Jeśli posiadamy osiatkowany, bezpieczny dla kotów balkon, pokuśmy się o stworzenie na nim zielonej wyspy, gdzie będziemy mogli odpoczywać razem z naszymi futrzastymi ulubieńcami. Rośliny bezpieczne dla kota? Pamiętajmy, że może się zdarzyć również wśród kotów kot-alergik, dlatego po stworzeniu roślinnej aranżacji bacznie przyglądajmy się kotu, czy nie zacznie się dziwnie zachowywać, czy nie wystąpią wymioty bądź biegunki. Są to jednak wyjątkowe sytuacje i warto wtedy zasięgnąć opinii weterynarza.

KWIATY PRZYJAZNE KOTOM W DOMU

Chociaż ten tekst jest poświęcony roślinom balkonowym to jednak w pierwszej kolejności przyglądnijmy się roślinom bezpiecznym dla kota w naszych domach. Domowe kwiaty przyjazne kotom to kwitnąca zimą szlumbergera (grudnik) czy też sępolia (fiołek afrykański). Nie musimy również się pozbywać drzewka szczęścia, czyli grubosza ani popularnej ostatnio pilei (pieniążka). Guzmania, kalatea czy maranta to również są rośliny bezpieczne dla kota.

ZIOŁA

Połączeniem przyjemnego z pożytecznym jest na pewno ziołowy mini ogródek balkonowy. Posadzone w donicach bazylia, kolendra, mięta, szpinak, lawenda czy pietruszka nie zaszkodzą skubiącemu je kotu. Te nietrujące rośliny roztaczają wokół siebie wspaniały aromat oraz są niezastąpionymi przyprawami w kuchni.  Nie zapominajmy o wysianiu specjalnej trawy dla kota, która wspomoże jego procesy trawienne.

DOMOWE ROŚLINY BEZPIECZNE DLA KOTA

Kiedy minie czas występowania wiosennych przymrozków możemy wystawić na zewnątrz również domowe rośliny doniczkowe.  Za zmianę lokalizacji będą wdzięczne: jukka, passiflora (męczennica), palma chamedora, czy też zielistka. Te nietrujące rośliny domowe wspaniale nadają się do dekoracji balkonów, gdzie słońce oświetla je tylko przez część dnia. Większe egzemplarze zapewnią kotom pożądaną w czas letnich upałów odrobinę cienia.

KWIATY PRZYJAZNE KOTOM

Wielu z nas nie wyobraża sobie balkonu bez kwiatów. Nieszkodliwe kwiaty dla kota to m.in.  wszystkie odmiany niecierpków. Obecnie na rynku znajdziemy wiele odmian nadających się zarówno na cieniste balkony oraz na balkony słoneczne. W donicach nie może też zabraknąć popularnych wśród roślin balkonowych petunii. Na balkonach pięknie prezentują się również nietrujące jednoroczne rośliny bezpieczne dla naszych kotów. Swojski klimat wprowadzą kwitnące chabry bławatki, czy też cynie. Godnymi polecenia na “kocie” balkony są begonie. Begonie to szeroka gama odmian. Znajdziemy pośród nich zarówno rośliny o pięknych kwiatach pełnych, czy też pojedynczych, jak i begonie o ozdobnych liściach.

JAK ZABEZPIECZYĆ ROŚLINY PRZED KOTEM?

Wymieniłam tu wiele odmian roślin bezpiecznych dla kota. Czy jednak obecność kota nie zaszkodzi roślinom? Koty są z natury bardzo ciekawskie. Mogą potraktować donicę jak kuwetę i zacząć rozsypywać dookoła podłoże. Ziemię najlepiej zabezpieczyć plastikową bądź metalową siatką rozłożoną na powierzchni donicy. Aby była niewidoczna można ją przysypać ozdobnymi kamieniami, jednak kamyki mogą stanowić dla kota ciekawą zabawkę. Rośliny z odsłoniętym pniem, np. juki będą kusić kota do drapania, więc powinniśmy je zabezpieczyć. Koty uwielbiają też wylegiwać się pośród zieleni, dlatego na balkonie nie powinno zabraknąć tzw. trawki dla kota. Na kocim balkonie nie może zabraknąć kociego drzewka, zabawek czy drapaków, które być może uratują niejedną roślinę przed zniszczeniem. Aby balkon stanowił bezpieczne miejsce dla kotów nie powinniśmy stosować chemicznych środków ochrony roślin, które są silnymi truciznami.

Do aranżacji kociego balkonu polecamy nasze donice.

Przykładowe donice balkonowe

Agenda
Zapytanie