Wygląd i funkcjonalność, czyli corten w ogrodzie

Corten w ogrodzie

Ogród to wyjątkowe miejsce, a jego wyjątkowość zyskuje na znaczeniu wiosną i latem. Jednak byłoby miło, gdyby ogród mógł cieszyć oko przez cały rok. Jest to możliwe, dzięki odpowiedniej aranżacji i wykorzystaniu materiałów, przystosowanych do zmiany pór roku. Ławeczka, grill, fontanna, rzeźby, tarasowe schody i modne donice – to wszystko podkreśli klimat miejsca i jego atrakcyjność.

Donica ze stali corten Cecilia 182000 x 500 x h:705 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 172000 x 500 x h:605 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 162000 x 500 x h:505 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 151800 x 800 x h:705 [mm]

Corten co to jest, czyli fenomen zardzewiałej stali

Obecna moda, chociaż wciąż zmienną jest, podąża w zgodzie z naturą. Elementy  wcześniej uznawane za zimne i odpychające, teraz często wypełniają wnętrza. Coraz chętniej używa się ich w dekoracji domu, mieszkania, miejsca pracy i ogrodu. Materiały, takie jak beton, cegła lub surowe drewno zyskują na popularności i pasują do każdego stylu. Tak samo jest w przypadku cortenu, który wydaje się być nowością, ale tak naprawdę jego historia sięga XIX wieku. Powstał jako doskonalszy odpowiednik stali konstrukcyjnej, nieodpornej na korozję. Na przestrzeni lat, stal corten została doceniona, nie tylko przy produkcjach ciężkich maszyn, ale też jako ozdobny element elewacji budynków. Corten jest stalą z dodatkiem miedzi, chromu, niklu i fosforu. Efekt patyny uzyskuje się pod wpływem różnych wilgotności powietrza. W tym celu poddaje się ją, naprzemiennie wpływowi wilgoci i procesowi suszenia. W naturalnych warunkach osadzenie się patyny jest kwestią 18 – 36 miesięcy.

Donica z cortenu
Donica z cortenu

Corten w ogrodzie intrygujący wygląd i trwałość na lata

Rdza zazwyczaj nie budzi pozytywnych skojarzeń, jednak produkty ze stali corten udowadniają, że można to zmienić. Cały proces uzyskania pożądanej warstwy patyny przebiega w sposób naturalny. Wszystko zależy od kondycji blachy, warunków atmosferycznych i innych wpływów środowiska. Osadzająca się rdza, tworzy powoli oryginalną i interesującą barwę o rożnym odcieniu. Pozwala to na wykorzystanie jej do wielu dekoracji w niebanalnym stylu. Najważniejszą cechą, jaką posiada corten jest jej wyjątkowa odporność na korozję. Ponadto, nie wymaga ona dodatkowej obróbki, malowania, lakierowania itp. Rdzawy nalot sam w sobie stanowi warstwę ochronną, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją w ogrodzie. Chociaż trudno w to uwierzyć – corten może przetrwać dziesiątki lat w nienaruszonym stanie. Warto też podkreślić jego walory estetyczne, a intrygujący wygląd zachwyci każdego.

Donica ze stali corten Cubi 242300 x 400 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 232000 x 500 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 211800 x 800 x h:600 [mm]

Corten w ogrodzie – inspiracje

Donice z cortenu są oryginalne, modne i ponadczasowe. Idealnie komponują się z prawie każdym stylem i pasują do większości elewacji, tarasów, schodów itp. Można w nich zasadzić wiele gatunków roślin, a rdzawy kolor świetnie współgra z zielenią. Takie donice są na pewno wytrzymałe, atrakcyjne i wyjątkowe, a minerały zawarte w cortenie wspomagają kondycję roślin. Poza donicami, ten wyjątkowy materiał znajduje też zastosowanie przy wykończeniach tarasu, obudowie lamp ogrodowych, fontannach, grillach itp. Jest także świetnym materiałem, jeśli chodzi o nowoczesne palenisko w ogrodzie. Corten w ogrodzie to bez wątpienia hit ostatnich lat. Ciekawym pomysłem jest też skrzynia na drewno z cortenu. Nie tylko pięknie wygląda, ale też chroni drewno przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto zastosować corten w aranżacji ogrodu, wykorzystując jego wygląd i wyjątkowe cechy.

Donica z cortenu struktura

Donica z cortenu struktura

Stal corten wyróżnia się specyficznym charakterem i możliwością zastosowania w wielu aranżacjach. Oczywiście ma również wady, takie jak brak wpływu na ostateczny odcień koloru czy obecność plam przy kontakcie z wodą. Jednak w przypadku tego materiału, zalet jest dużo więcej, zatem warto wziąć to pod uwagę. Kwestia koloru jest także zaletą, gdyż zminia się on w zależności od aktualnie panujących warunków środowiskowo – atmosferycznych. Corten w ogrodzie to nowoczesność, wygoda, funkcjonalność i praktyczne zastosowanie. Rdzawe elementy wystroju, w tym donice idealnie dopasują się, między innymi do wiklinowych lub rattanowych krzeseł, szklanego stolika, a także świetnie współgrają z naturalnym drewnem. Fantastycznie też skomponują się, na przykład z cortenowymi paleniskami, takimi jak na przykład palenisko Fiamma. Jest to konstrukcja odporna na mróz i promienie UV. Wszystkie oferowane przez nas paleniska spełniają standardy bezpieczeństwa i trwałości. Do kształtu paleniska –  okrągłego, kwadratowego i innych – można zamówić odpowiednie donice. Do koloru patyny pasuje kolor zielony, żółty, biały, szary, granatowy i wiele innych. Warto też wziąć pod uwagę elewację domu, okna, drzwi i dopasować corten odpowiednio do danego stylu.

Agenda
Zapytanie