Donice tarasowe – jak wybrać odpowiednie?

Donica z kwiatkami

Donice tarasowe – jakie rośliny można w nich zasadzić?

O ile rośliny ogrodowe często wymagają ostrożności przy doborze, o tyle na tarasie sprawdzą się praktycznie wszystkie dostępne odmiany. Ważne jest jedynie ich prawidłowe wyeksponowanie i zapewnienie im jak najlepszych warunków. Dla roślin pnących najlepiej sprawdzą się niskie donice ogrodowe na taras, które można zestawić z drabinką lub pergolą. W tej formie idealnie będą się prezentowały szczególnie te kwitnące. Chcąc stworzyć na tarasie zielnik lub namiastkę domowego ogródka, wystarczy zestawić ze sobą kilka mniejszych doniczek lub wybrać jedną długą. Wewnątrz można zasadzić dowolne kwiaty, zioła, a nawet owoce i warzywa. Tarasowe donice do kwiatów są przystosowane do ustawienia ich na zewnątrz, a te w większych rozmiarach umożliwiają nawet zasadzenie większych krzewów czy drzewek ozdobnych. Jeśli donice będą miały klasyczną formę i stonowany kolor, sprawdzi się w nich każdy rodzaj kwiatów i innych roślin. Wybierając proste doniczki, można w nich też z powodzeniem zasadzić rośliny jednoroczne i co sezon dowolnie wymieniać zawartość donic.

Lokalizacja tarasu ma znaczenie – jakie donice tarasowe wybrać?

Założenie ogródka, nawet tego niewielkiego, nie kończy się na wyborze roślin i doniczek. Dla większości roślin poza określoną pielęgnacją ogromne znaczenie ma miejsce, w jakim są ustawione. Odpowiednie stanowisko to kaprys poszczególnych odmian, wpływający na ich wygląd, formę, a nawet tempo wzrostu. Ważne jest podłoże i ilość wilgoci, a przede wszystkim warunki pogodowe i ilość światła. Większość roślin kwitnących potrzebuje słońca, aby móc w pełni się rozwinąć. Istnieje też sporo gatunków, które mają odwrotne wymagania i wolą zacienione miejsca. Niektóre gatunki nie przepadają z kolei za wiatrem i przeciągiem. Wymagania roślin da się oczywiście wcześniej sprawdzić, a w przypadku doniczkowych można w razie potrzeby zmieniać ich miejsce. Jest jednak wygodniejsze rozwiązanie – donica na kółkach. Mobilne donice tarasowe pozwalają na dowolne zmienianie ustawienia. Sprawdzi się nie tylko przy kapryśnych roślinach, ale też przy odmianach wymagających zimowania wewnątrz. Dzięki kółkom bez problemu da się przesunąć nawet dużą, wypełnioną i już obsadzoną donicę.

Donice do kwiatów – duże pole do popisu

Zagospodarowanie tarasu, bez względu na jego rozmiary, wymaga pomysłu, odpowiednich materiałów i chwili wolnego czasu. Miejsce ma być wygodne, ale przede wszystkim ładne, pozwalające na przyjemne spędzanie czasu. Im większy jest metraż tarasu, tym więcej wysiłku będzie trzeba włożyć, aby go sensownie i ładnie zaaranżować. Podczas urządzania tarasu duże znaczenie ma dobór roślin, ale równie ważne są donice, do których te rośliny trafią. Donice tarasowe powinny być trwałe i wytrzymałe, pasować do pozostałych elementów tarasu i co najważniejsze, mają być jego ozdobą. Jednym z najlepszych możliwych wyborów są lekkie donice aluminiowe – proste, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Wiele dostępnych kolorów i możliwość wyboru wykończenia pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu i wszystkich gatunków roślin. Różnorodność rozmiarów i kształtów umożliwia dopasowanie donicy do kształtu i wielkości tarasu. Aluminiowe donice można ustawić nawet na zadaszonym i zabudowanym tarasie. Wyglądają bardzo estetycznie, są też łatwe w utrzymaniu i szybkie do wyczyszczenia.

Aluminiowe donice tarasowe – sposób na oryginalną i nowoczesną dekorację tarasu

Donica metalowa jest lekka, ale po napełnieniu bardzo staje się bardzo stabilna. Umożliwia zasadzenie w niej dowolnej rośliny od kwiatów, przez zioła, aż po krzewy i drzewka ozdobne. Klasyczna doniczka Tiziano w okrągłym kształcie może z powodzeniem być samodzielną ozdobą np. w pustym, niezagospodarowanym rogu tarasu. Sprawdzi się też jako dekoracja w centralnym miejscu na większej powierzchni. Wystarczy dobrać pasujący rozmiar. Długa doniczka Edoardo może uzupełnić, a nawet zastąpić balustradę tarasu. Posadzone w niej rośliny pomogą osłonić taras od słońca i wiatru. Taką donicę można też wykorzystać do wydzielenia stref na większym tarasie np. między częścią wypoczynkową a jadalną. Proste, geometryczne kształty doniczek Alessio pozwalają na zestawianie kilku w jedną spójną kompozycję w dowolnych konfiguracjach. Donice wysokie, takie jak Vittorio będą idealne do wyeksponowania w nich bujnych kwiatów i roślin z ozdobnymi, zwisającymi liśćmi. Apollo nada się do założenia w nim kwiatowego klombu, z niskimi, płożącymi się roślinami.

Agenda
Zapytanie