PROJEKTOWANIE OGRODU JAPOŃSKIEGO. CO NALEŻY UWZGLĘDNIĆ W PLANIE?

Japoński ogród

Aranżacja ogrodu japońskiego to wyjątkowe przedsięwzięcie, które wymaga szczególnego podejścia i uwzględnienia wielu istotnych elementów. Projektowanie ogrodu tego typu  to sztuka, gdzie każdy detal ma znaczenie i odgrywa rolę w tworzeniu harmonii, prostoty oraz elegancji. 

Projekt ogrodu japońskiego

Ogrodowy projekt japoński powinien doskonale imitować naturalną przyrodę, tworząc miniaturę pejzażu zgodnie z określonymi zasadami. Kluczowe jest, aby ogrody te wydawały się istnieć wiele lat i emanowały naturalnością, jakby stworzone przez samą naturę, a nie przez ludzi.

Elementy ogrodu japońskiego

1. Kamień, głaz: Są to symbole wieczności i niezmienności. Powinny mieć zbliżone formy, faktury i kształty, harmonijnie komponując się w ogrodowej przestrzeni. Ich pozycje powinny odzwierciedlać naturalne ułożenie w przyrodzie.

 2. Woda to symbol życia. Dodaje ona pożądanego ruchu oraz dynamiki. Spokojne oraz wolne strumyki to symbolika kobiety, a rwące wodospady-mężczyzny. Obydwa źródła, powinny łączyć się w stawach, które naśladują morza.

3.Roślinność jest dopełnieniem całości. Zimozielone rośliny symbolizują długowieczność. Dominuje kolor zielony, a kwiaty są jedynie pojedynczymi akcentami.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego?

Pytanie, jak zagospodarować ogród, a w szczególności ogrody japońskie zadaje sobie wiele architektów. Rośliny do ogrodu japońskiego muszą być staranne dobrane. To właśnie one nadają naszemu podwórku, tej magii, którą każdego dnia chcemy widzieć. W swoim zielonym zakątku musimy umieścić takie gatunki rośliny jak byliny: dalie, liliowce, zawilce czy astry. Nie może zabraknąć także krzewów i pnącza, czyli azalii japońskiej, jaśminowca czy ligustr, oraz drzewka bonsai. Jeśli chodzi o drzewa, to nie możemy zapomnieć o miłorzębie chińskim, klonie palmowym czy ozdobnych wiśniach.  Sosny mogą też być ciekawym rozwiązaniem. Niektóre z rośliny, warto zasadzić w donicy

Dodatkowymi ozdobami, które powinny się znaleźć w orientalnym ogrodzie są latarnia, mostek oraz dekoracyjny mech, który pomorze nam stworzyć. Japońskie ogrody są znane ze swojej harmonii, prostoty i związku z naturą. Elementy japońskiego ogrodu mogą się różnić w zależności od stylu.

Rodzaje ogrodów

Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak zaprojektować ogród w stylu japońskim, to mamy dwie możliwości. Obydwie jednak cechują się prostotą, asymetrią oraz harmonią. Karesansui, są to suche ogrody, w których znajdziemy żwir, mający za zadanie imitować wodę oraz grabiony piach, które ma naśladować uderzające fale. Tsukiyama, jest to ogród w górzystym stylu. Znajdziemy w nim małe pagórki kamienie mające naśladować stawy, góry czy strumyki.

Jak zaprojektować ogród przydomowy?

Warto umieścić naturalne elementy, które powinny współgrać z całym otoczeniem, aby stworzyć piękny wygląd ogrodu. W większości przypadków ogrodów domowych nie mamy możliwości zaplanowania ogrodu japońskiego. Dzieje się tak za sprawą, niedużej powierzchni oraz małej ilości czasu, który jest niezbędny do pielęgnacji takiego miejsca. W związku z tym ogrody japońskie, to najczęściej, oddzielone elementy większego ogrodu. Takie miejsce cechuje niezwykle duża staranność oraz dbałość o szczegóły. Najważniejszym elementem jest naturalny kamień, sporo elementów, zrobiona jest z drewna, niekiedy malowanego. Nie można zapomnieć o tym, że liczba dekoracji, musi być nieparzysta. Ogrody japońskie bowiem, cechują się asymetrią. Świetną ozdobą dla zbiorników wodnych czy oczek wodnych w ogrodach japońskich są karpie koi. Mamy do wyboru bardzo dużo odmian, więc na pewno któreś nam się spodobają.

Oczywiście stworzenie ogrodu to jedno, ale musimy pielęgnować, zwłaszcza rośliny w ogrodzie japońskim. Jeśli nie jesteśmy tego sami zrobić możemy o to poprosić specjalistów ogrodników, którzy znają się na roślinach.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nie będziecie sobie zadawali pytania, jak stworzyć piękny ogród, tylko przystąpicie do działania! Ogrody japońskie, są naprawdę niesamowite i niemalże każdy, kto na nie patrzy, jest zachwycony.

Donice do ogrodu japońskiego

Agenda
Zapytanie