WODA W OGRODZIE – DLACZEGO WARTO I JAK ZAARANŻOWAĆ MIEJSCE W OGRODZIE?

Woda w ogrodzie

WODA W OGRODZIE

Bez wody nie ma życia, więc woda w ogrodzie powinna być niezbędnym towarzyszem w naszym otoczeniu. Wszyscy znamy ten fakt naukowy, dlatego warto wprowadzić do ogrodu – poza niezbędną wodą do podlewania – również elementy dekoracyjne wykorzystujące wodę. Od wielohektarowych ogrodów aż po najmniejsze działeczki miejskie, a nawet ogrody doniczkowe na tarasie czy balkonie, zamontowana tam infrastruktura wodna wniesie w ich przestrzeń nową jakość. Przeciętnej wielkości ogród powinien posiadać choćby najdrobniejsze elementy wodne, które będą zarówno ciekawą dekoracją jak i rodzajem poidełka dla ptaków lub owadów. Pomysłowość producentów dekoracji pozwoli na zamontowanie niewielkiego naczynia z wodą nawet na najmniejszym balkonie.

Basen czy staw kąpielowy

Właściciele dużych terenów mogą pokusić się o wybudowanie stawu kąpielowego, w którym chętnie zanurzymy swoje ciało w czasie letnich upałów. Staw kąpielowy jest alternatywą dla tradycyjnego basenu. Ale jego użytkowanie jest o wiele tańsze, bo czystość wody osiąga się metodami naturalnymi, bez zastosowania chemii. Prawo stanowi, że wykonanie zbiornika wodnego większego niż 30 m² wymaga pozwolenia.

Oczko wodne

Oczko wodne zmieści się nawet w najmniejszym ogródku. Zanim przystąpimy do jego budowy warto zastanowić się czy do jego budowy wykorzystamy gotowe elementy ze specjalnego tworzywa, czy też sami nadamy kształt i wymiary zbiornika, który wyłożymy do tego celu przeznaczoną folią. Do maleńkich ogródków i na tarasy oczko wodne możemy zrobić nawet z niewielkiej, plastikowej miski., której brzegi osłonimy np. kamienną donicą. Przy oczku wodnym oraz przy stawie kąpielowym można a nawet zaleca się założyć kaskadę wodną. Spływająca po kamieniach woda oczyszcza się i natlenia. A jej szmer wprowadza niesamowity nastrój.

Fontanna

Pięknie prezentują się pośród roślin okazałe fontanny.  Tryskająca woda odświeża i nawilża otaczające ją powietrze. Ogród z fontanną nabiera elegancji i wytworności. Fontanny mogą mieć tradycyjną formę. Ale również te nowoczesne w formie brył geometrycznych przepięknie mogą ozdobić zieloną przestrzeń ogrodu. W ostatnim czasie są dostępne również niewielkie pływające fontanny solarne, które możemy umieścić na powierzchni oczka wodnego. Nie wymagają one podłączenia do sieci elektrycznej, co przy tradycyjnych pompach jest niezbędne.

Aranżacje roślinne przy zbiornikach wodnych

Każdy rodzaj zbiornika wodnego wymaga innej aranżacji roślinnej. Rośliny posadzone w strefie brzegowej stawu kąpielowego czy też oczka wodnego znacznie różnią się od roślin okalających wolnostojącą fontannę. Jednak przy każdym z wymienionych zbiorników wodnych warto znaleźć miejsce na aranżację roślinną w donicach. Przy doborze donic zwróćmy uwagę na to, w jakich warunkach będą eksponowane. Nie wszystkie donice mogą stać na podłożu wilgotnym, czy często zalewanym. Zwłaszcza przy oczku wodnym warto zastosować zestawy donic ogrodowych, którym otaczająca wilgoć nie będzie w stanie zaszkodzić. W donicach często są sadzone rośliny, które nie są w stanie przezimować w polskich warunkach. Jednak umieszczenie ich w sezonie letnim w nawilżonym przez otaczającą wodę środowisku, blisko zbiornika wodnego na pewno pozytywnie wpłynie na ich rozwój i walory dekoracyjne.

Woda w ogrodzie – prawdziwy must-have ogrodnika

Woda w ogrodzie poprawia jego mikroklimat. Rośliny odwdzięczą się tam bujnym wzrostem, zwłaszcza gdy zamontujemy urządzenia wyposażone w pompy wprawiające wodę w nieustanny ruch. Kojący szum wody sprzyja również naszemu wypoczynkowi. Uspokaja i poprawia nastrój osób w nim przebywających. Woda zaprasza do ogrodu ptaki i owady.

Jeśli jeszcze ktoś nie ma choćby poidełka dla ptaków, niech koniecznie wprowadzi do swojego ogródka elementy wodne.

Donice ogrodowe z naszej oferty

Agenda
Zapytanie