Urządzanie kuchni w ogrodzie nie jest wynalazkiem naszych czasów, jednak ostatnio coraz bardziej docenianym. Dzięki kuchni ogrodowej można całe lato gotować i wypoczywać wśród roślin nie oglądając się na pogodę. Zazwyczaj projekty kuchni letniej biorą pod uwagę zadaszenie, które chroni domowników i gości przed deszczem. Dlatego też jedną z najpopularniejszych wersji jest kuchnia letnia w altanie. Takie rozwiązanie wymaga wybudowania altany, najlepiej takiej, która stylowo wpisuje się atmosferę ogrodu. Żeby kuchnia letnia w altanie tworzyła malowniczy zakątek, warto obsadzić jej brzegi pnącą roślinnością, a w samym wnętrzu zaaranżować zieleń z masywnych donic. Do budowy altany najlepiej użyć naturalnego budulca, czyli drewna i kamienia. Zazwyczaj tego typu materiały świetnie komponują się z resztą ogrodu. Dobry efekt dadzą również sąsiednie elementy w ogrodzie, zbudowane z tych samych materiałów.
Kuchnia w ogrodzie i jej zalety
Innym, często wybieranym rozwiązaniem w temacie ogrodowej kuchni letniej, jest kuchnia letnia z mini salonem. Zazwyczaj powstaje ona na planie ćwiartki koła, gdzie w kącie stoi piec z grillem lub kuchenka. Najczęściej jest to jednak wielofunkcyjny piec. Może być on zbudowany z cegły klinkierowej a jego palenisko z cegły szamotowej. Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie w kominie rusztu, na którym można wędzić domowe wyroby wędliniarskie. Zalety kuchni w ogrodzie, to przede wszystkim fakt, że wszelkie intensywne zapachy, powstałe przy wędzeniu lub pieczeniu, swobodnie rozchodzą się na wolnym powietrzu. Nie przeszkadzają osobom siedzącym w części jadalnej. Kuchnia letnia z mini salonem, zazwyczaj jest tak zaprojektowana, żeby miejsca siedzące znajdowały się daleko od samego paleniska. Zalety kuchni w ogrodzie, to jednak nie tylko jedzenie na wolnym powietrzu, ale również możliwość urządzania grillowania o każdej porze wieczoru lub nocy i to bez względu na pogodę.
Przed rozpoczęciem budowy
Każda kuchnia letnia powinna mieć odpowiednie zadaszenie. Więc każda zaaranżowana budowa kuchni w ogrodzie ma w planach również dach chroniący piec i osoby znajdujące się w pobliżu. W naszym klimacie miesiące letnie miewają najwięcej opadów, więc ciężko wyobrazić sobie inną opcję. Jeżeli altana nie jest przewidziana, wystarczy kilka słupów do podtrzymania daszku. Mogą one być drewniane, ale równie dobrze będą wyglądać szerokie, murowane z kamienia słupy. Ciekawym rozwiązaniem może być użycie tych samych materiałów, z których zbudowano piec i komin. Zastanawiając się jak zaaranżować kuchnię letnią w ogrodzie, równie dobrze można dojść do wniosku, że tak naprawdę budowa kuchni w ogrodzie może być remontem nieużywanego budynku gospodarczego. Wtedy, dostawiając piec i ozdabiając okolice piękną roślinnością, można uzyskać letnią kuchnie wyposażoną w pokój wypoczynkowy. Na pewno przyda się on w czasie gorszej pogody, lub w razie konieczności zorganizowania doraźnego noclegu.
Pamiętaj o przydatnych mediach
Zanim na dobre zaczniemy zastanawiać się jak zaaranżować kuchnię letnią w ogrodzie, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie funkcje ma spełniać ten obiekt. Czy będziemy w niej gotować, czy też urządzać imprezy z udziałem rodziny i przyjaciół. W tym drugim przypadku, niezwykle ważne jest, jak liczne mają być te grupy. Zanim budowa kuchni w ogrodzie w ogóle się rozpocznie, dobrze jest sprawdzić w jakiej odległości od głównej infrastruktury domowej się znajduje. Znaczna odległość od wody, a także od ujęcia ściekowego nie dosyć, że pomnoży koszty, ale również sprawi, że użytkowanie będzie kłopotliwe. Nie można również zapominać o elektryczności. Odpowiednio dobrane lampy spełnią oprócz praktyczności, spełnią również funkcję estetyczną.
Donice do letniej kuchni w ogrodzie
Letnia kuchnia w ogrodzie to idealne miejsce, aby cieszyć się świeżym powietrzem i aromatami prosto z natury. Aby uczynić to miejsce bardziej wyjątkowym, warto zainwestować w donice aluminiowe, które pozwolą na uprawę ziół, warzyw czy kwiatów tuż obok miejsca, gdzie przygotowujesz posiłki.