NAJPIĘKNIEJSZE EGZOTYCZNE ROŚLINY DO OGRODU

Najpiękniejsze egzotyczne rośliny do ogrodu

Rośliny egzotyczne w ogrodzie są niespotykaną, oryginalną ozdobą każdego przydomowego terenu. Za sprawą coraz łagodniejszego klimatu także w Polsce można z powodzeniem hodować gatunki, pochodzące z bardziej egzotycznych krajów. Wystarczy odpowiednio dobrać i pielęgnować posiadane okazy, by cieszyć się ich pięknym wyglądem przez cały rok.

ODMIANY ROŚLIN EGZOTYCZNYCH

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre gatunki hodowane od lat w naszym kraju to rośliny egzotyczne. Warto wymienić tu takie popularne kwiaty, jak kalia, floks, storczyk falenopsis czy astry chińskie. Na rodzimych terenach można spotkać także większe krzewy egzotyczne. Najbardziej znane to różanecznik, kamelia, magnolia, palma oraz juka. Jeżeli interesuje nas hodowla drzew egzotycznych, w naszym ogrodzie nie może zabraknąć palmy konopnej, eukaliptusa, tulipanowca amerykańskiego czy judaszowca kanadyjskiego.

JAK DOBRAĆ ROŚLINY DO OGRODU EGZOTYCZNEGO?

Ogród egzotyczny może stanowić efektowną ozdobę naszego terenu zarówno latem, jak i zimą. Wybierając gatunki odporne na cięższe, polskie warunki pogodowe, warto zdecydować się na takie odmiany, jak palmy, juki, kaktusy i agawy. Dobrze sprawdzą się również rośliny pochodzące z okolic śródziemnomorskich. Wykazują one niską wrażliwość na mróz, warto jednak okrywać je na zimę, szczególnie w pierwszych latach ich wzrostu. Mniejsze okazy doskonale nadają się również do ogrodu zimowego. Mogą stanowić zarówno uzupełnienie tradycyjnej roślinności, jak i podstawę tropikalnej wersji zielonej kompozycji.

TROPIKALNE ROŚLINY W DOMU

Egzotyczne gatunki można z powodzeniem hodować także wewnątrz budynku. Jako tropikalne rośliny w domu doskonale sprawdzą się przepięknie kwitnące orchidee i datury o okazałych kwiatostanach. Możemy zdecydować się także na hodowlę awokado, cytryn czy pomarańczy. Szczególnie w zimowym sezonie przyniosą one szczyptę egzotyki do każdego domu, ubarwiając nasze otoczenie. Im większe ich skupiska nasadzimy, tym lepszy efekt tropikalnego lasu w naszych wnętrzach.

UPRAWA ROŚLIN EGZOTYCZNYCH

Rośliny egzotyczne często posiadają specyficzne wymagania, które należy spełnić, by rosły one zdrowo i bujnie. Domowe odmiany, takie jak cytryna czy pomarańcza, wymagają stałej rocznej temperatury na poziomie 15-17 stopni. Ta ostatnia, podobnie jak datura, potrzebuje dodatkowo solidnej warstwy drenażowej do prawidłowej rozbudowy korzeni. Dla orchidei niezbędne będzie utrzymywanie regularnej wilgotności powietrza na poziomie minimum 60%. Pielęgnacja roślin egzotycznych w ogrodzie będzie polegać przede wszystkim na zabezpieczaniu ich przed przemarzaniem. Niezbędne będzie także zapewnienie stanowiska odpowiedniego do ich potrzeb, a latem – również zraszanie ich wodą dla podtrzymania wymaganej wilgotności.

ARANŻACJE Z UŻYCIEM GATUNKÓW EGZOTYCZNYCH

Gatunki egzotyczne pozwalają na stworzenie wyjątkowych aranżacji przydomowych ogrodów. Decydując się na uprawę roślin egzotycznych możemy posadzić je zarówno bezpośrednio do gruntu, jak i do donic. Wysokiej klasy pojemniki będą dodatkową estetyczną ozdobą terenu. Warto pamiętać, że krzewy i drzewa egzotyczne osiągają duże rozmiary, a wybrana donica powinna zostać dostosowana do ich docelowej wielkości. Unikniemy wtedy konieczności kłopotliwego przesadzania okazów ze zbyt ciasnych stanowisk. Stosując donice z ultra betonu lub aluminium, zapewnimy roślinom solidną, stabilną podstawę o dużej wartości estetycznej.

Rośliny tropikalne mogą być z powodzeniem uprawiane także w polskim klimacie. Wiele z nich jest stosunkowo prostych w hodowli, a dzięki odrobinie uwagi – odwdzięczy się przepięknym wyglądem i niesamowitą feerią barw. Wraz z odpowiednio dobraną donicą, będą stanowić wyjątkową ozdobę każdego domu i ogrodu.

DONICE DLA ROŚLIN EGZOTYCZNYCH

Agenda
Zapytanie