Kwiaty wieloletnie w ogrodzie – jakie wybrać?

wieloletnie kwiaty w ogrodzie

Rośliny wieloletnie do ogrodu

Rośliny wieloletnie do ogrodu. Chyba wszyscy nie mamy wątpliwości, że roślinami długowiecznymi są nasze rodzime drzewa i krzewy. W dużych ogrodach drzewa dają upragniony cień w upalne dni. W ich cieniu może rosnąć wiele roślin cieniolubnych, które w pełnym słońcu zginą. Ponadto stanowią wspaniałą osłonę przed zimowymi, mroźnymi podmuchami wiatru. Przy sadzeniu drzew długowiecznych pamiętajmy, że jest to inwestycja na długie lata i na pożytek przyszłych pokoleń. Dlatego nie powinniśmy ich sadzić blisko budynków, którym w przyszłości mogą w jakiś sposób zagrozić. Do drzew długowiecznych należą dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, a z drzew iglastych cis pospolity bądź sosna oścista.

 Kwitnące krzewy – kwiaty wieloletnie w ogrodzie

 W najmniejszym ogródku możemy posadzić wieloletnie krzewy, którymi mogą się cieszyć również następne pokolenia. Nie każdy szczęśliwy posiadacz ogrodu może pozwolić sobie na posadzenie na własnym skrawku ziemi drzew.  Należą do nich lilak pospolity, migdałek trójklapowy, forsycja, budleja Dawida czy królowa ogrodów: róża.  Wprawdzie wymagają one więcej zabiegów pielęgnacyjnych, ale za to odwdzięczą się pięknymi kwiatami.  Łatwe w uprawie hortensje, wolno rosnąca tawuła japońska czy też irga pozioma wspaniale sprawdzą się jako rośliny wieloletnie w doniczce, które ozdobią nasz balkon lub taras. Duże donice przed wejściem do domu mogą pełnić rolę pięknej wizytówki

Kwiaty wieloletnie na działkę – bylina

Jakie kwiaty na długie lata? Oczywiście byliny. Bylinami nazywamy rośliny, które mogą zdobić nasz ogród przez wiele lat, każdej wiosny odrastając od korzeni, a jesienią zamierając na zimę wraz z pierwszymi przymrozkami:

Piwonie

Do najbardziej długowiecznych możemy zaliczyć piwonie, które w jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez 50 lat. Musimy im jednak zapewnić osłonięte miejsce, w półcieniu, najlepiej pod koroną drzew, jednak nie w głębokim cieniu.

Liliowce

Niezastąpione w ogrodzie są liliowce.  Są to kwiaty wieloletnie, które nie są zbyt trudne w uprawie. Nie potrzebują żyznej ziemi, rosną i kwitną w pełnym słońcu, ale dają też radę w półcieniu. Radzą sobie nawet w czasie suszy i nie wymagają zbyt częstego podlewania. Jeśli zależy nam na ich obfitym kwitnieniu warto jednak dzielić kępy tych długowiecznych bylin co kilka lat.

Funkie

Rośliny wieloletnie w naszych ogrodach to również funkie. Odmiany funkii różnią się zarówno wielkością jak i kształtem liści, ale również zróżnicowanym kwitnieniem. Posiadają liliowe lub białe kwiaty., a ich liście występują w wielu kolorach.  Te rośliny wieloletnie rzadko chorują i mogą dożyć nawet 25 lat.  Świetnie również sprawdzają się jako rośliny wieloletnie w doniczce.

Ciemierniki

Pięknie w ogrodzie prezentują się ciemierniki. W Polsce zwykle zakwitają na przedwiośniu. Nie lubią przesadzania. Latem ozdobę ogrodu stanowią ich błyszczące, skórzaste, ciemnozielone liście. Preferują stanowiska półcieniste i cieniste. Służą im stanowiska osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów.

Rudbekie

Wspaniałą jesienną ozdobą naszych rabat jest rudbekia błyskotliwa.  Swoje kwitnienie zaczyna już w połowie lata. Dobrze czuje się w przeciętnej ziemi ogrodowej. Jednak uwaga: sama się rozsiewa.

Kwiaty wieloletnie – niezbędne prace wiosną

Rośliny wieloletnie są bardzo praktyczne, ponieważ zachwycają swoim wyglądem przez wiele lat i nie wymagają przy tym wiele pracy. Wiosną ułatwmy im start w nowy sezon usuwając po zimie zaschnięte ubiegłoroczne liście i kwiatostany. Co kilka lat dobrze jest podzielić ich kępy, pozyskując młode sadzonki. Aby zdrowo się rozwijały i zdobiły nasz ogród dobrze je zasilić kompostem lub innym nawozem organicznym.

Agenda
Zapytanie