DONICE Z CORTENU I OGRÓD W STYLU ANGIELSKIM

ogród w stylu angielskim

Cenimy sobie naturalne krajobrazy? A może marzy nam się, by zaaranżować przydomowy teren w romantycznym i swobodnym klimacie? Weźmy pod uwagę możliwość urządzenia naszej posesji w stylu angielskim. Jak wygląda taki ogród, jakie rośliny można w nim zasadzić oraz jakie meble umieścić, aby codziennie cieszył on nasze oczy?

WYGLĄD OGRODU W STYLU ANGIELSKIM

Charakterystyczną cechą ogrodu angielskiego jest naturalny krajobraz i swobodna kompozycja. Taki układ najlepiej sprawdzi się na stosunkowo dużych posesjach, na których możliwe będzie estetyczne połączenie wszystkich typowych dla nurtu elementów. Ogród w stylu angielskim powinien posiadać obszerny trawnik, na którym będziemy mogli rozłożyć koc lub wygodne leżaki. W celu jego urozmaicenia możemy zaplanować nieregularne rabaty bądź zasadzić wybrane kwiaty i krzewy do donic corten. Różnego rodzaju bujne rośliny pozwolą nam na stworzenie zielonych zakątków i tajemniczych zakamarków. Będą one w ciekawy sposób komponować się ze starannie wypielęgnowaną murawą oraz samym budynkiem. Do zagadkowych zaułków mogą prowadzić nas wijące się ścieżki lub ceglane murki, w sąsiedztwie których ustawimy donice z włókna szklanego. W ogrodzie angielskim nie powinno zabraknąć także wody – czy to pod postacią naturalnych oczek i stawów, czy też szemrzących strumyków. Będzie ona dobrze nawiązywać do organicznego charakteru całej kompozycji, ułatwiając nam relaks na świeżym powietrzu.

Rośliny do ogrodu angielskiego

Planując aranżację terenu w stylu angielskim, powinniśmy wziąć pod uwagę zróżnicowane rodzaje roślin oraz donice ogrodowe corten. Podstawą w takim miejscu jest trawnik – zarówno zadbany i krótko przycięty, jak i nieco wyższy – przypominający kwiecistą łąkę. Zieloną murawę powinny przecinać nieregularne rabaty z kwiatami oraz dające cień drzewa. Angielski ogród powinien być skąpany w kolorowo kwitnącej roślinności, zlokalizowanej bezpośrednio w gruncie lub w donicach corten. Warto sięgnąć po odmiany kwiatów o dużych główkach, takich jak hortensje, peonie, malwy, pnące róże oraz bratki. Za nimi można zasadzić nieformowane krzewy – berberysy, derenie czy budleje Dawida. Zamiast ogrodzenia (bądź w celu ukrycia nieestetycznej siatki) dobrze będzie zaprojektować gęsty żywopłot z bukszpanu lub laurowiśni. Zapewni nam on wysoki poziom prywatności oraz harmonijnie skomponuje się z pozostałymi nasadzeniami. W ogrodzie w stylu angielskim można wykorzystać również rośliny pnące – bluszcz lub powojniki. Wsadzone w donice z cortenu, pomogą nam stworzyć zacienione zakątki wypoczynkowe lub dekoracyjnie porośnięte pergole.

Komponowanie rabat w ogrodzie w stylu angielskim

Rabata to jeden z głównych i charakterystycznych elementów ogrodu angielskiego. W jej tylnej części należy zasadzić wysokie byliny i krzewy; z przodu natomiast – gatunki niskie i płożące. Rośliny powinny być dostosowane do warunków panujących na danym obszarze – zarówno rodzaju gleby, jak i poziomu wód gruntowych. W przypadku, gdy chcemy zasadzić je w donicach corten, zwróćmy uwagę również na obecność słońca. W cieniu najlepiej umieścić egzemplarze nie lubiące bezpośredniego nasłonecznienia, natomiast w słońcu – gatunki niewrażliwe na silne promienie. Niewielkie, przydomowe rabatki w angielskim stylu możemy także stworzyć, wykorzystując donice z włókna szklanego na wymiar. Taką kompozycję będziemy mogli ustawić na tarasie lub schodach wiodących do domu, w harmonijny sposób łącząc architekturę z otaczającą zielenią.

Meble i mała architektura do ogrodu w stylu angielskim

Ogród angielski to miejsce zachęcające do spędzania w nim czasu, a w ciepłym sezonie – także spożywania posiłków pod gołym niebem. Pełen bujnych, kolorowych roślin oraz ocienionych zakątków, pozwoli nam skutecznie zrelaksować się i odpocząć na łonie natury. Aby było to możliwe, powinniśmy zadbać o wyposażenie go w odpowiednie meble. Dobrym pomysłem będzie stworzenie komfortowej strefy wypoczynkowej, w której ustawimy drewniane lub rattanowe krzesła, fotele i stół. Możemy także rozważyć zakup mebli z kutego żelaza o fantazyjnych kształtach. Prócz praktycznej funkcji, staną się one także dodatkowym elementem dekoracyjnym terenu. Obok donic corten, stawów czy drzew warto umieścić pojedyncze ławki, które pozwolą na niezakłócony odpoczynek z dala od reszty domowników. W angielskim ogrodzie powinna znaleźć się także urokliwa altana lub praktyczny domek narzędziowy. Umożliwi on przechowywanie niezbędnych narzędzi ogrodniczych, a porośnięty bluszczem lub powojem – doskonale wpisze się w charakter okolicznej przestrzeni.

Ogród angielski to naturalna strefa pełna uroku i swobody, ale w żadnym przypadku nie chaotyczna. W takim miejscu czas wydaje się płynąć wolniej, a my sami łatwiej relaksujemy się i cieszymy z otaczającej nas natury. Z uwagi na takie zalety ogród w stylu angielskim jest częstym wyborem osób o melancholijnym i romantycznym usposobieniu. Stanowi ciekawą alternatywę dla terenów urządzonych w sposób nowoczesny i minimalistyczny, od wielu lat ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Agenda
Zapytanie