Blog

CIEKAWE ALTERNATYWY DLA TRAWNIKA. 10 PROPOZYCJI NIESTANDARDOWYCH ROŚLIN OKRYWOWYCH.

Ciekawe alternatywy dla trawnika

Niewymagający wiele uwagi ogród, tworzy się już na etapie jego projektu, kiedy usytuowanie i dobór każdej rośliny, jest dokładnie przemyślany. Nawet kiedy ogród jest niewielkich rozmiarów, można pomieścić wiele ciekawych kompozycji. Jeśli nie mamy czasu na pracę w ogrodzie, urządźmy przestrzeń w taki sposób, aby ograniczyć powierzchnię trawnika lub całkowicie go wyeliminujmy. Mimo, że wydaje się to ekstrawaganckim i nowatorskim rozwiązaniem, to wyobraźmy sobie weekend bez wielogodzinnego koszenia, podlewania i odchwaszczania trawnika. Zaoszczędzony w ten sposób czas, można przeznaczyć na odpoczynek i relaks w naszym ogrodzie napawając się wielobarwnymi rabatami. Taki efekt stworzą rośliny okrywowe kwitnące jak: kosmos czekoladowy, fiołek motylkowy i orlik ogrodowy. Są to też pierwsze niestandardowe rośliny do naszego ogrodu. Pamiętajmy również, że rośliny takie jak byliny okrywowe bardzo szybko rosną. Dlatego w niedługim czasie od posadzenia, będziemy cieszyć się ich pięknym widokiem.

CO ZAMIAST TRAWNIKA POSADZIĆ W NASZYM OGRODZIE?

Dzięki bogatej ofercie różnorodnych roślin dostępnych w sklepach ogrodniczych, możemy wybrać wiele bardzo malowniczych odmian. Są to na przykład rośliny okrywowe, które charakteryzują się różną siłą wzrostu. Najszybszy pod względem ekspansji i kolejna niestandardowa roślina to floks szydlasty, będzie efektownie wyglądał na brzegach rabat. Znakomicie wypełni również pas pomiędzy domem, a ścieżką. Aby uniknąć monotonii, warto umiejscawiać obok siebie byliny płożące odmiennie kolorystycznie, tworząc w ten sposób wielobarwne akcenty. Takie kolorowe dywany warto umiejscowić również, wokół krawężników lub tarasu. Sztuką jest jednak takie zaprojektowanie ogrodu, aby pozostał piękny cały rok. Idealnie spełnią to zadanie, rośliny okrywowe zimozielone, jak: barwinek pospolity lub epidemium, który wyróżnia się sercowatymi liśćmi.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Rośliny okrywowe wieloletnie pozostają w jednym miejscu przez wiele lat i z tego względu gleba musi być odpowiednio przygotowana. Ziemię należy oczyścić z chwastów i kamieni, a następnie spulchnić. Bardzo ważne jest nawożenie organiczne lub wymieszanie gleby z kompostem. Zwięzłą ziemię mieszamy z torfem, natomiast, gdy jest piaszczysta mieszamy ją z gliną. Przy planowaniu sadzenia należy wziąć pod uwagę, że rośliny okrywowe niskie, jak  głodek mrzygłód i rojnik murowy bardzo szybko zarastają cały teren. Takim wzrostem charakteryzuje się również kolejny na liście niestandardowych roślin, żagwin ogrodowy.

ALTERNATYWNE DONICE

Ciekawym pomysłem jest sadzenie roślin w dużych i efektownych donicach wokół domu. Idealnie będą się prezentować wysokie rośliny i rośliny płożące w lekkich donicach tarasowych. Kwitnące odmiany będą przyciągać uwagę i zachwycać. Natomiast, kolejny na liście niestandardowych roślin bluszcz pospolity uatrakcyjni kompozycję. Takie zestawienie będzie bardzo interesujące wizualnie. Dzięki ciekawym roślinom, jak funkia rotunda nasz ogród zyska nowoczesny styl, do którego znakomicie będą pasować donice metalowe. Naszą ofertę można znaleźć w sklepie.

10 NIESTANDARDOWYCH ROŚLIN DO NASZEGO OGRODU

Stosując się do powyższych wskazówek, możemy stworzyć niebanalny ogród. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim doborze roślin, które go stworzą. Najpiękniejsze i najbardziej efektowne rośliny do takiego ogrodu, to:

  • fiołek motylkowy
  • kosmos czekoladowy,
  • orlik ogrodowy,
  • barwinek pospolity
  • floks szydlasty,
  • głodek mrzygłód,
  • rojnik murowy,
  • żagwin ogrodowy,
  • funkia rotunda
  • bluszcz pospolity.

Jest to wspaniała alternatywa dla nudnego trawnika, wymagającego wiele czasu i uwagi z naszej strony.

Wybrane donice ogrodowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *