Dlaczego duże donice miejskie wybrać z betonu?

duże donice miejskie z betonu

Nowoczesnym sposobem na aranżacje przestrzeni publicznej są donice miejskie. Producenci donic miejskich oferują modele o różnych rozmiarach, kolorach, kształtach oraz wykonane z różnych materiałów. W przestrzeniach miejskich chętnie wykorzystuje się duże donice z betonu, które doskonale komponują się w nowoczesnych aranżacjach.

Zalety donic miejskich betonowych

Donice miejskie betonowe są doskonałą ozdobą każdej przestrzeni, publicznej jak i prywatnej. Są to wyroby unikatowe, ponieważ struktura betonu jest ciekawa, a na donicach tworzą się ciekawe efekty. Zaletami, za które donice z betonu architektonicznego są doceniane przez użytkowników jest ich wysoka trwałość. Nie poddają się żadnych warunkom atmosferycznym ani uszkodzeniom mechanicznym. Materiał nie pęka i nie kruszy się w wyniku mrozu lub deszczu, a promienie słoneczne nie powodują utraty koloru pojemnika. Dodatkową zaletą donic miejskich z betonu są małe wymagania pielęgnacyjne. Materiału nie potrzeba szczególnie czyścić ani nakładać dodatkowych powłok ochronnych. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć donicę suchą szczotką lub wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Donice betonowe miejskie są odpowiednie w przestrzeniach miejskich i komercyjnych oraz nowoczesnych i geometrycznych ogrodach. Dzięki prostym kształtom i stonowanej kolorystyce w donice w prosty sposób dopasują się do przestrzeni w różnych stylach. Beton jest naturalnie pięknym materiałem, eksponującym kolory i fakturę liści i kwiatów. Donice miejskie duże umożliwiają tworzenie aranżacji nie tylko z jednorocznych roślin i bylin, a także krzewek i krzewów ozdobnych. Trzeba jednak pamiętać, aby dobrać rozmiar donicy do gatunku rośliny, zbyt mała donica może skutkować koniecznością przesadzenia w większy pojemnik.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie donic miejskich betonowych?

Podstawową wadą donic z betonu jest ich duża waga. Bardzo często beton wykorzystywany jest do produkcji dużych donic miejskich, co wraz z dużą objętością podłoża oraz rośliny generuje duże obciążenie. Często to obciążenie jest zbyt duże dla podłóg i stropów, dlatego nie mogą być one stosowane w każdej przestrzeni. Ich duża masa utrudnia także ich przestawianie w inne miejsce, dlatego ich położenie powinno być dobrze przemyślane.

Jak sadzić rośliny w donicach z betonu?

Donice z betonu są specyficznymi pojemnikami na rośliny, wymagającymi właściwego sposobu obsadzenia. Najważniejsze elementy wypełnienia i aranżowania donic miejskich jest odpowiednia izolacja donicy, drenaż oraz podłoże.

Izolacja, czyli pierwsza ważna kwestia jest niezbędna, aby chronić rośliny przed zbyt wysoką i niską temperaturą. Najczęściej wykonuje się ją ze styropianu, który powinien być umieszczony na każdej bocznej ścianie wewnątrz donicy miejskiej. Ma on na celu ochronić korzenie roślin przed wahaniami temperatury oraz ich niekorzystnymi wartościami. Dzięki temu rośliny bezpiecznie przetrwają zimy.

Kolejną ważna kwestią jest drenaż donicy. Najczęściej wykorzystuje się do niego keramzyt, ale można także zastosować żwir lub potłuczone fragmenty donic ceramicznych. Zadaniem drenażu jest zapewnienie swobodnego odpływu nadmiaru wody z donicy miejskiej. Oczywiście, nie można także zapomnieć o otworach drenażowych, które musi posiadać donica.

Warstwa drenażowa powinna mieć grubość dopasowaną do rozmiaru donicy (między 3-10 cm). Keramzyt lub inny materiał drenażowy należy wsypać na dno donicy miejskiej, na nim ułożyć warstwę agrowłókniny, a nią wsypać podłoża do posadzenia roślin. Agrowłóknina ma za zadanie chronić drenaż przed zabrudzeniem, zapychaniem oraz zaklejaniem przez podłoże.

Ostatnim istotnym elementem jest podłoże do wypełnienia donicy miejskiej. Powinna to być dobra i żyzna gleba. Jest ona niezbędna do zdrowego i prawidłowego rozwoju roślin. Gleba powinna być przepuszczalna, by zapewnić jej zdolność do magazynowania wody. Aby poprawić jej strukturę można wymieszać ją z hydrożelem lub stworzyć mieszankę podłoża uniwersalnego, kompostu i piasku. Wybierając rośliny warto poznać ich wymagania oraz dopasować do nich pH ziemi. Większość gatunków rośnie dobrze w lekko kwaśnym podłożu, ale niektóre potrzebują szczególnych wymagań i innego odczynu. Zaletą roślin w donicach jest łatwość w dopasowaniu wysokości pH do indywidualnych potrzeb rośliny.

Jak pielęgnować rośliny w dużych donicach z betonu? 

Rośliny w donicach potrzebują bardziej szczegółowej pielęgnacji ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wszystkie substancje, których potrzebują muszą znajdować się w pojemniku. Jak można się domyśleć, najważniejszą kwestią udanej pielęgnacji jest systematyczne nawadnianie.  Kolejną kwestią jest ochrona roślin na zimę, przed mrozem i śniegiem. Niektóre gatunki roślin mogą być wrażliwe na mróz, nawet pomimo zastosowanej izolacji donicy. Szczególnie wrażliwe rośliny należy okryć lub zabezpieczyć przed mrozem. Oprócz tego rośliny potrzebują także odpowiedniego nawożenia. Nawozy powinny być podawane według instrukcji. Dostarczenie rośliny zbyt dużej ilości nawozu także jest niebezpieczne. Można także stosować naturalne nawozy, np. kompost, których nie można przedawkować.

Agenda
Zapytanie