Donice na działce rekreacyjnej?

działka przygotowanie

Działki rekreacyjne, perfekcyjnie nadają się do korzystania z pięknej pogody. Donice zewnętrzne są dobrym pomysłem. Kiedy lato w pełni rozgościło się za naszymi oknami, aż szkoda nie wykorzystać tego czasu na świeżym powietrzu. Warunkiem jednak jest to, aby były zagospodarowane w taki sposób, by móc służyć swoją funkcjonalnością, estetyką i bezpieczeństwem. Przydatnym elementem mogą być doniczki plastikowe zarówno małe jak i duże, które pomogą uporządkować roślinność.

Donice na tarasie zmieniają to miejsce na stylowy ogród

Warto jest wydzielić na działce strefy zieleni i roślinności oraz utwardzoną strefę w postaci tarasu, pokrytego na przykład drewnem, kamieniem bądź kostką. Taras taki najlepiej sprawdza się, gdy jest przedłużeniem altany i idealnie nadaje się do ustawienia donic ogrodowych. Zastanów się również nad tym, jak rośliny będą prezentować się na tle mebli i innych elementów dekoracyjnych. Zaletą takiego umiejscowienia jest to, że nie zapadają się one w ziemię oraz nie niszczą trawy, a co więcej, można wyjść na nie bosą stopą. W tej strefie powinny sprawdzić się doniczki tarasowe duże, gdzie można umieścić kwiaty lub krzewy. Dzięki takiemu zabiegowi, drzewa, inna roślinność lub donice w ogrodzie będą płynnie łączyć się z tarasowymi, tworząc jedną całość.

Oświetlenie i cień

Każdy chce wykorzystać słoneczne dni jak najlepiej, jednak zbyt duża ilość słońca jest niebezpieczna dla zdrowia. Aby nie nabawić się udaru bądź poparzenia, warto jest zadbać o to, by na działce znajdowało się zacienione miejsce. W przypadku dużych terenów sprawdzić może się na przykład altana, a w przypadku mniejszych, może to być pergola nad tarasem lub parasol. Rozwiązanie takie, poza ochroną przed promieniami słońca będzie dawać też schronienie przed opadami deszczu. Wieczorami, aby działka nie była skryta w mroku, można wyposażyć ją w oświetlenie ogrodowe. Wybór jest bardzo szeroki i w zależności od potrzeb i gustu, można zdecydować się zarówno na trwale ustabilizowane lampy ogrodowe jak i na łatwe do demontażu girlandy świetlne. Każde z rozwiązań pozwala uzyskać inny efekt. Za pomocą pierwszego, można na przykład punktowo rozświetlić donice ogrodowe, a za pomocą drugiego, wprowadzić niepowtarzalny, kameralny klimat.

Doniczki plastikowe na trawniku

Podstawą pięknego ogrodu jest zadbany trawnik. Jeśli zabierzemy się za to odpowiednio wcześnie możemy wysiać trawę i czekać na jej wykiełkowanie i wzrost. Jeśli natomiast zależy nam na czasie można rozwinąć go z rolki, tak aby od samego początku pięknie się prezentował. Należy jednak pamiętać o nawadnianiu, by nie nabrał brzydkiego, żółtego koloru oraz o regularnym koszeniu. Kwiaty oraz krzewy można posadzić w formie rabat, na przykład wokół trawnika. Przykładowe rośliny, które pięknie będą prezentować się na działce, to lilak oraz hortensja. Dobrym wyborem są również byliny, na przykład lawenda czy irysy.

Piękne kompozycje można stworzyć dzięki posadzeniu roślin w donicach. Zarówno donice zewnętrzne duże jak i małe, powinny być dopasowane do stylu architektonicznego budynku na działce rekreacyjnej. Ich rozmiar powinien być za to wybrany tak, aby pasował do wymagań rośliny. Donica nie może być zbyt ciasna. Trzeba też pamiętać o tym, że jej system korzeniowy będzie się rozrastać, a tym samym będzie potrzebować więcej przestrzeni. Na działce rekreacyjnej, idealnie mogą sprawdzić się donice ogrodowe plastikowe z otworami odpływowymi w dnie.

Uniwersalne dodatki

Rośliny, aby mogły się zdrowo rozwijać, powinny być sadzone w odpowiednio przystosowanej glebie, o odpowiednim odczynie umiejscowionej na drenażu. W donicach można sadzić na przykład rośliny cebulowe, byliny, drzewa, krzewy czy niewielkie rośliny iglaste. Doniczki plastikowe czy aluminiowe mają taką zaletę, że łatwo jest dobrać ich kolor do reszty projektu, dzięki czemu całość będzie przedstawiać spójny efekt. Dzięki opracowaniu projektu i przemyśleniu tego, jak powinna prezentować się działka rekreacyjna, możemy stworzyć ogród, który będzie spełniał nasze potrzeby. Idealny projekt zależy tylko od naszej kreatywności!

Agenda
Zapytanie