Stal corten w ogrodzie

Stal corten w ogrodzie

Różnorodny asortyment ze stali corten wykonywany z tego materiału jest coraz częściej umieszczany w ogrodach. Wszystko dlatego, że stal corten nie tylko jest bardzo wytrzymała, ale też zachwyca pięknem. Czym jeszcze charakteryzuje się ten bardzo popularny materiał? Dlaczego donice corten są tak chętnie wybierane przez Klientów? Kiedy warto zdecydować się na największe produkty z tej kategorii? Sprawdź poniżej, gdzie należy umieszczać cortenowskie donice xxl. Z poniższego poradnika dowiesz się więcej także na temat innych ozdób (z tego materiału), które mogą być z powodzeniem zastosowane w Twoim ogrodzie.

Donica ze stali corten Cubi 61000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 51000 x 1000 x h:1000 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 4800 x 800 x h:800 [mm]

Co warto wiedzieć na temat stali corten?

Stal corten charakteryzuje się m.in. dużą odpornością na warunki atmosferyczne (nawet te najmniej sprzyjające). Poza tym zachwycającym designem. Z tego względu donice corten mogą być umieszczane w ogrodach, na tarasach, czy balkonach… Duża solidność i wytrzymałość sprawiają, że tego typu elementy małej architektury nie wymagają od właścicieli impregnowania. A to oznacza spore oszczędności pod kątem czasu. Stal corten została zarejestrowana do opatentowania już w 1932 roku. Jest to rodzaj porządnej stali niskostopowej. Dla wielu osób spore znaczenie ma też to, że np. duże donice do ogrodu – wykonane z tego komponentu – są bardzo eleganckie. Mają one atrakcyjny, rdzawy kolor. Nie ma to oczywiście nic wspólnego z korozją (to po prostu struktura wyłącznie dekoracyjna). Co ciekawe, odpowiednia warstwa ochronna zaczyna wytwarzać się na powierzchni stali corten na skutek działania zmiennej aury. Dobrze byłoby, gdyby suchość i wilgotność występowały naprzemiennie. Słowo „corten” to zaś kombinacja pierwszych sylab słów „corosion” i „tense”.

Do wyboru są różne donice wykonane ze stali corten

Możesz zdecydować się na rozmaite donice corten. M.in. pod kątem wagi. Tak samo, jak gabarytów, kształtów, zastosowanej izolacji, czy dodatkowych akcesoriów. Internetowy sklep WOF zapewnia na tej płaszczyźnie szeroki asortyment do wyboru. Warto na pewno porównać donice ze stali corten w kontekście wagi. Po to, by dopasować te elementy małej architektury ogrodowej do danej lokalizacji. Do dyspozycji konsumentów są także produkty różniące się pomiędzy sobą takimi parametrami, jak długość, szerokość i wysokość. Jeśli chodzi o kształty, to można zdecydować się na donice prostokątne, kwadratowe, okrągłe, czy przypominające wyglądem trapez itd. Jak jeszcze je selekcjonować? Chociażby pod kątem pokrycia rdzą. Do wyboru są modele zardzewiałe lub niezardzewiałe. To pozwala szybko dopasować ten rodzaj asortymentu do wymarzonej aranżacji. W czasie podejmowania finalnych decyzji zwróć uwagę również na rodzaj podstawy (bez nóżek lub z nóżkami) i zastosowaną izolację.

Kiedy zdecydować się na donice typu xxl?

W jakich sytuacjach wybrać donice corten w rozmiarze xxl? Zależy to m.in. od rodzaju roślin, które chcesz hodować. Tak samo, jak od planowanej funkcji dla tych produktów i konkretnej aranżacji. O co tutaj chodzi dokładnie? Niektóre rośliny wymagają bardzo dużo miejsca do swobodnego i zarazem szybkiego rozwoju. Jeśli zatem masz zamiar kupić w najbliższym czasie prostokątne donice corten, to wcześniej sprawdź, jak należy prawidłowo uprawiać np. konkretne drzewka, krzewy, czy byliny itp. W przeciwnym razie trudno będzie liczyć na odpowiednie efekty. Bardzo duże znaczenie ma także zastosowana funkcja. W końcu te elementy małej architektury są nie tylko i wyłącznie pojemnikami na rośliny. Mogą np. służyć do wydzielania poszczególnych stref na terenie konkretnego ogrodu. Jeśli Ci na tym zależy, to warto rozważyć zakup produktów cechujących się większymi gabarytami. Poza tym zastanów się przed zakupami, jakie rozmiary donic ze stali corten będą odpowiednie w kontekście danej aranżacji.

Jak jeszcze można zastosować stal corten w ogrodzie?

W swoim ogrodzie możesz umieścić nie tylko rozmaite donice wykonane ze stali corten. Bardzo popularne są również m.in. różne rzeźby i figurki z tego materiału. Są to m.in. postacie przypominające zwierzęta, bawiące się dzieci itp. Mogą one być najważniejszymi elementami danej aranżacji lub stanowić jedynie bardzo ciekawe, nieco enigmatyczne, tło. Coraz więcej osób posiada obok swojej nieruchomości furtki wykonane z tego materiału lub nawet całe ogrodzenia. Stal corten to komponent bardzo uniwersalny, dlatego bez trudu można go dopasować do różnych aranżacji. I coraz więcej osób korzysta z tej elastyczności.

Gdzie umieszczać produkty ze stali corten?

Produkty z cortenu wymagają odpowiednich warunków. Nie mogą być umieszczane w miejscach, które są narażone na permanentne działanie wilgoci. Nie powinny być również lokowane bezpośrednio na jasnych powierzchniach. Dlaczego to tak ważne? Jeśli umieścisz te produkty w miejscach narażonych na ciągłą wilgoć, to mogą zacząć pojawiać się niewielkie pęknięcia w warstwie zabezpieczającej przed korozją. Lokowanie tych produktów bezpośrednio na jasnych powierzchniach też nie jest rekomendowane. Przez to może bowiem powstawać rdza na materiałach umieszczonych obok.

Donica ze stali corten Cubi 4800 x 800 x h:800 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 3700 x 700 x h:700 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 2600 x 600 x h:600 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 14900 x 900 x h:600 [mm]
Agenda
Zapytanie