Zacieniony taras czy balkon – idealnym miejscem na kwiaty

Taras

Jeśli wydaje Ci się, że aranżacja tarasu lub balkonu, na który nie docierają promienie słoneczne, pozbawia Cię możliwości posiadania ozdobnych roślin, nie rezygnuj. Jest wiele roślin, którym bezpośrednie nasłonecznienie może wręcz zaszkodzić, a które wspaniale wypełnią puste, zacienione miejsca. W sezonie letnim droga słońca na niebie jest wystarczająco długa, aby mogło wypuścić swoje promienie wczesnym rankiem oraz tuż przed zachodem na Twój zacieniony taras. Taka ilość światła słonecznego z łatwością zaspokoi potrzeby roślin cieniolubnych.

 

Rośliny doniczkowe na zacieniony taras

Jeśli marzysz o zacienionym tarasie, wybór odpowiednich donic może stanowić klucz do sukcesu. Donice na taras powinny być wykonane z materiałów przystosowanych do warunków atmosferycznych oraz być odporne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje donice będą trwałe i dodadzą elegancji Twojemu tarasowi, szeroki asortyment dostępnych produktów pozwoli Ci wybrać najlepszy model. Warto również pamiętać o tym, aby dopasować kolor i styl donic do otoczenia tarasu – piaskowe lub ceglane barwy są idealne dla tarasów zacienionych. Jeśli Twój taras jest w pełnym słońcu, warto wybrać donice bardziej jaskrawe i kolorowe.

 

Donice pełne kwiatów

Pośród roślin ozdobnych, traktowanych zwykle jako jednoroczne, znajdziemy całą gamę takich, które mogą pochwalić się bujnym kwitnieniem, mimo tego, że rosną w cieniu. Należą do nich przede wszystkim fuksje, niecierpki, czy begonie. Pośród wielu odmian begonii znajdziemy zarówno takie, które przepięknie kwitną, jak i begonie o kolorowych, ozdobnych liściach.  Oferta tego typu roślin z roku na rok powiększa się. Taras możemy zaaranżować monochromatycznie, np. w odcieniach różu bądź czerwieni. Ale można też zaaranżować donice pełne kwiatów w różnych kolorach. Z wysokich donic, czy ampli pięknie zwieszają się lobelie przylądkowe. Fuksje czy begonie występują w odmianach zwieszających się i wyprostowanych. Niezliczona ilość kolorów może przyprawić o zawrót głowy. W cieniu dobrze czuje się również zwisający skrętnik “Blue Fountain”. Jego niebiesko-fioletowe kwiaty stanowią ozdobę tarasu aż do przymrozków.

Rośliny o ozdobnych liściach

Na tarasie nie powinno zabraknąć plektrantusa (komarzycy), który odstraszy krwiożercze owady nie pozwalające zwykle nam odpocząć. Komary będą się trzymać z daleka, a jego ozdobne liście pięknie dopełnią aranżacji z roślin kwitnących.  Na zacienionym tarasie wspaniale będą się czuły kolorowe trzmieliny fortune’a a także zimozielone bluszcze. Dla rozświetlenia ocienionych miejsc wybierzmy również rośliny o liściach srebrzystych, np. brunerę, czy różnego rodzaju funkie (hosty). Dodatkowo brunera kwitnie w maju prześlicznymi, niebieskimi kwiatkami, które do złudzenia przypominają niezapominajki.

Natomiast już od czerwca będziemy mogli podziwiać kwiaty funkii. Przy wyborze host zwróćmy uwagę na ich przyrost. Oferta jest bogata zarówno w rośliny osiągające niewielkie rozmiary jak i hosty olbrzymie. Koniecznie dopasujmy wielkość donic dla poszczególnych roślin. Weźmy również pod uwagę, że byliny, które będą spędzać okres zimowy w donicy na tarasie powinny mieć na ten czas zabezpieczone przed przemarznięciem korzenie. Najlepiej wybrać do obsadzenia donice wyścielone styropianem. Rośliny o ozdobnych liściach na zacieniony taras to również kolorowe Żurawki i Żurawiczki.

Kwitnące byliny na zacienione miejsce 

w donicach na zacienionym tarasie nie może zabraknąć kwitnących bylin.  spośród szerokiej oferty warto wybrać bodziszki, tawułki, miodunki czy też rozwary.  w donicach pięknie prezentują się bardzo tolerancyjne, jeśli chodzi o warunki uprawy, liliowce. np. liliowiec mniejszy  (hemerocallis minor) o przepięknych żółtych kwiatach. możemy też posadzić zawilce mieszańcowe.

 

Przykładowe donice na taras

Agenda
Zapytanie