PROJEKT OGRODU WEDŁUG WIZJI

Projekt ogrodu

Donice ogrodowe – planowanie ogrodu według własnej wizji

O ogrodzie zazwyczaj myśli się już na etapie planowania budowy domu. Za pomocą obecnego jeszcze na działce ciężkiego sprzętu, można wyrównać teren ustawić dużą donicę lub wykopać dół pod sadzawkę. Istnieje wtedy też możliwość podzielenia działki na poszczególne części. Są nimi na przykład: miejsce na altanę, teren zabaw dla dzieci, czy też miejsce na klomby i rabatki. Na tym etapie jeszcze nie jest konieczny szczegółowy projekt ogrodu. Dobrze jest jednak wiedzieć którędy będą przebiegały poszczególne ścieżki i gdzie staną ewentualne murki.

Na takie a nie inne decyzje o planowaniu poszczególnych miejsc będą miały różne czynniki. Na pewno ważne jest ukształtowanie terenu i obszar całego ogrodu. W planowaniu nie można pominąć wszystkich wyjść z domu ani ich rozlokowania. Istotne jest na przykład, żeby dojazdu do garażu nie blokowały wielkie donice z kwiatami. Trudno też sobie wyobrazić kącik wypoczynkowy w sąsiedztwie warzywniaka z kompostownikiem. W tym wypadku widoki i zapachy w niektórych porach roku mogą być nieprzyjemne.

Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Davide 4800 x 800 x h:700 [mm]

Wybór donic ogrodowych – wygląd ogrodu i jego przeznaczenie

Na tym etapie trzeba sobie zadać kilka ważnych pytań. Dobrze jest wiedzieć jakiego typu będzie ogród. Czy zależy nam na kwiatach i oryginalnych gatunkach krzewów, czy do szczęścia potrzebny jest tylko trawnik i kilka drzew. A może najważniejszy jest eksperymentalny warzywniak i ekologiczne uprawy dla własnych potrzeb? To wszystko powinien zawierać wstępny projekt ogrodu. Dobrze jest też zdać sobie sprawę, ile czasu jest się w stanie poświęcić na uprawę ogrodu. W końcu donice ogrodowe i ich zawartość, też wymagają troski. Niewątpliwie najmniej czasochłonny będzie trawnik z gdzieniegdzie posadzonymi iglakami. Jednak nie wszyscy gustują w tego typu ogrodach. Ważny też jest styl. Niektórym podobają się dobrze rozplanowane rabaty, gdzie nie ma miejsca na przypadkowe rozwiązania. Najczęściej rządzi tu geometria. Jednak są też liczni zwolennicy dzikiego rozmieszczenia roślin, chociaż owa dzikość to zazwyczaj owoc bardzo przemyślanego planu.

donice betonowe grande i hydra

pROJEKT OGRODU – Funkcjonalność to podstawa

Jeżeli zaplanowany jest trawnik, dobrze jest rozważyć, czy kosiarka dotrze we wszystkie zakamarki. To samo, jeśli chodzi o donice ogrodowe. Planując rośliny, należy brać po uwagę rozmiar, który osiągną w czasie pełnej wegetacji. Dobrze wygląda sadzenie razem kwiatów o różnych wysokościach, jednak z troską, by jedne nie zasłaniały drugich. Dobrze wyglądają rabaty, gdzie rośnie po kilka sztuk odmiennych gatunków. Jednak trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Czasem ogrodnicy – hobbyści dają się ponieść fantazji, jednak wszelkie przeładowanie nie wygląda dobrze.

W planowaniu ogrodu, dobrze jest rozważyć aspekt dopasowania rozmiarów. W dużym ogrodzie pięknie się będą prezentowały wielkie donice z betonu architektonicznego. Natomiast te same donice na małej powierzchni, spotęgują efekt przytłoczenia. To samo ze ścieżkami. Na wielkiej przestrzeni, można sobie pozwolić na fantazyjne ścieżki, mostki i nawet fontanny. Niestety mała przestrzeń zawsze w jakiś sposób ogranicza. Jednak nie znaczy to wcale, że nie można jej w niepowtarzalny sposób zagospodarować. Czasem mało znaczy wiele i odnosi się to również do ogrodów.

Niektóre donice ogrodowe betonowe z naszej oferty

Oprócz donic betonowych posiadamy też donice ogrodowe z aluminium, cortenu czy z włókna szklanego.

Agenda
Zapytanie