DONICA Z NÓŻKAMI DO OGRODU I NIE TYLKO

Donica z nóżkami

Aranżacja zielonej przestrzeni wokół domu to nie lada wyzwanie. Zarówno pod kątem wybieranych materiałów jak i roślin. Niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu są donice – duże, solidnie wykonane i nowoczesne. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju donic przy wejściu do domu czy na tarasie, dajemy sobie możliwość tworzenia sezonowych kompozycji i dekoracji z wykorzystaniem roślin jednorocznych. Spośród dostępnych na rynku propozycji uwagę zwraca donica z nóżkami, gdyż to rozwiązanie zwiększa znacząco praktyczność i uniwersalność produktu. 

ZALETY DONIC NA NÓŻKACH

Dostępna w naszej ofercie donica z nóżkami może zostać wykonana z trzech różnych materiałów. Może to być beton architektoniczny, corten lub aluminium. Warto zwrócić uwagę, że są to materiały o wysokiej odporności na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Do czynników atmosferycznych zaliczamy wilgoć, opady, mróz, a nawet promieniowanie UV. Dzięki solidności wykonania takiej donicy może ona pozostać niezmiennie piękna przez długie lata. Donica betonowa na nóżkach jest propozycją bardzo nowoczesną, ale też masywną i ciężką. Dzięki posiadanym nóżkom będzie można ją mimo wszystko przestawiać nawet w sytuacji, kiedy będzie już wypełniona ziemią oraz roślinami. W tym celu potrzebny będzie jednak wózek paletowy lub widłowy. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest nadanie wizualnej lekkości donicy poprzez podniesienie jej dna ponad poziom podłoża.

Nóżki – oprócz niewątpliwych walorów estetycznych – pełnią jeszcze jedną, ważną funkcję. Umożliwiają znacznie łatwiejszy odpływ wody z wnętrza donicy przez wykonanie otworu, co ma znaczenie przy podlewaniu lub  obfitych opadach deszczu. Zastoje wody w donicach nie są pożądane z dwóch względów:

  • Zalegająca woda, która zamarznie wewnątrz donicy betonowej może powodować pęknięcia na materiale, a w efekcie zniszczenie donicy. 
  • Woda, która zbiera się na dnie donicy i nie ma możliwości odpływu doprowadza do gnicia korzeni roślin. A to może być powodem występowania wielu chorób grzybowych na liściach. Dlatego ten odpływ jest bardzo ważny. 

Każda wykonana z cortenu lub aluminium dostępna w naszej ofercie od wnętrza jest wyłożona dwucentymetrową warstwą styropianu. Warstwa ta ma dwa zadania. Pierwszym jest zapewnienie termoizolacji wypełnienia donicy, a w szczególności niedopuszczenie do przegrzania lub zmarznięcia korzeni. Drugim zadaniem jest usztywnienie konstrukcji donicy, aby nie uległa odkształceniu pod naporem wypełnienia, rosnącej rośliny i wody.

Donica ze stali corten Cubi 161000 x 800 x h:900 [mm]
Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]

Donica z nóżkami- dostępne propozycje 

Oprócz zróżnicowania donic pod kątem materiału, z którego mogą być wykonane, warto także zwrócić uwagę na ich dostępne kształty i rozmiary. Przeglądając naszą ofertę można znaleźć wiele ciekawych propozycji od donic w kształcie kostki po naprawdę długie donice. Modele wykonane z betonu w wersji standardowej z nóżkami dostępne są w kolorze szarym lub czarnym. Istnieje jednak możliwość dokupienia zestawu nóżek do donic betonowych, które w wersji standardowej ich nie mają. Można wtedy wybrać jeden z trzech uniwersalnych kolorów, czyli białego, szarego i czarnego. Aluminiowa donica na nogach dostępna jest we wszystkich kolorach z palety RAL. Jak chodzi o corten nie ma możliwości wyboru odcienia patyny, gdyż tworzy się ona samoistnie w kolorze zależnym od warunków środowiskowych w jakich donica jest ustawiona. Możemy więc w ciągu roku zaobserwować zmiany, które tak naprawdę nigdy się nie skończą. Zależą one bowiem od wilgotności i jakości powietrza oraz od nasłonecznienia.

Donica z nóżkami – aranżacje

  • Do wykonania aranżacji przy drzwiach wejściowych doskonale sprawdzi się wysoka donica z nóżkami. Wówczas posadzona we wnętrzu donicy kompozycja będzie od razu widoczna na linii wzroku, a tym samym na pewno zostanie zauważona przez każdego gościa. Wysokie i smukłe donice doskonale dopasowują się stylistycznie do kształtu drzwi i dodają frontowi domu elegancji. 
  • Donice podłużne o długości nawet 2 m – to idealna propozycja do zagospodarowania jednego z boków tarasu. Donica może zostać ustawiona przy krawędzi tak, aby posadzone w jej wnętrzu rośliny zwisające sprawiły wrażenie, jakby taras dosłownie tonął w kwiatach. Taka donica na tarasie to także doskonałe miejsce na zioła, które za pewne chcielibyśmy mieć zawsze pod ręką. Jej spora długość sprawia, że można w niej wygodnie sadzić i wykonywać nawet bardzo zróżnicowane kompozycje. 
  • Niższe doniczki o kształcie kwadratu – takie jak doniczka biała na nóżkach – sprawdzą się jako ciekawe elementy aranżacyjne wewnątrz ogrodu. Taką donicę możemy ustawić wszędzie tam, gdzie chcemy daną przestrzeń udekorować lub też rozjaśnić dodając plamę koloru na tle jednolitej zieleni w postaci roślin jednorocznych. 

Propozycje roślin idealnych do donic z nóżkami 

Kompozycje, które umieścimy w donicy możemy zmieniać sezonowo: 

  • Wiosną idealnie sprawdzą się rośliny cebulowe, które kwitną zdecydowanie najwcześniej. Aby jak najszybciej nam zakwitły możemy je posadzić już jesienią. Można też posadzić je zimą lub wczesną wiosną w doniczce umieszczonej w domu w wyższych temperaturach. Kiedy mają już pąki można je wraz z ziemią, w której wzrastały przesadzić je do większej donicy na zewnątrz. Donica z nóżkami będzie tutaj idealna. Mogą to być wszystkie odmiany tulipanów i narcyzów, hiacynty oraz krokusy.  
  • Latem stawiamy na efektowne rośliny jednoroczne i wieloletnie, mogą to być obficie kwitnące supertunie, zwisające smagliczki, aksamitki lub pelargonie. W zestawieniu z roślinami obficie kwitnącymi doskonale sprawdzają się niższe trawy, na przykład rozplenice, w szczególności te o czarnym wybarwieniu. 
  • Jesień to czas na wrzosy, wrzośce oraz chryzantemy, które mogą stanowić ozdobę donic aż do pierwszych przymrozków w listopadzie.

Proponowane donice na nóżkach

Donica ze stali corten Cecilia 2700 x 700 x h:805 [mm]
Donica betonowa Francesco 11000 x 300 x h:800 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 2600 x 600 x h:705 [mm]
Agenda
Zapytanie