JAK ZAARANŻOWAĆ OGRÓD ŚRÓDZIEMNOMORSKI?

Ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski jest marzeniem wielu z tych, którzy ogród już posiadają. Ale też wielu z tych, którzy ogrodu mieć nie mogą, wyobraża go sobie właśnie w taki sposób. Ten typ założenia ogrodowego jest najbardziej urokliwym i klimatycznym miejscem. Wszystko przez to, że przywodzi na myśl pełne słońca zakątki zlokalizowane w krajach Morza Śródziemnomorskiego.

Donica aluminiowa Edoardo 72000 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 132000 x 600 x h:600 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 111500 x 600 x h:400 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 262000 x 600 x h:705 [mm]

Cechy ogrodu śródziemnomorskiego – ogólne założenia

Aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim najlepiej sprawdzi się na działce o średniej wielkości. Dzięki temu zastosować będzie można różne założenia i kompozycje, które pasują do takiego stylu. Jednak posiadacze małych działek, ogródków, czy nawet balkonów, również mogą cieszyć się takim klimatem. Poprzez wprowadzenie donic z włókna szklanego i pewnych elementów charakterystycznych dla stylu śródziemnomorskiego osiągną podobny efekt. Czym właściwie charakteryzuje się taki typ ogrodu? Wystarczy spojrzeć na cechy krajobrazu śródziemnomorskiego. Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to wykorzystanie naturalnego kamienia. Ten może występować jako kamienna posadzka na patio, niski murek lub schodki prowadzące na kolejny poziom ogrodu. Mogą to być też luźno ułożone kamienie wytyczające brzegi ścieżki, lub kamienna podsypka wokół roślin. Kolejną cechą ogrodów śródziemnomorskich jest wielopoziomowość. Dlatego też nie należy się martwić jeśli działka, którą dysponujemy nie jest idealnie płaska. Wszelkie naturalne wzniesienia mogą zostać wykorzystane jako kolejne strefy ogrodu. Ważnym elementem ogrodu śródziemnomorskiego są także zbiorniki wodne lub fontanny.

Przeczytaj także artykuł  5 pomysłów na aranżację ogrodu z dużymi donicami

Klimatyczne meble i dodatki

Aby wyraz całego ogrodu był spójny, warto zadbać, aby wszelkie meble, donice aluminiowe również nawiązywały do stylistyki śródziemnomorskiej. Meble powinny być jak najprostsze, krzesła i stoły mogą być malowane na biało lub naturalne, drewniane. Dodatki ogrodowe mogą zostać wykończone kamieniem, np. donice w stylu śródziemnomorskim lub kamienny blat stolika kawowego. Należy jednak dobrze zaplanować lokalizację takich dodatków, tak aby nie trzeba było jej już zmieniać. Takie dodatki mogą dużo ważyć. Dobierając akcesoria do ogrodu warto także pamiętać o palecie kolorystycznej, jaką cechuje się ten styl. Warto wybierać kolory ciepłe – odcienie żółci, czerwieni i brązów lub z palety zimnej wszystkie pastelowe kolory oraz oczywiście biel.

Rośliny śródziemnomorskie nazwy

Najważniejszym elementem takiego ogrodu jest roślinność. Przed przystąpieniem do zakupów, warto sprawdzić, które rośliny rosną w klimacie śródziemnomorskim. Pracownicy szkółek ogrodniczych na pewno doradzą, czy te rośliny sprawdzą się także w naszym klimacie. Niestety rośliny śródziemnomorskie w Polsce często nie radzą sobie z niskimi temperaturami i wiatrem. Aby kwiaty śródziemnomorskie i krzewy śródziemnomorskie przetrwały jak najdłużej, muszą być odpowiednio zabezpieczane i zimowane.

Bardzo popularnym rodzajem roślinności, który dobrze rośnie w polskich ogrodach, są za to ozdobne trawy, zioła i byliny, takie jak lawenda, skalnica, rozmaryn, czy gipsówka. Donice w stylu włoskim z roślinami sezonowymi (pelargonie, begonie, surfinie) pięknie zaprezentują się postawione wzdłuż najważniejszej ścieżki lub przy schodach. Za to tuje, jałowce, cis lub bukszpan wydzielą w ogrodzie przyjemne strefy o różnych funkcjach. Zadaniem wyższych drzew będzie zacienianie wybranych części ogrodu, dlatego ich lokalizację dobrze jest przemyśleć. Oliwnik lub platan dobrze sprawdzi się w pobliżu patio. Spędzanie czasu na takim tarasie, będzie prawdziwą przyjemnością dla właścicieli ogrodu.

Donice do ogrodu śródziemnomorskiego

Agenda
Zapytanie