JAKĄ CHOINKĘ WYBRAĆ NA BOŻE NARODZENIE?

Choinka zimą

Choinka na Boże Narodzenie to dla wielu z nas absolutna podstawa! Ciężko jest sobie bowiem wyobrazić święta bez drzewka z licznymi ozdobami i kolorowymi światełkami. Jest to zadanie szczególne trudne, jeśli co roku nasz dom ozdabia żywa choinka roztaczająca niesamowitą woń. Osoby, które wybierają właśnie drzewka świeże, prosto z przysłowiowego lasu, stają w okolicach listopada i grudnia przed pytaniem: jaką choinkę wybrać na święta?

Jaka choinka na święta Bożego Narodzenia, czyli rodzaje drzewek świątecznych

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej choinki na święta nie jest zbyt prosty. Istnieją bowiem różne rodzaje iglaków. Wśród najbardziej popularnych wymienia się między innymi:

  • jodłę kaukaską;
  • świerk pospolity;
  • świerk kłujący;
  • sosnę pospolitą.

Jodła kaukaska jest drzewkiem stosunkowo młodym, ale jednocześnie to także jedna z najdroższych choinek dostępnych na rynku. Wśród jej zalet można wymienić atrakcyjny wygląd oraz trwałość. Oprócz tego, jej igły są w stanie utrzymać się nawet przez kilka tygodni.

Świerk pospolity to jedno z najbardziej popularnych drzewek bożonarodzeniowych. Jest znane dosłownie od wieków. Posiada regularną, smukłą koronę o stożkowatej formie, dlatego też świetnie nadaje się do udekorowania absolutnie każdego pomieszczenia – nawet sypialni lub pokoiku dziecięcego. Świerk najbardziej kojarzy się ze świętami – to właśnie on roztacza wspaniały, żywiczny zapach, który potrafi roznieść się po całym domu. Niestety, choinka ta dość szybko traci swoje igły, w związku z czym choinki te najlepiej kupować tuż przed Wigilią.

Donica betonowa Giacomo720 x h:780[mm]
Donica betonowa Davide 4800 x 800 x h:700 [mm]
Donica betonowa Alessandro 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Adamo1000 x 1000 x h:800 [mm]

O wiele lepszą efektownością w stosunku do świerka pospolitego charakteryzuje się świerk kłujący. Posiada rozłożysty pokrój, dlatego też przede wszystkim idealnie prezentuje się w pomieszczeniach przestronnych, w holach, dużych salonach lub budynkach użyteczności publicznej. Ten rodzaj drzewka utrzymuje się przez parę tygodni, ale jego zapach jest dość słaby.

Nie każdy wie, że choinka żywa to również sosna pospolita. Przede wszystkim jest to drzewko popularne na Śląsku, ale można je także spotkać w innych regionach Polski. Żywiczny, bardzo intensywny zapach wielu osobom kojarzy się z rodzinną, niepowtarzalną atmosferą świąt Bożego Narodzenia. Igły utrzymują się nawet do kilku tygodni, a sztywne pędy zapewniają wspaniałą prezencję ozdób choinkowych.

Żywe choinki cięte czy choinki w doniczce: co wybrać?

Istnieje możliwość zakupu dwóch rodzajów drzewek bożonarodzeniowych, to jest:

  • żywa choinka cięta;
  • żywa choinka w doniczce.

Należy pamiętać, że choinki ścięte można kupować tylko i wyłącznie świeże. Te bowiem bardzo szybko więdną. Choinki w doniczce nie tylko charakteryzują się dłuższą żywotnością, ale również są idealną ozdobą ogrodów, kiedy miną święta Bożego Narodzenia. W obu jednak przypadkach szczególną uwagę należy zwrócić na kondycję drzewka. Choinka, która posiada soczysty zielony kolor oraz giętkie igliwie, jest w pełni świeżą. Podobnie o jej niedawnym ścięciu świadczyć mogą gęstość igieł oraz brak jakichkolwiek przebarwień na pniu. Żywa choinka w doniczce powinna także przebywać w pojemnikach przez jakiś czas. W ten sposób mamy pewność, że została prawidłowo ścięta i są szanse, że się przyjmie. W przeciwnym razie – drzewko szybko uschnie. Coraz częściej można spotkać się także z możliwością kupienia żywej choinki, która od małej sadzonki rosła w doniczce.

Donica betonowa Violetta 21200 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 71500 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Alessandro 3600 x 600 x h:600 [mm]

Gdzie kupować żywe choinki?

Choinki dostępne są obecnie w sklepach tradycyjnych, jak i internetowych. Należy mieć na uwadze, by wybierany przez nas produkt posiadał etykietę z informacją o jej pochodzeniu. Drzewka rosnące w doniczce najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, na przykład centrach ogrodniczych.

Donice odpowiednie dla drzewka świątecznego

Agenda
Zapytanie