Czym charakteryzują się donice tarasowe?

duże donice betonowe w ogrodzie

Przestrzeń tarasu da się z łatwością przeobrazić w namiastkę przydomowego ogrodu. Za sprawą zielonej roślinności taras może zacząć prezentować się świeżo i ułatwiać relaks za sprawą kontaktu z naturą. Aby wprowadzić gatunki świata flory do przestrzeni tarasowej, wystarczy posadzić wybrane rośliny w odpowiednich donicach. Jakie modele sprawdzą się na tarasie?

Duże i efektowne donice na taras

Donice prostokątne na taras to nie tylko pojemniki wieszane na balustradzie – to także duże donice, które można ustawić bezpośrednio na podłożu. Ich rozmiary pozwalają uprawiać na tarasie zarówno pelargonie, zioła, jak i mniejsze drzewka owocowe. Donice na taras duże mogą mieć kształt walca, sześcianu czy prostopadłościanu. Można je ustawić przy ścianie, w narożniku i używać do optycznego oddzielania poszczególnych części tarasu. Przykładowo, podłużna donica obsadzona tujami skutecznie oddzieli od siebie strefę grillowania od strefy wypoczynkowej. Nie wolno też zapominać, że donice duże na taras zaprojektowano tak, aby gwarantować wielu różnym gatunkom roślin odpowiednią ilość miejsca dla całego systemu korzeniowego.

Wysoka donica pozwoli na bujny wzrost nawet niewielkim gatunkom ozdobnych drzewek. Nie bez znaczenia będzie wygląd elementów wyposażenia tarasu. Rośliny pełnią funkcję ozdobną, a donice powinny pasować do stylu elewacji, mebli i ogólnej aranżacji tarasu. Współczesne donice tarasowe są więc w głównej mierze produktami nowoczesnymi, o ponadczasowym i uniwersalnym designie.

Czym powinna charakteryzować się donica tarasowa?

Donice na taras powinny być duże i atrakcyjne wizualnie, ale tak naprawdę ich najważniejszą cechą jest funkcjonalność. Odpowiada za nią materiał, z jakiego wykonany został produkt. Donice tarasowe przez większość czasu narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, deszcz, śnieg, skrajne różnice temperatur, promieniowanie UV, a także mróz czy silny wiatr. W warunkach takich, delikatne materiały jak plastik czy drewno nie sprawdzą się dobrze. Dlatego największą popularnością cieszą się donice tarasowe z betonu, aluminium, stali oraz włókna szklanego.

Różnice pomiędzy tymi surowcami sprowadzają się przede wszystkim do finalnej wagi produktu oraz jego wyglądu. Każdy z tych materiałów jest jednak trwały, odporny na działanie czynników zewnętrznych i łatwy w utrzymaniu. Duże donice tarasowe z aluminium i włókna szklanego są najlżejsze, dlatego dobrze sprawdzają się na podłożu, które nie powinno być nadmiernie obciążane. Ciekawą opcję stanowią też donice ze stali corten, która zachwyca swoją unikalną kolorystyką – jest pokryta warstwą rdzy, choć sama nie ulega korozji.

Donice na taras – obowiązkowe elementy

Donice, które mają służyć do użytku zewnętrznego, powinny posiadać otwory odpływowe, które pozwolą podłożu odprowadzać nadmiar wody, zwłaszcza tej opadowej. W przeciwnym razie korzenie rośliny mogą bardzo szybko poddać się procesom gnicia, a to z oczywistych względów nie będzie korzystne dla żadnego gatunku. Poza tym, zbierająca się w donicy woda może zamarzać i doprowadzić do uszkodzenia pojemnika. Wskazane jest, aby donice tarasowe duże, które stoją na zewnątrz przez cały rok, posiadały dodatkową warstwę ocieplenia. Z reguły w takiej roli wykorzystywany jest cienki styropian, będący doskonałym izolatorem. Jeśli donica nie posiada takiego ocieplenia, dobrze jest chować ją na zimę do wnętrza mieszkania. Ze względu na dużą masę takich donic wypełnionych, możliwe jest to tylko przy modelach z dodatkowymi kołami transportowymi. Warto zdecydować, czy lepiej wybrać donicę z eleganckimi nóżkami czy praktycznymi kółkami ułatwiającymi przestawianie.

Jak wypełnia się donice na taras?

Donice tarasowe wysokie są w stanie pomieścić w swoim wnętrzu odpowiednią ilość podłoża dla każdego gatunku rośliny. Aby dostosować grubość poszczególnych warstw kamieni czy ziemi wewnątrz donicy, warto zapoznać się dokładniej z preferencjami wybranych kwiatów czy krzewów. Z reguły, donice na taras wypełnia się następującymi warstwami:

  • kamienie,
  • keramzyt,
  • siatka cieniująca,
  • piasek gruboziarnisty,
  • ziemia.

Dzięki takiemu ułożeniu warstw wewnątrz donicy, woda nie zalega w systemie korzeniowym, a samo podłoże można dostosowywać do wzrostu rośliny i jej zmieniających się potrzeb. Duże prostokątne donice na taras stanowią więc inwestycję na lata, ponieważ nie trzeba zmieniać ich na większe, kiedy roślinność urośnie.

Donice na taras, podobnie jak te do ogrodu, muszą spełniać znacznie bardziej wyśrubowane kryteria niż donice do użytku wewnętrznego. Materiały takie jak aluminium malowane proszkowo, stal corten czy beton doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach. Dodatkowo, świetnie prezentują się w przestrzeni na świeżym powietrzu.

Agenda
Zapytanie