Jak zabezpieczyć iglaki w donicach przed zimą?

Jak zabezpieczyć iglaki w donicach przed zimą

Coraz częściej można zaobserwować tuja w doniczce i ogrodach lub na balkonach różne krzewy iglaste. Są to rośliny zimozielone, a to oznacza, że będziemy się cieszyć zielenią przez cały rok, również zimą. Żeby odpowiednio zadbać o iglaki  w donicach pielęgnacja musi być staranna w okresie jesienno-zimowym. Musimy między innymi  wiedzieć, jaki nawóz do iglaków będzie w tym czasie najlepszy oraz czy i jak często podlewać rośliny iglaste.

Co zrobić jeszcze przed zimą – jak dobrać najbardziej odpowiedni nawóz

W okresie jesiennym, a najpóźniej na początku grudnia, trzeba zadbać o odpowiedni nawóz jesienny do iglaków. Przygotuje on nasze rośliny na trudne zimowe warunki, uzupełni niedobory potasu, magnezu i siarki oraz będzie aktywnie zapobiegał brązowieniu igieł. Wysoka zawartość potasu przyspieszy drewnienie pędów, co ochroni rośliny przed wymarzaniem. Magnez uodporni krzewy na zmiany temperatur. Siarka natomiast zabezpieczy rośliny zimozielone przed chorobami, bakteriami i grzybami. Ważne, żeby nawóz do iglaków na jesień nie zawierał dużych dawek azotu. Azot bowiem pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i tworzenia młodych pędów, które nie będą w żaden sposób odporne na niskie temperatury.  Nawozy jesienne warto stosować nawet już od lipca – można zastąpić nimi nawozy azotowe. Odpowiedni produkt z prawidłowo zbalansowanym składem znacząco wesprze roślinę w walce ze śniegiem i mrozem.

Grunt to korzenie

Przede wszystkim powinno się zadbać o korzenie iglaka. Nie mogą one przemarznąć. Należy wybrać taką, która będzie lepiej chroniła przed warunkami atmosferycznymi. Plastikowe,  aluminiowe czy donice corten wykonane z blachy  mogą nie dawać odpowiedniej ochrony zimą, dlatego ścianki są ocieplone styropianem,  żeby żaden mróz nie zagrażał naszemu iglakowi. Można ją także postawić na drewnianej lub korkowej desce, aby mieć na uwadze fakt, że powinniśmy ocieplać tylko dół donicy, a nie samą roślinę. Rośliny mniejsze lub bardziej wrażliwe warto owinąć też agrowłókniną, ale dopiero po pierwszych przymrozkach, kiedy iglaki trochę już się oswoiły z niższą temperaturą.

Iglaki w donicach ochrona przed wiatrem i śniegiem

Posadzone iglaki w donicach na zimę powinny zostać ustawione tak, żeby były jak najlepiej chronione przed wiatrem – na przykład pod ścianą tarasu. Przed silnymi wichurami roślinę można dodatkowo ochronić rozkładanym parawanem bądź specjalną matą bambusową. Śnieg natomiast stanowi równie poważne zagrożenie – może odkształcić gałęzie naszej rośliny lub ją połamać. Po każdej intensywnej śnieżycy należy obejrzeć iglaki w donicach i strząsnąć z nich nadmiar zalegającego śniegu. Warto dbać o to regularnie, żeby śnieg nie nawarstwiał się i nie obciążał dodatkowo rośliny. Nie można też dopuścić do tego, żeby lód pokrywał iglaka. Roślina nie ma wtedy dostępu do świeżego powietrza i tlenu.

Regularne podlewanie roślin zimozielonych

Zimą krzewy iglaste również są narażone na uschnięcie, więc wtedy tym bardziej należy im się regularne podlewanie. O tej porze roku ciężko im czerpać wodę z gleby. Powinno się zadbać o podlewanie iglaków mniej więcej dwa razy w ciągu dwóch tygodni. Należy wybierać na tą czynność dni, w których nie ma siarczystego mrozu, żeby nie ryzykować, że woda zamarznie w donicy. Jesienią natomiast powinno się podlewać rośliny zimozielone bardzo obficie.

Iglaki w donicach – dodatkowa ochrona

Można naszym iglakom kupić specjalne ochraniacze albo kapturki. Są one wykonane z przepuszczalnego materiału. Jednak dzięki nim rośliny będą miały zapewnioną dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Agenda
Zapytanie