TUJA W DONICZCE – NA TARASIE, W OGRODZIE I NA BALKONIE

tuja w doniczce - na tarasie

Żywotnik, lepiej znany jako tuja, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich ogrodach. Jest drzewkiem uchodzącym za niewymagające i zdolne do przetrwania w prawie każdych warunkach. Za posadzeniem tego iglaka w naszym ogrodzie przemawia także mnogość odmian tui. Dzięki czemu możemy dostosować ją idealnie do swoich potrzeb. Najszerszą możliwość aranżacji oferuje nam tuja w doniczce, która posłuży nam za ozdobę zarówno ogrodu, jak i tarasu, a nawet balkonu.

TUJA W DONICZCE – DLACZEGO WARTO MIEĆ TUJE W SWOIM OGRODZIE?

To, co przemawia na korzyść tui, to przede wszystkim ich niskie wymagania. Tuja jest mrozoodporna i wiecznie zielona, co oznacza, że będzie zdobić nasz ogród, taras czy balkon, niezależnie od warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdzi się, jako roślina dla początkujących ogrodników lub tych, którzy po prostu nie mają zbyt wiele czasu na doglądanie roślin. Tuje mają ładnie wyglądać i tę rolę wykonują znakomicie. Oprócz tego idealnie nadają się do formowania, występują w wielu odmianach kolorystycznych, podgatunki tui mogą różnić się także kształtem korony oraz wysokością. Jaśniejsze odmiany wymagają więcej światła do prawidłowego rozwoju.

Tuje najbardziej lubią gleby żyzne i przepuszczalne o niskim pH, od 5,5 do 6,5. Możemy sadzić je od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. W ciepłych miesiącach podlewamy tuje regularnie, gdy temperatura spada poniżej zera, wtedy należy zaprzestać podlewania.

Donica betonowa Angelo1200 x 500 x h:500 [mm]

Tuja na balkonie

Tuja w doniczce na balkonie musi być w dobrze nasłonecznionym miejscu oraz z dala od przeciągów, warto więc zastanowić się wcześniej czy nasz balkon oferuje taką możliwość. Jeżeli wiemy, że jesteśmy w stanie zapewnić tui odpowiednią ilość słońca, pora zabrać się za sadzenie. Donice z betonu architektonicznego nie są polecane, ze względu na ich dużą masę. Na balkonie znakomicie sprawdzą się donice plastikowe z włókna szklanego, jest to materiał wytrzymały, nie ulega zmianą temperatury ani deformacją. Gdybyśmy kiedykolwiek zmienili zdanie, takie donice z włókna szklanego z łatwością damy radę przesunąć w dowolne miejsce. Równie dobrze sprawdzą się donice aluminiowe.

Ze względu na ograniczoną wysokość balkonów, najbardziej polecane odmiany tui to Teddy oraz Golden Globe.

Tuja w ogrodzie i na tarasie

Aby tuja mogła swobodnie rosnąć w ogrodzie, będzie potrzebowała dużej, mrozoodpornej donicy. Tutaj świetnie sprawdzą się duże donice betonowe. W zależności od naszych preferencji, tuje możemy sadzić pojedynczo lub po kilka w długich, prostokątnych doniczkach. Ogrodowe aranżacje z reguły zostają z nami na dłużej, dlatego warto dobrze je przemyśleć, bo donice betonowe są zbyt ciężkie do swobodnego ich przestawiania. Dodatkowo, takie donice nie mogą stać bezpośrednio na nieprzepuszczalnym podłożu, bo brak możliwości swobodnego odprowadzani wody grozi uszkodzeniem donicy. Jeżeli wolimy bardziej mobilny wybór, wtedy idealnie sprawdzą się donice aluminiowe, których mnogość wykończeń i kolorów dogodzi nawet najbardziej wybrednemu klientowi.

Do odmian ogrodowych tui zaliczamy przede wszystkim Barbant i Szmaragd.

Tuja ma skłonności do szybkiego rozrastania się, dlatego już na starcie należy jej zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Tuja w doniczce na tarasie musi mieć dużą i grubą donice, na przykład donice STONE, które wykonane są z włókna szklanego, pokrytego warstwą kwarcową. Donice STONE dają tui stabilne podłoże i są w stanie znieść ciężar nawet dużych okazów iglaków. Idealnie sprawdzą się do eleganckich, minimalistycznych tarasowych aranżacji, swoim wyglądem przypominając kamienne donice. W zależności od powierzchni, jaką chcemy przeznaczyć na tuje, do odmian tarasowych zalicza się zarówno około metrową tuję Danice, jak i malutkie, okrągłe Amber Glow, które przy okazji charakteryzuje się intensywnie żółtym kolorem.

Tuja w doniczce nadaje się zarówno do bogato porośniętych ogrodów, jak i nowoczesnych balkonów czy tarasów wypoczynkowych. Odnajdzie się również w rustykalnych, swojskich zielonych zakątkach. Wtedy najbardziej polecamy wybrać donice z cortenu, które starzeją się na swój własny, unikatowy sposób. Donice z cortenu same w sobie stanowią ozdobę, z roku na rok przyjmują inną barwę.

Donice, w których tuja się dobrze czuje

Donica ze stali corten Cubi 232000 x 500 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 101500 x 500 x h:600 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 81000 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 72000 x 500 x h:500 [mm]
Agenda
Zapytanie