Co to jest włókno szklane?

donica z włókna szklanego model Emilio 2

Włókno szklane to szeroko rozpowszechniony materiał, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Swoją popularność zyskało dzięki swym właściwościom, do których należy zaliczyć wytrzymałość z zachowaniem niedużej wagi.. Jest to cienkie włókno o średnicy od 0,005 do 0,01 mm, które wyciągane jest ze stopionego szkła, a później impregnowane żywicą. W ten sposób powstaje odporny na korozję materiał. W zastosowaniach o wysokiej jakości mechanicznej, tworzywo sztuczne, które wzmocniono włóknem szklanym, pojawia się tylko pod postacią włókien ciągłych. Na przykład w taśmach UD oraz w tkaninach.

Skład tego materiału 

Wszelkie tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym (GRP) wytwarza się z różnych materiałów wzmacniających. Należą do nich  maty z włókna szklanego, siatki zwykłe i wieloosiowe, tkaniny, rowingi itp. Zostają poddane impregnacji różnymi żywicami (nienasyconymi żywicami poliestrowymi, żywicami epoksydowymi czy żywicami winyloestrowymi) oraz innymi chemikaliami. Traktujemy je jako najnowocześniejsze na świecie. Tworzywa, które zostają wyprodukowane w ten sposób, wzmocnione ponadto włóknem szklanym, są ekonomicznym kompozytem włóknisto-plastycznym. Z powodu zastosowanych materiałów, włókno szklane bywa używane przy tworzeniu różnych konstrukcji. Donice z włókna szklanego są jedną z nich. Przy ich produkcji wykorzystujemy żywicę poliestrową.

Włókno Szklane – właściwości

Włókno szklane charakteryzuje się specjalnymi właściwościami, dzięki którym jest tak pożądanym materiałem. Wykazuje sporą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nasze donice ogrodowe z włókna szklanego będą o wiele mocniej opierały się wszelkim czynnikom atmosferycznym czy uszkodzeniom. Zachowują przy tym niską wagę, co w przypadku tego produktu może być dość istotne. Z tego powodu charakteryzuje je solidność, trwałość, wygląd, a także stałe właściwości mechaniczne i fizyczne.

Co więcej, porównując ten materiał z kompozytami włóknisto-plastycznymi, które wykonano z innego rodzaju materiałów wzmacniających, tworzywo z włóknem szklanym charakteryzuje się niedużym modułem sprężystości. Jest on niższy nawet niż w przypadku aluminium. Z tego powodu takie tworzywo sztuczne nie nadaje się do spełnienia wyższych wymogów sztywności.

Zalety włókna szklanego

Główną zaletą tego materiału jest jednak jego dość duże wydłużanie przy zerwaniu, jeżeli zostanie ono połączone z matrycą tworzywa sztucznego. Kompozyt z włókna szklanego może być w stanie wykorzystać tę zaletę, szczególnie podczas sprężynowania płyt i zbliżonych elementów. Istotną zaletą jest także jego cena, która w wielu przypadkach jest niższa, niż alternatywy wytworzone ze stali nierdzewnej bądź aluminium.

Materiał ten jest także niewrażliwy na zmiany temperatury i wilgoci, co powoduje, że podczas mrozów i upałów donice nie będą zmieniały kształtu, nie odkształcą się ani nie pękną. Jest także wysoce odporne na korozję i pleśń, przez co donice z włókna szklanego mogą być używane przez wiele lat.

Wysoce wytrzymałe dekoracje

Z wymienionych wyżej powodów, tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym (GRP) są świetnym materiałem konstrukcyjnym, które odnajdą szerokie zastosowanie. Przykładowo, w środowisku bogatym w wodę, które jest podatne na korozję i szkodliwe warunki chemiczne. Nasze donice z włókna szklanego na zamówienie są jednym z przykładów, w których zastosować można ten materiał.

Donice z włókna szklanego na wymiar znakomicie sprawdzą się w przydomowym ogrodzie lub przestrzeni publicznej, zadaszonej oraz otwartej. Bardzo estetycznie wyglądają przykładowo w hotelowym lobby, biurze czy restauracji. Nasza firma zajmuje się wykonywaniem tego rodzaju donic także na indywidualne zamówienie klienta. On sam przekazuje nam rozmiary i kolory, które go interesują, a my już zajmujemy się całą resztą.

Zastosowanie włókna szklanego

Ogrom właściwości tego materiału sprawił, że jest on wykorzystywany w licznych gałęziach przemysłu. Wata szklana znajduje zastosowanie np. w budownictwie, jako materiał izolacyjny. Posiada także właściwości hydrofobowe. Produkuje się z niego także różnego rodzaju pręty, dzięki którym można później wznieść całą konstrukcję.

Kraty z tworzywa sztucznego, wzmacniane włóknem szklanym, stosuje np. w przemyśle petrochemicznym, offshore oraz żegludze. Bywa także używany przy eksploatacji ropy naftowej, gazu i energii. Firmy budowlane stosują je także w budownictwie drogowym i wodnym. W związku z tym nie powinno uwzględniać się kompromisów przy zakupie, gdyż jakość surowców jest decydująca.

Podsumowując, donice z włókna szklanego są doskonałym wyborem dla osób poszukujących wytrzymałego, estetycznego i ekologicznego rozwiązania do swoich przestrzeni zielonych. Dzięki swoim właściwościom, donice te będą pięknie prezentować się w ogrodach, na tarasach i balkonach, dodając im stylowy i nowoczesny wygląd.

Agenda
Zapytanie