Czy deszczówka nadaje się do podlewania roślin w donicach?

Deszczówka w ogrodzie

Do podlewania ogrodu oraz roślin w donicach najlepiej wykorzystywać wody opadowe. Deszczówka w ogrodzie jest najbardziej naturalnym oraz cennym źródłem składników odżywczych dla roślin. Woda deszczowa jest wodą miękką, niezawierającą szkodliwego chloru – jak w przypadku wody wodociągowej. Zawiera niewielkie ilości jonów magnezu i wapnia, co sprzyja roślinom. Ponieważ używana do podlewania zgromadzona deszczówka posiada temperaturę otoczenia, nie naraża podlewanych roślin na szok termiczny. Woda opadowa nie zawiera soli mineralnych mogących niekorzystnie wpłynąć na odczyn podłoża.  Często spotykane osady wapienne gromadzące się na donicach są przede wszystkim wynikiem podlewania roślin twardą wodą z kranu. W przypadku podlewania deszczówką te szpecące i szkodliwe osady się nie tworzą. Rośliny doniczkowe podlewane deszczówką odwdzięczą się bujnym wzrostem oraz kwitnieniem. Podlewanie roślin deszczówką niewątpliwie przełoży się na zmniejszenie rachunków za wodę, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na zakup nowych roślin lub innych artykułów dekoracyjnych do naszego ogrodu.

Złap deszcz

Najprostszym sposobem zbierania deszczówki w ogrodzie jest ustawienie pod spustami rynnowymi z dachów pojemników z tworzywa sztucznego. Centra ogrodnicze oferują szeroki wybór plastikowych naczyń zaopatrzonych w kraniki. Warto je postawić pod rynny na lekkim podwyższeniu, aby łatwo było podstawić pod zamontowany w nich kranik konewkę. Warto zainwestować w zbieraki wody, które zamontowane na rynnie skierują deszczówkę wprost do beczki. Do rynny można również podłączyć węża z tworzywa sztucznego, co pozwoli nam na ustawienie zbiornika w pewnej odległości od rynny, a w bardziej dogodnym dla nas miejscu.

Deszczówka w ogrodzie nie będzie dobrej jakości, jeśli wykorzystamy beczki metalowe, w których do wody mogą przedostawać się szkodliwe związki metali. Nie powinniśmy również zbierać wody opadowej do pojemników betonowych, ponieważ woda wypłukuje z nich szkodliwy wapń. Zbiorniki przeznaczone do zbierania deszczówki warto zaopatrzyć w pokrywy, które nie pozwolą na przedostawanie się do nich zanieczyszczeń.  Światło słoneczne powoduje namnażanie się w wodzie szkodliwych glonów, dlatego najlepiej pojemniki ustawić w cieniu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości możemy ocienić je ciekawą konstrukcją drewnianą bądź pergolą, przy której można posadzić wysokie rośliny, albo pnącza. Do zacienienia można również zastosować rośliny posadzone w donicach na kółkach, które ułatwią nam dostęp do zbiornika. Ponieważ donice na kółkach można łatwo przesunąć do miejsca, gdzie mamy zbiornik z deszczówką.

Pełny zbiornik z deszczówką

Do większych zbiorników możemy również zamontować pompy, które pozwolą łatwiej rozprowadzić wodę w ogrodzie. W przypadku, kiedy zbiornik na wodę się wypełni a deszcz nie przestaje padać dobrze jest, aby nadmiar deszczówki był odprowadzany w wybrane przez ogrodnika miejsce, a nie w sposób niekontrolowany. Warto tak przygotować teren, aby spływająca woda trafiała pod duże drzewa i krzewy. W ten sposób przyczynimy się do zwiększenia zasobów wody gruntowej oraz poprawimy warunki wzrostowe roślin.

Bardziej skomplikowanym technicznie i kosztownym sposobem oszczędzania wody jest montaż w ogrodzie skrzynek rozsączających lub wykonanie instalacji deszczowej. Przy budowie instalacji rozprowadzającej wodę w ogrodzie wykorzystuje się podziemne cysterny, które przy pomocy pomp będą nawadniać nasze rośliny w ogrodzie. Gromadzona dzięki temu woda deszczowa może w całości zaspokoić potrzeby ogrodu w wodę. Zakup zbiornika i wykonanie instalacji wiążą się jednak z dużymi kosztami, które zwrócą się dopiero po kilku latach.

Pamiętajmy, aby przed sezonem zimowym opróżnić i oczyścić wszystkie zbiorniki, ponieważ zamarzająca woda może spowodować ich pękanie. Jeśli mamy taką możliwość warto beczki oraz pojemniki zabezpieczyć pod dachem lub co najmniej przykryć plandeką.

Agenda
Zapytanie