MAGICZNY, JESIENNY OGRÓD – JAK GO ZROBIĆ?

pieknotka bodiniera

Niewiele osób myśli o tym, by założyć ogród jesienią. Większość roślin przestaje wtedy wyglądać atrakcyjnie: przekwita lub opadają ich liście. Są jednak gatunki, które warto posadzić właśnie jesienią, ponieważ szczególnie pięknie będą się prezentować już o tej porze roku lub na wiosnę. Poza tym dla osób, które mają kawałek zielonej przestrzeni zawsze jest co robić jesienią w ogrodzie. Niektórzy tylko porządkują ogród, a inni biorą się za jego zakładanie lub przebudowę. Zakładanie ogrodu jesienią ma nie jest takim złym pomysłem jak by się wydawało. Jak zrobić magiczny jesienny ogród, w którym aż miło będzie spędzić wieczór?

Donica betonowa Geraldo 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 51200 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Davide 4800 x 800 x h:700 [mm]

ZAKŁADANIE OGRODU JESIENIĄ – DLACZEGO WARTO?

Zakładanie ogrodu jesienią ma sens. Między innymi przez to, że ostatnie wiosny nie są zbyt wilgotne, co nie sprzyja wzrostowi ukorzenienia roślin. Co się sadzi jesienią w ogrodzie? Najlepszym wyborem są rośliny, które wyglądają pięknie właśnie o tej porze roku, np.:

  • fotergilla większa,
  • kalina koralowa,
  • pięknotka bodiniera,
  • franklinia amerykańska
  • laurowiśnia,
  • różnych rodzajów róże.

To krzewy ozdobne, które dzięki posadzeniu ich jesienią na wiosnę będą wyglądać niczym z bajki. Jesienią sadzi się też różnego rodzaju krzewy owocowe, które już wiosną kwitną by w lecie wydać owoce.

Kwiaty w donicy betonowej
Kwiaty w donicy betonowej

Jesienne ogrody na tarasie

Możemy postawić także na zakładanie ogrodu jesienią na przydomowym tarasie. Warto zadbać o jego wygląd także o tej porze roku. Chłodne dni mogą nie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Piękne, kolorowe rośliny mogą stworzyć naprawdę przytulny klimat. Wystarczy kilka dodatków, które ocieplą to miejsce: ciepły pled, wygodne fotele, światełka dające ciepłe światło czy chociażby świeczki w lampionach. 

Oprócz krzewów, warto także posadzić wrzosy, które zachwycają swoimi kolorami. To niewielkie rośliny, na myśl o których widzimy od razu fioletowe pola. Aktualnie rośliny te są dostępne w przeróżnych kolorach, przez co komponują się z wieloma aranżacjami. Możesz wybrać do nich wysokie, lekkie donice z włókna szklanego lub bardziej trwałe aluminiowe. Warto wybrać też kilka mniejszych doniczek w takim samym stylu i postawić je na stoliku na tarasie.

kalina koralowa
Kalina koralowa

Duże rośliny w betonowych donicach

Krzewy ozdobne i wrzosy to jeszcze nie wszystko. Dopełnił swój magiczny jesienny ogród większymi gatunkami roślin. Donice betonowe na tarasie, szczególnie w połączeniu z dużymi i pięknymi roślinami, mogą stanowić cudowną ozdobę. Jedną z takich roślin jest funkia, która jest sporych rozmiarów rośliną liściastą. W donicach betonowych pięknie wyglądają różnego rodzaju drzewka takie jak trzmielina, klon polny, jałowiec pospolity czy owocowe jabłonie i grusze.

Warto jednak wiedzieć, że betonowe donice mogą osiągać ogromną wagę. Mało kto bierze pod uwagę wagę sadzonej rośliny. Wypełniona donica betonowa może ważyć nawet tonę, dlatego też ich wybór należy dobrze przemyśleć. Jeśli konstrukcja tarasu wytrzyma takie obciążenie, można śmiało z nich korzystać. Zwykle projektant bierze pod uwagę obciążenie tarasu rzędu 400 kg/m2. Powiedzmy, że większa dorosła roślina waży 15-20 kg, przykładowa donica betonowa Davide 4 waży 337 kg. Pozostaje tylko 43 kg na wypełnienie, a to zdecydowanie za mało. Przy czym przykładowa donica ma wymiary 80x80xh70 cm, więc nie jest to cały metr kwadratowy powierzchni tarasu. Warto więc pomyśleć o tym co będzie na tarasie już na etapie projektowania go. Wtedy wprawiony projektant zaplanuje dodatkowe wzmocnienia lub solidniejsze materiały. Jeśli mamy już taras i nie jesteśmy pewni czy wytrzyma on takie obciążenie lepiej postawić betonowe donice przy tarasie. Mogą wtedy stanowić piękną kwitnącą balustradę.

Co ważne, donice z betonu należy postawić na przepuszczalnym podłożu, by nie doprowadzić do ich zniszczenia. Można też zastosować gumowe podkładki o grubości minimum 2 cm lub po prostu wybrać donice na nóżkach.

Zakładanie ogrodu jesienią w donicach tarasowych

Jeśli betonowa donica okaże się jednak zbyt ciężka, warto zamienić ją na lżejszy model. Świetnie sprawdzi się chociażby donica aluminiowa, dostępna w naszej ofercie we wszystkich kolorach z palety RAL. Świetnie prezentują się także donice stone, które do złudzenia imitują beton, a są o wiele lżejsze. Można w nich zasadzić kolorowe chryzantemy, astry czy aksamitki albo żurawkę. Oprócz niskich roślin, można także posadzić wyższe gatunki, które będą dodawać jesiennemu ogrodowi charakteru. Najczęściej spotykane krzewy na tarasie to tuja, bukszpan i różnego rodzaju rośliny iglaste. Można też wybrać turzycę, kostrzewę siną czy też miskant chiński, które są gatunkami wysokich trawy. Będą one pięknym tłem dla innych bardziej kolorowych roślin. Szron, który zaczyna się pojawiać jesienią, cudownie prezentuje się na ich liściach, tworząc – w połączeniu z resztą ogrodu – scenę niczym z filmu.

Zakładanie ogrodu jesienią może być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w te chłodniejsze dni. Nijako zmusi nas do ruchu na świeżym powietrzu, którego czasem zaniedbujemy w chłodniejsze dni. Przy okazji możemy zadbać o swój taras lub ogród i stworzyć na nim piękną, kolorową przestrzeń. Przyjemnie usiąść na tarasie w chłodny jesienny wieczór z gorącą herbatą. A jeszcze przyjemniej, gdy możemy popatrzyć na swoje dzieło, czyli jesienny, nieco tajemniczy ogród.

Donice idealne do jesiennych obsadzeń

Agenda
Zapytanie