JAK ZAŁOŻYĆ OGRÓD NA DACHU?

Taras na dachu

Zielony taras na dachu znacznie zwiększa atrakcyjność nieruchomości samej w sobie, ale także jej otoczenia. Większa ilość zieleni to samo zdrowie, zarówno dla osób przebywających na tarasie jak i dla całej tkanki miejskiej. Jest to także szereg zalet ekologicznych i ekonomicznych. Jakie rośliny wybrać na zielony dach? Czy oprócz wielu zalet istnieją również wady zielonego dachu? Od czego zacząć i o czym pamiętać przy planowaniu ogrodu na dachu? Przedstawiamy kilka praktycznych porad na temat organizacji kojącej, zielonej enklawy w centrum miasta.

WADY I ZALETY OGRODU NA DACHU

Zielony taras na dachu to nie tylko korzyść estetyczna, ale także szereg zalet prozdrowotnych i ekonomicznych. Roślinność w ogrodzie poprawia mikroklimat, oczyszczając nawet do 20% zanieczyszczeń w powietrzu – kurzu, pyłu i spalin. Badania wykazują również dobry wpływ zieleni na zdrowie psychiczne i redukcję stresu.  Zalety ogrodu na dachu odczuje także okoliczna kanalizacja, rośliny bowiem zatrzymują około 50% wód opadowych. Są także dobrym sposobem na izolację termiczną oraz redukcję hałasu. Wady zielonego dachu to przede wszystkim obciążenie konstrukcji budynku, które trzeba przewidzieć już na etapie projektowania ogrodu. Liczyć się trzeba także z dużymi nakładami finansowymi zarówno podczas inwestowania jak i pielęgnacji roślin.

Donica aluminiowa Edoardo 132000 x 600 x h:600 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 8 Mobile1200 x 1200 x h:703 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 201500 x 500 x h:705 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 161000 x 500 x h:605 [mm]

PROJEKTOWANIE I WYBÓR TECHNOLOGII

O czym pamiętać przy planowaniu ogrodu na dachu? Pierwszym krokiem jest wybór technologii, którą zastosujemy. Wśród dostępnych metod znajdują się dwie podstawowe: intensywna i ekstensywna. Podstawowa różnica, jaka dzieli te dwa sposoby organizacji ogrodu to stopień i głębokość ukorzenienia. W parze z ukorzenieniem idzie warstwa substratu, a co za tym idzie – obciążenie dachu. Najmniejszy wpływ na konstrukcję ma uprawa ekstensywna, co wiąże się jednak z doborem odpowiednich, mniej wymagających gatunków roślin. Ponadto te dwie metody różni od siebie ogólne podejście i cel założenia ogrodu zielonego. Intensywny zielony taras ma na celu przede wszystkim funkcję estetyczną. Bogata różnorodność roślin i wielość pięter wpływa na jego klimat i niepowtarzalność. Taras ekstensywny u swoich podstaw sięga do aspektów ekologicznych i funkcjonalnych, m. in. wspomniana wcześniej izolacja termiczna, pochłanianie toksycznych substancji czy wyciszenie budynku. Warto wspomnieć, że w przypadku metody intensywnej, pielęgnacja zielonego tarasu jest dużo bardziej skomplikowana, wymaga wielu nakładów finansowych i pracy.

DOBÓR ROŚLINNOŚCI

Jakie rośliny wybrać na zielony dach w przypadku ogrodu ekstensywnego? Głównie stosuje się trawy (np. turzyca  pospolita, strzępica sina), mchy, rozchodniki, rojniki, zioła, byliny (np. floks szydlasty, macierzanka piaskowa) oraz wszystkie inne rośliny, które nie potrzebują ukorzenienia, ale też nie osiągają dużych wysokości. Tego typu dachy, nazywane także eco floor, ograniczają się w zasadzie do samej ziemi i kilku centymetrów ponad nią. Dobrym urozmaiceniem w przypadku tej metody jest zastosowanie wielkogabarytowych donic betonowych, które pozwalają na uzupełnienie ogrodu wyższym piętrem zieleni. Ich podstawowa pielęgnacja ogranicza się do nawożenia i pielenia. W przypadku wykorzystania metody intensywnej, w projekcie można uwzględnić trawy, krzewy, kwiaty, a nawet drzewa.  Na zielonych dachach dobrze radą sobie m. in. berberysy, jałowce, sosny, tawuły, złocienie oraz różnego rodzaju rośliny cebulowe. Warto podkreślić, że przy metodzie intensywnej niezmiernie ważny jest sposób nawadniania roślin (polecane zautomatyzowane nawadnianie), a także kontrola stanu podłoża.

Na dach proponujemy

Agenda
Zapytanie