JAK WYKONAĆ NASADZENIA?

Nasadzenia roślin w donicach

Dla posiadaczy tarasów jedną z najprzyjemniejszych prac ogrodniczych jest sadzenie nowych roślin ozdobnych. Odpowiednio dobierając ich kolorystykę, okresy wegetacji i oprawę w postaci donicy, możemy na naszym tarasie wyczarować wspaniałą kompozycję. Połączmy więc kwiaty, trawy ozdobne i krzewy iglaste, aby uzyskać zachwycający efekt. Najczęściej od razu możemy podziwiać rezultaty swojej pracy i cieszyć się nimi aż do późnej jesieni. W przypadku roślin zimozielonych efekty naszej pracy będą sprawiać nam radość również w okresie zimowym. Do nasadzenia roślin możemy wykorzystać różne rodzaje donic. Najkorzystniej jest zastosować taką donicę, która nie wymaga regularnej konserwacji. Warunek ten spełniają donice tarasowe z cortenu, wykonane z odpornej na warunki atmosferyczne blachy stalowej.

W zależności od rodzaju i wymagań roślin, jakie planujemy zasadzić, musimy przygotować odpowiednie podłoże i odpowiedniej wielkości donice. Rozmiar donic uzależniamy od wielkości systemu korzeniowego sadzonki, oraz docelowej wielkości rośliny. Im większy system korzeniowy, tym większą donicę musimy wybrać. Dla roślin wysokich i przewieszających się należy wybrać donice wyższe, w których będą się doskonale prezentować. Donica tarasowa z cortenu dostępna jest w wielu rozmiarach, możemy więc wybrać odpowiednią do naszych potrzeb. Dla cięższej rośliny np. większego iglaka idealna będzie donica na kółkach, która, w razie potrzeby ułatwi nam jej przemieszczanie.

Donica ze stali corten Cecilia 51000 x 1000 x h:905 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 4900 x 900 x h:705 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 3800 x 800 x h:905 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 2700 x 700 x h:805 [mm]

Do dzieła!

Sadząc nową roślinę musimy przede wszystkim uważać, żeby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego. Pomoże to naszemu nowemu nabytkowi łatwiej się ukorzenić i lepiej rozwijać. Na dno donicy sypiemy warstwę keramzytu lub drobnych kamyków w celu utworzenia drenażu pozwalającego na utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Następnie do połowy wysokości donicy sypiemy odpowiednie podłoże. Na tarasach z dużym nasłonecznieniem możemy pokusić się o dodanie do podłoża hydrożelu, który uchroni nasze rośliny przed przesychaniem korzeni. Delikatnie wkładamy roślinę do donicy i rozkładamy korzenie na warstwie podłoża. Dosypujemy resztę podłoża, delikatnie je uciskając i obficie podlewamy. Gotowe!

Na większych tarasach możemy również zdecydować się na nasadzenia wielkogabarytowe. Są to swoiste zielone ściany dzielące przestrzeń tarasu na kilka mniejszych. Możemy w ten sposób utworzyć na przykład kącik dla dzieci lub miejsce na grillowanie z przyjaciółmi. Aby utworzyć taki zielony zakątek, konieczne jest użycie kilku donic tarasowych w tym samym rozmiarze, oraz roślin o zbliżonej wysokości. Oczywiście w każdym momencie możemy dowolnie odświeżyć aranżację, zmieniając położenie krzewów, czy pnączy. Doskonale sprawdzi się wtedy donica na kółkach, dzięki której z łatwością przemieścimy nawet najcięższy krzew.

Pomyślmy również o kolorystyce naszej aranżacji. Wspaniałą kompozycję kolorystyczną z naszą zielenią stworzą przepiękne, rdzawe donice tarasowe z cortenu. Będą one również świetnie współgrać z elementami drewnianymi lub kamieniem na naszych tarasach. Jeśli rdzawy kolor nam jednak nie odpowiada możemy wybrać donicę aluminiową i dobrać odpowiedni kolor z palety RAL.

Duże donice tarasowe mogą sprawiać problemy osobom, które są fanami częstych zmian aranżacji. Nie zawsze uda się w pojedynkę przestawić wypełnioną donicę. Świetnym rozwiązaniem są donice na kółkach, z którymi zmiana ustawienia donic już zawsze będzie czystą przyjemnością.

Inspiracje

A oto garść nowoczesnych i nietuzinkowych kompozycji, którymi zachwycicie znajomych i sąsiadów:

  • trawa ozdobna Rozplenica + donica Cubi 10 z blachy cortenowej
  • sosna czarna Brepo + donica z cortenu na kółkach Marcello Mobile
  • winobluszcz japoński + Donica Cubi 12

Istnieją nieograniczone możliwości aranżacji tarasu, popuśćmy więc wodze fantazji i zamieńmy nasz taras we wspaniały zielony zakątek!

Donice, które pomogą w aranżacji przestrzeni

Agenda
Zapytanie