JAK ZAPROJEKTOWAĆ KĄCIK ZABAW DLA DZIECI W OGRODZIE?

Plac zabaw

Ogród to miejsce wielofunkcyjne – dorosłym służy do relaksu lub rozwijania hobby, dzieciom zaś kojarzy się z zabawą na świeżym powietrzu. Jeśli posiadamy dom z ogrodem, warto dostosować go do potrzeb całej rodziny, aby każdy domownik chętnie w nim przebywał. Doskonałym sposobem zagospodarowania tej przestrzeni jest przydomowy plac zabaw – dzieci chętnie spędzą na nim długie godziny w ciągu dnia. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym pomysłom na kącik dla dzieci w ogrodzie.

CO MUSI SIĘ ZNALEŹĆ NA KAŻDYM PLACU ZABAW?

W poszukiwaniu inspiracji zajrzyjmy do własnych wspomnień z dzieciństwa. Co sprawiało nam największą frajdę i było nieustannie oblegane przez najmłodszych? Na ogół jest to huśtawka i karuzela, które dają dreszczyk emocji, igrając ze zmysłem równowagi. Zabawne odczucia ruchowe chce się powtarzać, aż zakręci się w głowie i trzeba będzie odpocząć. Jeśli chodzi o huśtawki, tradycyjnie wykonuje się je z opon zawieszonych na łańcuchach lub płaskich kładek, na których można usiąść. Zdarza się jednak, że projektując własne ogrody, rodzice decydują się na huśtawki w postaci ławek lub krzeseł. Pozwala to na huśtanie łagodniejsze, niż zwyczajowe wygłupy z odchylaniem się w tył huśtawki czy zeskakiwaniem z niej. Mimo to, dzieci nie odczują nudy – ławka-huśtawka to doskonałe miejsce do rozmów lub czytania książek z odprężającym uczuciem bujania. Karuzele z kolei można dostosować do ilości osób, które będą z nich korzystały – dostępne są modele z różną liczbą siedzisk.

ZJEŻDŻALNIE – OTWARTE I RUROWE

Oprócz wymienionych już huśtawek i karuzel, które nie zajmują dużo przestrzeni, kącik zabaw w ogrodzie może zawierać zjeżdżalnię. Chociaż może to być zwyczajna, prosta zjeżdżalnia otwarta, warto rozejrzeć się za ciekawszymi opcjami. Na przykład zjeżdżalnia rurowa zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż zabawę podkręca chwilowe zapanowanie ciemności. Dzieci uwielbiają wszystko, co zaskakuje ich zmysły, dlatego jeszcze innym sposobem na urozmaicenie zjeżdżalni jest jej nierówna powierzchnia. Zjeżdżalnia otwarta o falistym kształcie może się okazać zabawniejsza niż prosta. Nie bez znaczenia jest także jej wysokość – dzieci dorastają i z czasem obiekt może być dla nich zbyt mały. Dobrze więc na samym początku wybrać taki, który posłuży jak najdłużej, a jedynie zwiększyć nadzór, gdy wydaje się zbyt wysoki. Tym sposobem strefa zabaw w ogrodzie cały czas będzie zaspokajała potrzeby naszych pociech.

INNE INSTALACJE, KTÓRE SPODOBAJĄ SIĘ DZIECIOM

Plac zabaw w ogrodzie powinien oczywiście zawierać piaskownicę. Dla najmłodszych dzieci piaskownica jest miejscem, w którym rozwijają swoje twórcze talenty – w piasku rzeźbią i budują. Zakup foremek do zabawy także powinien być przemyślany – jeśli dziecko uwielbia zwierzęta, foremki mogą być ich podobiznami. Młodsze dzieci łatwiej poradzą sobie z prostymi wzorami, starsze chętnie skorzystają z bardziej skomplikowanych. Oprócz tego, ciekawe pomysły na przydomowy plac zabaw obejmują przyrządy do ćwiczeń. Warto zachęcać najmłodszych do aktywności fizycznej – przyrządy przypominające zabawki świetnie wykonają to zadanie. Instrukcja użytkowania pomoże wykorzystać maksimum możliwości tego typu instalacji.

OZDABIAMY KĄCIK ZABAW W OGRODZIE

Chociaż przy aranżacji placu zabaw najważniejsze są pomysły na zabawki w ogrodzie dla dzieci, warto zadbać o to, by otoczenie wyglądało przyjaźnie i ładnie. Wokół placu zabaw można na przykład poustawiać duże, stabilne donice betonowe z roślinami ozdobnymi. Czarne donice w kształcie sześcianu świetnie sprawdzą się jako wyznaczniki granic, a umieścić w nich można małe drzewka lub krzewy. Zieleń zapewni dodatkowe walory estetyczne i zdrowotne – przebywanie na łonie przyrody jest udowodnionym lekarstwem na stres. Zabawy w ogrodzie dla dzieci są bardzo ważne i warto, aby sama wydzielona dla nich strefa była otoczona roślinami.

Niektóre donice ogrodowe z naszej oferty

Agenda
Zapytanie