FONTANNA, STAW, A MOŻE OCZKO WODNE- JAK ZAPROJEKTOWAĆ WODĘ W OGRODZIE?

Fontanna w ogrodzie

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie jest podstawą stworzenia przyjaznego środowiska przydomowego. Mnogość kwiatów i zieleni uspokaja i pozwala w pełni cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Jednak warto też pomyśleć o odpowiednim zaprojektowaniu wody w ogrodzie. Staw, fontanna ogrodowa czy oczko wodne mogą urozmaicić wygląd i stanowić jednocześnie swoiste centrum ogrodu.

FONTANNA OGRODOWA

Fontanna w ogrodzie z pewnością będzie robiła niesamowite wrażenie. Zwłaszcza jeśli wykonamy ją samodzielnie. Wpisanie w wyszukiwarce hasła „fontanna w ogrodzie jak zrobić” otwiera przed nami mnóstwo propozycji i porad. Postawiona w centrum ogrodu, otoczona przez kwiaty, będzie cieszyła oko i budziła zachwyty gości. Zwłaszcza, jeśli będzie to fontanna podświetlana – każdy wieczór w ogrodzie będzie dzięki niej piękny i niezwykły.

FONTANNA OGRODOWA W OCZKU WODNYM

Fontanna ogrodowa jak zrobić ją na swojej posesji? Przede wszystkim należy mieć odpowiedni zbiornik wodny – może być to nawet oczko wodne w ogrodzie. Należy umieścić w nim pompę i element, z którego będzie wypływała woda podłączona rurą do pompy. Wtedy powstanie obieg zamknięty wody. By fontanna robiła jeszcze lepsze wrażenie, można dodatkowo udekorować ją kamykami.

OCZKO WODNE – JAK ZAŁOŻYĆ?

Skoro już wiadomo, że najlepiej fontannę umieścić w oczku wodnym, pozostaje pytanie – jak założyć oczko wodne? Nie jest to wbrew pozorom takie trudne. Należy zacząć od jednego, podstawowego elementu, by zrobić oczko wodne projekt. Bez odpowiedniej wizji ciężko cokolwiek zdziałać. Trzeba rozplanować, gdzie oczko wodne będzie prezentowało się najkorzystniej, jaki powinno mieć kształt i wymiary. Należy także pamiętać o tym, by zasadzić w nim i wokół niego rośliny, które upiększą zbiornik i pomogą zachować w nim równowagę biologiczną. Natlenią wodę i ochronią ją przed nadmiarem promieni słonecznych.

CO JESZCZE WZIĄĆ POD UWAGĘ PODCZAS ZAKŁADANIA OCZKA WODNEGO?

Podczas rozmyślań, jak zrobić oczko wodne, trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że nie powinno być usytuowane w zbyt nasłonecznionym miejscu. Istotny jest także jego rozmiar. Skrajnie małe lub duże oczko wodne może powodować problemy z zachowaniem w nim równowagi biologicznej. Warto też zamontować w zbiorniku urządzenia oczyszczające i napowietrzające wodę. Pod koniec prac trzeba uszczelnić dno zbiornika i wzmocnić jego brzegi. Wtedy pozostaje już tylko udekorować najbliższą okolicę oczka wodnego kwiatami oraz kamieniami i cieszyć się pięknym zbiornikiem wodnym w swoim ogrodzie.

A MOŻE STAW W OGRODZIE?

Innym rozwiązaniem branym pod uwagę podczas aranżacji zewnętrznej części posesji jest staw w ogrodzie. Jest rozwiązaniem dla osób, które posiadają dużych rozmiarów ogród – ma większą powierzchnię od oczka wodnego, więc odradza się go posiadaczom małych lub średniej wielkości ogrodów. Staw taki powinien mieć więcej niż 25 metrów kwadratowych. Dzięki temu do złudzenia będzie przypominał staw naturalny w ogrodzie.

ZAKŁADANIE STAWU

Jeśli dysponuje się wystarczająco dużą powierzchnią, nic już nie stoi na przeszkodzie. Jak założyć staw w ogrodzie? Tak samo jak w przypadku oczka wodnego, należy zacząć od projektu. Reszta działań również jest podobna do zakładania oczka – trzeba zaznaczyć obszar, na którym ma się znaleźć staw, zrobić wykop i odpowiednio go uszczelnić. Wzmocnić brzegi i umieścić na krawędzi zbiornika filtr wodny, a następnie posadzić rośliny i napełnić zbiornik wodą. Do stawu można wpuścić ryby, o ile pozwalają na to warunki. Jednak zdecydować się można także na staw przeznaczony do kąpieli i pływania.

NA JAKI ZBIORNIK WODNY SIĘ ZDECYDOWAĆ?

Fontannę można zamieścić w każdym ogrodzie, jednak założenie oczka wodnego lub stawu zależy od wielkości ogrodu. Zrobienie stawu zawsze trzeba gruntownie przemyśleć – jego duża powierzchnia wiąże się z wysokimi kosztami założenia i utrzymania zbiornika.

DONICE W SĄSIEDZTWIE WODY

Agenda
Zapytanie