Ziemia piaszczysta wymaga od nas wyjątkowej aranżacji. Mimo, że jest ciężka w uprawie, to jednak możliwe jest stworzenie na niej pięknego ogrodu. Gleba piaszczysta także może być zagospodarowana, sprawdźmy więc jakie są sposoby, które można zastosować.
Gleba piaszczysta – Dlaczego tak trudno ją uprawiać?
Gleba piaszczysta wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest uboga w składniki odżywcze. To właśnie dlatego nasze rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują dodatkowego wsparcia. Poza tym piaszczyste podłoże cechuje się wysokim stopniem przepuszczalności. Po podlaniu ziemia błyskawicznie wysycha, a sztuczne nawożenie nie zawsze kończy się sukcesem. Związki mineralne, zawarte w nawozach, w pierwszej fazie z powodu wysokiego stężenia mogą zaszkodzić roślinom. Następnie niestety bardzo szybko uciekają w głąb podłoża. Czy zatem ogród na piaszczystej glebie jest w ogóle możliwy?
Gleba piaszczysta – Jak ją pielęgnować?
Zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w rośliny na piaszczystą glebę, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Jednym z prostszych sposobów jest regularne podlewanie. Warto przy tej okazji pamiętać, że rośliny na gleby piaszczyste należy podlewać większą ilością wody, ale stosunkowo rzadko. Dzięki temu nasze uprawy znacznie lepiej będą znosić suszę. Inną metodą, stosowaną przez ogrodników, jest przekopywanie gleby. W przypadku ziemi piaszczystej powinniśmy jednak robić to jak najrzadziej. Częste przekopywanie doprowadza do parowania wody z podłoża, czego powinniśmy raczej unikać. Nawet chwasty, zamiast usuwać motyką, zaleca się wyrywać ręcznie. Ostatnim sposobem jest nawożenie. Gleby suche można nawozić specjalistycznymi nawozami wieloskładnikowymi. Bardzo ważne jednak jest zachowanie umiaru. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie najmniejszej dawki proponowanej przez producenta.
Gleba piaszczysta co sadzić?
Rośliny na gleby piaszczyste suche należy dobierać bardzo uważnie. Nie wszystkie gatunki będą w stanie poradzić sobie w warunkach, jakie możemy im zaproponować. Powinniśmy raczej wybierać takie rośliny, które naturalnie wywodzą się z suchych siedlisk. Nie oznacza to jednak, że musimy skupiać się na tych, które są niezbyt ozdobne. Nagietki lekarskie czy aksamitki to przykłady roślin, które odnajdują się w trudnych warunkach, a przy okazji upiększają nasz ogród. W aranżacji przestrzeni dobrym wyborem będą również byliny na gleby suche i piaszczyste. Spośród nich warto zdecydować się na lawendę wąskolistną, goździki kropkowane czy smagliczkę skalną. Wszystkie te gatunki w odpowiedniej kompozycji wypadają niezwykle efektownie. Krzewy na piaszczystą glebę to kolejne ogrodnicze wyzwanie. Gatunki, które dobrze znoszą niższą wilgotność podłoża, urozmaicą projekt naszego ogrodu. Warte rozważenia w tym kontekście są: żarnowiec miotlasty, róża pomarszczona czy śnieguliczka koralowa. Piaszczysta ziemia sprawdza się również pod uprawę wielu gatunków krzewów i drzew iglastych. Duże donice przed wejściem do domu, w których możemy posadzić rośliny przystosowane do suchych warunków glebowych.
Gleba piaszczysta – co z trawnikiem?
Rośliny na piaszczystą działkę to nie jedyne wyzwanie, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Nawet kwestia uprawy trawnika może okazać się kłopotliwa przy tego rodzaju podłożu. Jeśli zdecydujemy się na zwykły rodzaj trawy, możemy jedynie popsuć ostateczny efekt pracy. Trawa na piaszczystą glebę występuje zazwyczaj w formie mieszanek gatunków odpornych na wyjątkowo trudne warunki. Korzystając z tego typu produktów możemy spełnić swoje marzenie o soczyście zielonym trawniku. Nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem, dla osób borykających się z problemem suchej gleby, będzie założenie systemu nawadniającego. To rozwiązanie wymaga jednak zazwyczaj pomocy ze strony specjalistów.