SPOSOBY NA NAWADNIANIE OGRODU

Sposoby na nawadnianie ogrodu

Każdy ogrodnik ma swoje sposoby na nawadnianie ogrodu. Jedni wodą ręczne nawadnianie, a inni cenią automatyczne systemy, które dbają o podlewanie za nich. Codzienne podlewanie ogrodu oraz otaczającej go roślinności potrafi być bardzo uciążliwe i czasochłonne. Szczególnie, jeśli jesteśmy w posiadaniu rozległego i gęsto obsadzonego terenu. Dlatego w nowoczesnym ogrodnictwie powszechnym rozwiązaniem stają się urządzenia nawadniające, które zdecydowanie ułatwiają pielęgnację trawnika oraz roślin ogrodowych. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, jak najlepiej nawadniać ogród.

AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU I JEGO ZALETY

Każdy kto posiada własny, chociażby niewielki ogródek wie, ile czasu potrafi pochłaniać ręczne podlewanie ogrodu. Problem pojawia się również w sytuacji, kiedy musimy wyjechać na kilka dni lub nawet dłużej. Większość roślin wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Długotrwały brak wody może mieć katastrofalne skutki dla roślinności. W takim przypadku, automatyczne nawadnianie ogrodu okazuje się być niezastąpione! Gospodarze mogą wyjechać z domu bez obaw, że rośliny wyschną. Dzięki odpowiednim ustawieniom, urządzenie sterujące samodzielnie uruchamia się każdego dnia o określonej porze, zapewniając roślinom odpowiednią ilość wody. Jest to więc rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale też bardzo wygodne.

Instalacja nawadniająca pozwala także sporo zaoszczędzić – zużycie wody na podlewanie ogrodu może być nawet o połowę niższe! Regularnie podlewany trawnik oraz pozostała roślinność są zdrowsze i odporniejsze na choroby. W efekcie, odwdzięczają się pięknym wyglądem.

Nowoczesne systemy nawadniające są praktycznie niewidoczne. Wszystkie instalacje są estetycznie ukryte pod ziemią, a zraszacze wysuwają się tylko podczas podlewania. Urządzenia nawadniające nie wpływają więc negatywnie na wygląd ogrodu i nie zaburzają jego stylu.

PROJEKTOWANIE SYSTEMU NAWADNIAJĄCEGO

Przed założeniem systemu nawadniającego należy wykonać projekt wszystkich instalacji, dostosowany do konkretnej działki. Sporządzenie tego projektu warto powierzyć profesjonalnej firmie ogrodniczej. Wiele firm zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i zakładaniem systemów nawadniających.  Profesjonalny wykonawca powinien zawsze dawać gwarancję na swoje usługi. Dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy system nawadniania ogrodu zostanie nieprawidłowo zamontowany i pozostaniemy z tym problemem sami. W projekcie konieczne jest uwzględnienie ciśnienia wody, podział nawadniania na poszczególne sekcje, a także ustalenie w jakich odległościach od siebie mają znajdować się zraszacze.

KOSZT ZAŁOŻENIA SYSTEMU NAWADNIAJĄCEGO

To, ile będzie kosztował system nawadniania, zależy od kilku czynników – od wielkości ogrodu, na którym będą zakładane instalacje, kształtu trawnika,  ilości sekcji oraz od tego, czy system będzie wyposażony w urządzenie sterujące. Jak widać, nie tak łatwo oszacować, ile wyniesie całkowity koszt założenia systemu nawadniającego. Aby poznać dokładną cenę, najlepiej skontaktować się z wykwalifikowaną firmą zajmującą się zakładaniem nawadniania. Warto przy tym pamiętać, że prawidłowo założony system będzie służył przez wiele lat. Dlatego lepiej wybrać profesjonalnego i doświadczonego wykonawcę niż tego, który oferuje usługi w najniższej cenie.

Automatyczne systemy to najlepsza odpowiedź na to, jak podlewać ogród. Mają mnóstwo zalet – są wygodne w użyciu, pozwalają zaoszczędzić czas i wodę, a poza tym są praktycznie niewidoczne. Dzięki nim, nawadnianie ogrodu może być znacznie prostsze! Jeśli posiadamy duży ogród i często wyjeżdżamy, lub po prostu brakuje nam czasu na jego pielęgnację, automatyczny system nawadniania będzie idealnym rozwiązaniem.

DONICE UŁATWIAJĄCE PIELĘGNACJĘ ROŚLIN

Agenda
Zapytanie