Aranżacja ogrodu przydomowego może przybrać niezliczoną ilość form. Projektowanie najbliższego otoczenia to nie tylko zabawa, ale też próba kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności zapanowania nad przestrzenią. Wszystkie te zdolności można spożytkować projektując ogród naturalistyczny.
Czym jest ogród naturalistyczny?
Ogród naturalistyczny to ogród prosty w utrzymaniu, czerpiący pomysły wprost z natury. Dla niewtajemniczonych wygląda jak zbiór samosiejek wtopionych w krajobraz. Czasem przypomina leśną polanę, a innym razem jest to łąka kwiatowa zamiast trawnika. W ogrodzie rosną wyłącznie rośliny pochodzące z najbliższej okolicy, czasem nazywane chwastami. Wszystkie rośliny do ogrodu naturalistycznego posiadają pierwotną odporność i nie wymagają specjalistycznej opieki ogrodnika. Czasami, by stworzyć tego rodzaju ogród wystarcza niewielka korekta przestrzeni.
Główne założenia ogrodu naturalistycznego
Aranżacja ogrodu przydomowego w stylu naturalistycznym powinna być spójna z otaczającym dom i ogród krajobrazem. Najlepszym rozwiązaniem na zmaksymalizowanie efektu jest zrezygnowanie z zaznaczania granic pomiędzy przestrzenią własnego ogrodu a tą otaczającą dom. Jeżeli jest to niemożliwe płot oddzielający własność powinien być prosty w charakterze, najlepiej gdy wykona się go z drewna czy kamienia. Wszystkie elementy małej architektury powinny zostać wykonane z naturalnych materiałów czyli drewna, kamienia, cegły czy żwiru. Natomiast pozostałe detale, takie jak: pnie, głazy, kamienie czy donice z betonu architektonicznego powinny zostać w taki sposób ułożone na ziemi, by „udawały”, że leżą tam od dziesiątków lat i tak naprawdę nie wiadomo skąd tam się wzięły.
Podstawowe zasady regulujące przestrzenią ogrodu naturalistycznego to:
- naturalne wpisanie go w otaczający krajobraz
- rośliny do ogrodu naturalistycznego powinny być zróżnicowane, ale muszą również występować w okolicy
- nasadzenia powinny mieć luźną formę, swobodną kompozycję bez wyraźnych granic pomiędzy gatunkami
- byliny do ogrodów naturalistycznych powinny być monochromatyczne, pozbawione jaskrawych kolorów, powinny to być tylko barwne akcenty kwiatowe
- lepiej zrezygnować z klasycznego trawnika, łąka kwiatowa zamiast trawnika będzie lepiej spełniała wymogi kompozycji
- rabata ziołowa w ogrodzie naturalistycznym posiada nie tylko walory użytkowe, ale i estetyczne oraz zapachowe
- wszystkie materiały znajdujące się w przestrzeni ogrodu muszą być naturalne
- zbiorniki wodne powinny wyglądać naturalnie, wszelkie oczka, strumyczki czy kaskady imitują odwieczne źródełka
- każda dróżka i ścieżka powinna przepuszczać wodę, dlatego należy wyłożyć je naturalnym materiałem,: ziemią, żwirem, korą czy cegłą
- wszystkie byliny do ogrodów naturalistycznych muszą być przyjazne dla zwierząt, roślin oraz owadów
Natura przede wszystkim
Założenie ogrodowe o charakterze naturalistycznym nie powinno zawierać egzotycznych, obcych dla katalogu okolicznych, roślin. Powinny to być swojskie, wszystkim znane nasadzenia. Należy unikać okazów szczepionych na pniu czy roślin idealnie formowanych, żywopłotów ściętych pod linijkę. Okolice płotu warto wykorzystać do posadzenia drzew właściwych dla okolicy, w miejscach zacienionych pięknie wyrosną paprocie, zawilce czy niezapominajki, astry oraz rozchodniki. Elementy krawędziowe pomogą nam stworzyć rabatę ziołowa w ogrodzie. Rabata ta powinna utworzyć malowniczy zagajnik, razem z wrzosowiskiem czy skalniakami. Cały ogród musi wabić owady i zwierzęta, a ptaki znajdą przyjazne warunki do zakładania gniazd w gęstych zaroślach ogrodu.
Naturalistyczny ogród prosty w utrzymaniu dla jego właściciela powinien stać się miejscem dostarczającym jadalnych roślin i nasion ptakom i owadom.