10 Najczęsciej popełnianych błędów przy projektowaniu ogrodu

Błędy przy projektowaniu ogrodu

Planowanie przestrzenne ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Warto je jednak dobrze przemyśleć co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – by uzyskać piękny efekt końcowy. I po drugie – aby oszczędzić sobie niepotrzebnej pracy przy późniejszych zmianach aranżacji. Poniżej przedstawimy najczęstsze błędy w projektowaniu ogrodu oraz opiszemy, czego unikać przy zakładaniu ogrodu.

Błąd 1. – brak planu w planowaniu

Czego unikać przy zakładaniu ogrodu? Braku planu. Pierwszym błędem w planowaniu ogrodu jest paradoksalnie brak planu. Odpowiednie wygospodarowanie przestrzeni, by ładnie i sensownie rozmieścić ogród warzywny, drzewa owoce czy kwiaty ozdobne wymaga planu. Jeśli nie jesteśmy przekonani do miejsca sadzenia (szczególnie wieloletnich) roślin, warto użyć donic. Dzięki temu można je w każdej chwili przenieść. Niekiedy wysokie donice corten same w sobie są świetnym, nowoczesnym i atrakcyjnym rozwiązaniem. Na naszej stronie jest cała gama donic ogrodowych, które być może sprawdzą się w Waszych ogrodach.

Błąd 2. – nie myślimy przyszłościowo

Wiele osób robi krótkookresowy projekt ogrodu np. na najbliższy sezon. W sadzeniu drzewek czy roślin wieloletnich nie jest to dobre rozwiązanie. Niekiedy zmieniają się nasze koncepcje czy potrzeby i jesteśmy zmuszeni np. postawić altankę. Szkoda więc w takiej sytuacji rujnować piękny ogród czy przekopywać rośliny, co je niewątpliwie osłabia. Warto więc już na początku przygody z ogrodem, podejść do tego dość elastycznie.

Błąd 3. – zapominamy o wilgoci

Lubimy, gdy kwiatki czy drzewa otaczają nasz dom, przyozdabiając go kolorowymi płatkami czy listkami. Niestety zapominamy, że roślinność może wpływać destrukcyjnie na stan techniczny naszych budynków, np. poprzez wilgoć. Warto zadbać, by rośliny rosły w bezpiecznej odległości szczególnie od domu mieszkalnego.

Błąd 4. – mieszamy rośliny jednoroczne z wieloletnimi

Dość często pomijanym aspektem długość życia roślin. Sadzenie wieloletnich tulipanów obok jednorocznych aksamitek zwiastuje kłopoty kolejnego lata. Należy zatem przemyśleć układ roślin w oparciu o to, ile mogą one przetrwać w naszym ogrodzie.

Błąd 5. – nie analizujemy podłoża

Projekt ogrodu musi być dostosowany do podłoża w naszym ogrodzie. Nieodpowiednie warunki skutkują bowiem małym wzrostem roślin lub ich szybkim uschnięciem. Przykładem jest borówka amerykańska. Jest to owoc, który doskonale rośnie w ziemi kwaśnej. Trudno więc liczyć na obfite zbiory borówek, gdy na naszej działce odczyn pH gleby nie oscyluje około 3.5-4.

Błąd 6. – nie zwracamy uwagi na nasłonecznienie

Liczne błędy przy urządzaniu ogrodu wiążą się z nieprzemyślanym sadzeniem czy sianiem roślinek pod względem poziomu nasłonecznienia ziemi. Są warzywa, które potrzebują bardzo silnego słońca, zaś niektóre kwiaty wręcz odwrotnie – cienia i dużej ilości wody.

Błąd 7. – duża odległość od źródła wody

Jeśli chcemy dodatkowo nawadniać ogród, warto mieć swobodny dostęp do bieżącej wody.

Błąd 8. – duże i małe rośliny blisko siebie

Plan ogrodu należy rozważyć pod kątem rozmieszczenia w nim dużych drzew. Wyciągają one z ziemi dużo wody i składników, których kolejno może zabraknąć np. kwiatkom.

Błąd 9. – za gęsto posadzone drzewka

Jak zaplanować ogród, by koszenie nie było walką z wiatrakami? Należy sadzić drzewa w odpowiednich odległościach, by między nimi mogła zmieścić się również kosiarka.

Błąd 10. – dostrzegamy sezonowe trendy

Jeśli dziś nie mamy huśtawki, ławki czy altanki nie znaczy, że za rok nie zdecydujemy się na któreś z nich. Warto planować ogród, nie sugerując się wyłącznie sezonowym trendem, lecz być otwartym na nowości.

Błędy przy projektowaniu ogrodu to częste zjawisko, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami. Można ich jednak uniknąć poszukując przydatnych informacji, przeglądając różne forma ogrodnicze lub zasięgając porady u specjalistów.

Agenda
Zapytanie