Donice betonowe i ogród w dzikim stylu to rozwiązanie, które przypadnie do gustu wszystkim osobom zainteresowanym maksymalnym ograniczeniem konieczności pielęgnacji roślin. Typ ten doskonale wpisuje się także w aktualne, proekologiczne trendy – sprzyja bowiem tworzeniu naturalnych, zrównoważonych ekosystemów. Jak wygląda dziki ogród, jakie rośliny powinny w nim rosnąć oraz jakie meble i dodatki można w nim wykorzystać?
Jak wyglądają donice betonowe w naturalnym ogrodzie ?
Ogród dziki to miejsce, które wyróżnia się celowym brakiem symetrii oraz dążeniem do możliwie jak największej naturalności. Choć jego nazwa może sugerować nieokiełznany wygląd, w gruncie rzeczy jest to miejsce starannie zaplanowane – a jedynie wymagające minimum pielęgnacji. W ogrodzie dzikim powinniśmy umieścić różnorodne kwiaty w donicach betonowych, krzewy i drzewa, które będą do złudzenia przypominać wybrany plener. Zależnie od naszych potrzeb i upodobań, możemy zdecydować się na wykreowanie kwietnej łąki – pełnej pachnących kwiatów i lekkich traw. Godnym uwagi rozwiązaniem jest dziki ogród w stylu starego sadu. Pełen owocowych drzew oraz zlokalizowanych między nimi alejek, umożliwi nam wypoczynek w cieniu jabłoni czy wiśni na wygodnej ławeczce. W celu urozmaicenia wyglądu terenu część kwiatów możemy umieścić w donicach betonowych na wymiar. Będą one ciekawym dodatkiem który sprawi, że ogród nie będzie wyglądał na bezładny gąszcz, a zaplanowaną i przemyślaną zieloną przestrzeń.
Jakie rośliny pasują do dzikiego ogrodu?
Dziki ogród to strefa wymagająca jedynie podstawowej pielęgnacji. W konsekwencji powinniśmy zaaranżować ją z wykorzystaniem donic betonowych ogrodowych oraz roślin, które nie potrzebują nadmiernego podlewania, nawożenia czy przycinania. Na takim terenie dobrze sprawdzą się drzewa iglaste i liściaste: świerki, jodły i sosny, grab, buk, dąb, jesion czy brzoza. Jeśli nasza działka jest dość podmokła, możemy zasadzić na niej również olchę bądź wierzbę. Spośród krzewów godny uwagi będzie wonny bez czarny, dzika róża, głóg i kalina. Wolimy niższe rośliny? Rozważmy wykorzystanie na naszym terenie paproci, barwinka czy zawilców. Możemy umieścić je zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w donicach betonowych – ustawiając je pod ścianami domu i na tarasie. Dzięki temu w spójny sposób połączymy architekturę budynku z otaczającą go zielenią, ciesząc się bujną roślinnością tuż za oknem. A może chcielibyśmy wyeliminować konieczność koszenia trawnika? W dzikim ogrodzie dobrze sprawdzi się urocze wrzosowisko lub łąka kwietna, pełna chabrów, maków i koniczyny.
Meble i donice w ogrodzie w stylu dzikim
Jeśli zdecydowaliśmy się na stworzenie dzikiego ogrodu, powinniśmy dobrać do niego równie naturalne meble. Najlepiej sprawdzą się tutaj różnego rodzaju modele z drewna, które będą dobrze komponować się z sąsiadującą roślinnością. Wiele osób decyduje na zakup nieskomplikowanego kompletu złożonego z krzeseł lub ławek i stołu. Ustawiony na przydomowym tarasie, umożliwi nam spożywanie posiłków i relaks z ulubioną książką na świeżym powietrzu. Warte uwagi są drewniane komplety ogrodowe wykonane z ciężkich bali, których wygląd odzwierciedla naturalistyczny charakter dzikiego terenu wokół domu. Możemy umieścić je na tarasie lub bezpośrednio na trawniku, dekorując ich okolicę za pomocą donic betonowych. Możemy pokusić się także o samodzielne stworzenie bądź zakupienie gotowych mebli z palet. To rozwiązanie, które w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością oraz dobrze współgra z donicami ze stali corten. Dzięki miękkim poduszkom, meble z palet będą wygodne w użyciu, a zarazem zgodne z ekotrendami – umożliwiając ponowne wykorzystanie używanych materiałów.
Czy donice jako dodatki pasują do dzikiego ogrodu?
Wykonując aranżację ogrodu w dzikim stylu, powinniśmy rozsądnie dobierać wszelkie dodatki. Mają one być bowiem jedynie dyskretną ozdobą, nie przytłaczając nadmiernie swym wyglądem naturalnego charakteru przydomowej przestrzeni. Jakie elementy warto umieścić w dzikim ogrodzie? Mogą to być między innymi donice betonowe okrągłe, zdobiące wejście do budynku lub przestrzeń wkoło altany. W takim ogrodzie możemy wykorzystać głazy i pnie – układając je w taki sposób, jakby same upadły na trawnik. Swobodnie skomponowany skalniak stanie się ostoją dla dzikich jaszczurek, umożliwiając nam ich obserwację podczas wypoczynku pod gołym niebem. Ciekawą dekoracją terenu może stać się oczko wodne wzorowane na leśnym stawie – obsadzone sitowiem, języczką pomarańczową czy kosaćcem żółtym. Możemy również zdecydować się dodatek taki, jak donice betonowe na taras. Obecne w nich kwiaty sprawią, że poczujemy się jak na prawdziwej łące zaledwie po postawieniu kilku kroków poza wnętrze domu.
Ogród w dzikim stylu to rozwiązanie, które przypadnie do gustu romantykom, zwolennikom naturalności oraz osobom nie przepadającym za pielęgnacją roślinności. Obfitujący w mało wymagające krzewy i kwiaty ułożone w niesymetryczne kompozycje, będzie dobrze prezentować się na tle tradycyjnego budownictwa. Wzbogacony w donice betonowe, drewniane meble czy skalniaki i oczka wodne, stanie się wymarzoną przestrzenią do relaksu. W takim miejscu łatwiej uwolnimy się od trosk i solidnie odpoczniemy, zbierając siły niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków.