ŻYWE DRZEWKO DO SALONU — JAK JE WYBRAĆ?

donice do wewnątrz

Rośliny stanowią ponadczasową formę dekoracji zarówno na tarasach i balkonach, jak i we wnętrzach. Choć od dawna ustawiane są na parapetach, coraz częściej widujemy je również stojące bezpośrednio na podłodze, w dużych donicach. Najbardziej efektownie w pomieszczeniach prezentują się natomiast drzewka. Niestety, tylko niektóre z nich nadają się do uprawy wewnątrz budynków. Jak wybrać drzewko, które będzie pięknie rosło w pokoju dziennym i dlaczego warto?

Donica aluminiowa Apollo 181200 x 600 x h:605 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 171200 x 500 x h:705 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 161000 x 500 x h:605 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 151000 x 400 x h:505 [mm]

ŻYWE Drzewko w salonie – dlaczego warto?

Do salonu można wybrać okazałe drzewka sztuczne, które dosyć dobrze imitują dzisiaj naturalną roślinność. Jednak najwięcej zalet będzie miała uprawa drzewka żywego. Dlaczego? Naturalna zielona roślinność to nie tylko świeża i elegancka dekoracja. Żywe drzewko ma też wiele zalet praktycznych. Po pierwsze, oczyszcza powietrze i produkuje tlen, dzięki czemu poprawia samopoczucie domowników. Drugim ważnym czynnikiem jest to że , może wyłapywać i neutralizować toksyny oraz promieniowanie. Po trzecie, naturalna roślinność wpływa korzystnie również na nastrój – wycisza i relaksuje. Dla większości osób najważniejsze będzie to, jak efektownie drzewko zaprezentuje się w salonie. Aby pięknie rosło, musi jednak mieć do tego odpowiednie warunki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzewka do salonu?

Istnieje wiele kwestii, które trzeba rozważyć zanim wybierze się idealne drzewko do salonu. Należy pamiętać bowiem, że żywa roślina ma określone wymagania i nie każdy gatunek poradzi sobie w donicy, w zamkniętym pomieszczeniu. Kluczową kwestią będzie więc przede wszystkim wielkość drzewka oraz jego system korzeniowy. Odległość od podłogi do sufitu w większości pomieszczeń nie przekracza 3 metrów, zatem wybrane żywe drzewko nie powinno osiągać wysokości przekraczającej ok. 2 metry. System korzeniowy rośliny musi być płytki, zwarty, z dużą zdolnością do zagęszczania się, ponieważ ma przecież przez cały czas mieścić się w donicy. Również korona drzewa nie może być nadmiernie rozłożysta – grozi to wywróceniem się rośliny.

Przy wyborze drzewka do salonu trzeba wziąć pod uwagę także jego wymagania stanowiskowe, czyli:

  • preferowany poziom nasłonecznienia,
  • preferowane temperatury,
  • preferowaną wilgotność powietrza.

W salonie najlepiej rosnąć będą gatunki odporne na suszę, ponieważ ziemia w donicy łatwo przysycha. Warto wspomnieć przy tym o pewnym wyjątku, jaki stanowi żywe drzewko bonsai. Rośliny z tego gatunku mogą rosnąć w płaskich pojemnikach, o ile ich podłoże tworzy mieszanka gliny, torfu i gruboziarnistego piasku. W takich warunkach drzewko rośnie zdrowo, a przy okazji świetnie się prezentuje. 

W jakiej donicy posadzić ŻYWE drzewko do salonu?

Żywe drzewko do salonu musi mieć jak najwięcej miejsca na rozwój systemu korzeniowego. Oznacza to, że w roli pojemnika na taką roślinę najlepiej sprawdzą się duże donice prostokątne. W zależności od tego, czy system korzeniowy drzewka jest osiowy, palowy czy wiązkowy – lepszym wyborem mogą okazać się szerokie lub wąskie doniczki. Ważne, aby zapewniły zarówno odpowiednią ilość miejsca na rozwój korzeni, jak i stabilność całej roślinie. Do zastosowań wewnętrznych należy wybrać pojemnik stosunkowo lekki. Po wypełnieniu ziemią jego waga będzie bowiem znacznie większa, co utrudni swobodne przestawianie drzewka. Ewentualnym rozwiązaniem tego problemu może być donica na kółkach. Jakie materiały sprawdzą się w przypadku donic do salonu?

Plastik (włókno szklane)

Donice z włókna szklanego będą odpowiednim wyborem do salonu w każdym stylu aranżacyjnym. Są one produkowane w wielu rozmiarach i kształtach do wyboru, dzięki czemu można bez trudu dobrać je do potrzeb rośliny. Ich zaletą jest nie tylko niska waga, ale też różnorodność kolorystyczna.

Aluminium

Druga opcja to donice aluminiowe – również lekkie, a przy tym modnie minimalistyczne i bardzo nowoczesne. Donice z aluminium również malowane są na różne kolory. Występują w wielu kształtach i wielkościach do wyboru. Można zamówić je w wersji z eleganckimi nóżkami

żywe Drzewko do salonu – przykładowe gatunki

Chociaż lista gatunków drzewek, które sprawdzą się w salonie jest dosyć długa, to jednak łatwo zauważyć, że tylko niektóre z nich cieszą się dużą popularnością. Chętnie uprawiane żywe drzewko to przede wszystkim bananowiec, który w odmianie karłowatej nie przekracza wysokości 2 metrów. Roślina dobrze rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. Nie wymaga częstego nawożenia (wystarczy 2 razy w miesiącu), ale należy regularnie ją podlewać. Najważniejsze jednak, że prezentuje się efektownie i tworzy w salonie tropikalny klimat. Kolejne często wybierane żywe drzewko to oliwka, czyli drzewko oliwne. Dzięki niemu można wnieść do pokoju dziennego nieco śródziemnomorskiego klimatu. Oliwka dobrze rośnie na słonecznym stanowisku. Lubi być regularnie podlewana, ale dobrze radzi sobie także z przesuszonym podłożem i niską wilgotnością powietrza. Rośnie na wysokość maksymalnie 3 metrów. Można też dowolnie ją przycinać. Pozostałe godne uwagi gatunki drzewek, które poradzą sobie w donicy w salonie to juka, drzewko bonsai czy palma doniczkowa. 

Donice do salonu

Agenda
Zapytanie