Późna jesień – nie tylko rośliny zimozielone

jesien w ogrodzie

Po pięknej, złotej, polskiej jesieni – kiedy opadną z drzew ostatnie kolorowe liście – świat jawi się nam szaro i smutno. Zwykle nie mamy ochoty na wyjście do ogrodu, czy nawet na własny taras. Możemy to zmienić, a przy tym sprawić, aby nasze ulubione wiosną i latem miejsca stały się równie atrakcyjne późną jesienią oraz zimą. Rośliny zimozielone w wielu odmianach mogą uatrakcyjnić nasz taras czy ogród. Mogą pełnić całoroczny fundament ogrodu, który będzie ozdobą każdej pory roku.

Donica ze stali corten Cecilia 18

0,00 
Długość

2000

Szerokość

500

Wysokość

705

Materiał

corten

Kształt

Prostokątny

Kolor Donicy

Corten

Grubość ocieplenia

20

Grubość materiału

2

Waga

75

Donica z włókna szklanego Antonio 6

0,00 
Długość

800

Szerokość

800

Wysokość

800

Materiał

włókno szklane

Kształt

Prostokątny

Kolor Donicy

Biały

,

Czarny

,

Szary

,

Dowolny kolor RAL

Grubość ocieplenia

20

Grubość materiału

5

Waga

18

Donica aluminiowa Apollo 25 Mobile

0,00 
Długość

2000

Szerokość

500

Wysokość

703

Materiał

aluminium

Kształt

Prostokątny

Kolor Donicy

Biały

,

Czarny

,

Szary

,

Dowolny kolor RAL

Grubość ocieplenia

20

Grubość materiału

2

Waga

26

Rodzaj podstawy

Bez nóżek

,

Z nóżkami

Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Rośliny zimozielone iglaste

Pierwsza myśl – gdy mówimy o roślinach zimozielonych – to iglaki. Niektóre z nich zmieniają kolor swoich igieł jesienią.  W ogrodzie i na tarasie nie może zabraknąć bujnych, zielonych choinek. Warto posadzić szmaragdowe tuje oraz zielone jodły. Wśród nich występują takie odmiany, które z powodzeniem możemy posadzić w tarasowych donicach. Niektóre odmiany żywotników, cyprysów czy sosen przebarwiają swoje igły na kolory brązowe i pomarańczowe lub żółte.  Nie jest to oznaką ich zamierania, lecz naturalną cechą chroniącą je przed zimową aurą.

Rośliny zimozielone liściaste

Kiedy większość drzew liściastych straci swoje liście na pierwszy plan wysuwają się te rośliny, które wbrew wszystkiemu zachowują pełne ulistnienie, odkrywając swoją urodę, której nie dostrzegaliśmy w ciepłych miesiącach.  Do tej grupy roślin należą ostrokrzewy, laurowiśnie, różaneczniki, kiścień, pieris japoński, bukszpan wiecznie zielony, mahonia, ognik szkarłatny, suchodrzew, czy irga. Większość wymienionych krzewów z powodzeniem może być sadzona w donicach na tarasie, gdzie tworzą zwarte krzewy.

Aranżację zimową warto urozmaicić również mniejszymi zimozielonymi krzewinkami i bylinami. Lawenda wąskolistna, barwinek, wrzosy czy też trzmielina Fortunea wspaniale uzupełnią puste miejsca po letnich roślinach jednorocznych. Na tarasie i w ogrodzie nie może zabraknąć żurawek, których kolorowe liście przepięknie urozmaicą każdą aranżację. Zarówno w donicach jak i na rabatach ciekawą krzewinką jest gaulteria, której czerwone owoce pysznią się czerwienią pośród zielonych, błyszczących liści.

Przy ażurowej ściance tarasu możemy również posadzić zimozielone pnącze jakim jest wiciokrzew Henry’ego. Choć w mroźne zimy może przemarzać, to wiosną bardzo dobrze się regeneruje.

Taras jest też miejscem, gdzie łatwiej rośliny zimozielone uchronić przed mroźnymi wiatrami, które mogą je uszkodzić. Musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu w bezmroźne dni, ponieważ zachowane liście, choć mniej intensywnie, ale wciąż transpirują wodę.

Rośliny o ozdobnych pędach

Pięknym uzupełnieniem zimowych aranżacji ogrodów i tarasów są rośliny o ozdobnych pędach. Na pierwszy plan wysuwają się brzozy o śnieżnobiałych pniach.  Do uprawy w donicach wspaniale nadaje się brzoza brodawkowata “Youngii”.  Jest to brzoza o zwisających pędach. Dobrze znosi przycinanie w okresie zimowym, w dni z dodatnią temperaturą.

Donice tarasowe wysokie nadają się do posadzenia dereni, których pędy przebarwiają się na zimę na kolor czerwony (np. “Sibirica”), ognisty pomarańczowo-czerwony (“Świdwa”), żółty (“Flaviramea”). Derenie wyglądają wspaniale zarówno posadzone pojedynczo, jak i w szpalerze, w formie żywopłotu. Bardzo dobrze znoszą przycinanie.

Ciekawymi pędami wyróżnia się trzmielina oskrzydlona, która jesienią przebarwia swoje liście na intensywnie czerwony kolor. A po ich zrzuceniu ukazuje pędy wyposażone w maleńkie skrzydełka – stąd jej nazwa. Ze względu na jesienny kolor liści jest nazywana ognistym krzewem. Bardzo dobrze znosi przycinanie.

Wspaniałymi walorami dekoracyjnymi wyróżnia się krzew leszczyny “Contorta”. Jej silnie powyginane pędy ukazują się w całej krasie po zrzuceniu liści. Leszczyna może być uprawiana w donicy w formie małego drzewka, jeśli jej ciekawe pędy zostaną zaszczepione wysoko na podkładce. Najpiękniej prezentuje się w okresie kwitnienia, jeszcze przed rozwojem liści, kiedy staje się zwiastunem przedwiośnia.

Do roślin o ozdobnych pędach zaliczamy również wierzbę mandżurską. Nadaje się ona również do uprawy w donicach, na balkonie lub tarasie. Jej przepięknie poskręcane pędy znoszą przycinanie i formowanie. Jest niekłopotliwą rośliną.

Kolory odgrywają istotną rolę w życiu człowieka. Wpływają na nasze samopoczucie, kreatywność i rozwój. Dlatego warto otaczać się kolorami i tym sposobem nie dać się jesiennej chandrze

Agenda
Zapytanie