Ogród japoński musi bardzo dobrze imitować naturalną przyrodę. Powinien być jej miniaturą zaprojektowaną według określonych zasad. Aby ogrody japońskie w Polsce, wyglądały tak jak te oryginalne, muszą prezentować się, tak, jakby egzystowały już wiele lat. Powinny także wyglądać jakby nie zostały zaprojektowane przez ludzi, a przez naturę. Każdy, pojedynczy element, powinien być dopracowany w najdrobniejszym szczególe, a każdy z jego elementów ma symboliczne znaczenie. Ogrody japońskie wyróżniają się harmonią, prostotą oraz elegancją.
Jak zaprojektować ogród?
Podczas planowania ogrodu, jednym z ważniejszych aspektów są symbole. Kamienie, są niezwykle ważne w ogrodach tego typu. Symbolizują one wieczność oraz niezmienność. Każdy, bez wyjątku powinien mieć zbliżoną do innych formę, fakturę oraz kształt. Muszą one przyjmować takie same pozycje jak w naturze, czyli swobodne kształty, takie jak półkola czy łuki. Woda to symbol życia. Dodaje ona pożądanego ruchu oraz dynamiki. Spokojne oraz wolne strumyki to symbol kobiety, a rwące wodospady-mężczyzny. Obydwa źródła, powinny łączyć się w stawach, które naśladują morza. Roślinność jest dopełnieniem całości. W związku z nią też musimy trzymać się określonych zasad. Najbardziej kluczowym rodzajem, są rośliny zimozielone. Są one symbolem długowieczności. Dominuje kolor zielony, a kwiaty są jedynie pojedynczymi akcentami.
Roślinność
Pytanie, jak zagospodarować ogród, a w szczególności ogrody japońskie zadaje sobie wiele architektów. Rośliny do ogrodu japońskiego muszą być staranne dobrane. To właśnie one nadają naszemu podwórku, tej magii, którą każdego dnia chcemy widzieć. W swoim zielonym zakątku musimy umieścić takie rośliny jak byliny: dalie, liliowce, zawilce czy astry. Nie może zabraknąć także krzewów i pnącz, czyli azalii japońskiej, jaśminowca czy ligustra. Jeśli chodzi o drzewa, to nie możemy zapomnieć o miłorząbie chińskim, klonie palmowym czy ozdobnych wiśniach. Niektóre z rośliny, warto zasadzić w donicy
Rodzaje ogrodów
Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak zaprojektować ogród w stylu japońskim, to mamy dwie możliwości. Obydwie jednak cechują się prostotą, asymetrią oraz harmonią. Karesansui, są to suche ogrody, w których znajdziemy żwir, mający za zadanie imitować wodę oraz grabiony piach, które ma naśladować uderzające fale. Tsukiyama, jest to ogród w górzystym stylu. Znajdziemy w nim małe pagórki kamienie mające naśladować stawy, góry czy strumyki.
Jak zaprojektować ogród przed domem?
W większości przypadków ogrodów domowych nie mamy możliwości zaplanowania ogrodu japońskiego. Dzieje się tak za sprawą, niedużej powierzchni oraz małej ilości czasu, który jest niezbędny do pielęgnacji takiego miejsca. W związku z tym ogrody japońskie, to najczęściej, oddzielone elementy większego ogrodu. Takie miejsce cechuje niezwykle duża staranność oraz dbałość o szczegóły. Najważniejszym elementem jest naturalny kamień, sporo elementów, zrobiona jest z drewna, niekiedy malowanego. Nie można zapomnieć o tym, że liczba dekoracji, musi być nieparzysta. Ogrody japońskie bowiem, cechują się asymetrią. Świetną ozdobą dla zbiorników wodnych w ogrodach japońskich są karpie koi. Mamy do wyboru bardzo dużo odmian, więc na pewno któreś nam się spodobają.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nie będziecie sobie zadawali pytania, jak zrobić ogród, tylko przystąpicie do działania! Ogrody japońskie, są naprawdę niesamowite i niemalże każdy, kto na nie patrzy, jest zachwycony.