Sierpień i wrzesień to czas, gdy największą atrakcją ogrodów i tarasów są hortensje. Hortensje ogrodowe uprawiane w Polsce to przede wszystkim hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta (drzewiasta), hortensja ogrodowa i hortensja pnąca. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się hortensja piłkowana. Pierwszy człon nazwy łacińskiej hortensji – hydrangea – wskazuje na jej duże zapotrzebowanie na wodę (hydra). Jednak musimy pamiętać o tym, że korzenie nie powinny stać w wodzie, dlatego przed posadzeniem dobrze jest zastosować odpowiedni drenaż. Raczej powinniśmy zadbać o jej regularne podlewanie. Do uprawy w donicach lepiej wybierać odmiany o ograniczonym wzroście.
Hortensje ogrodowe
Do donic najlepiej nadają się hortensje ogrodowe. Zaletą takiej uprawy jest to, że z chwilą, gdy hortensje zaczynają gubić liście i szykować się do zimowego odpoczynku donice ogrodowe możemy schować do nieprzemarzającego zimą pomieszczenia. Aby hortensja ogrodowa obficie zakwitła musi zawiązać pąki kwiatowe w roku poprzednim. Ponieważ są one bardzo wrażliwe na przymrozki, hodując hortensję w ogrodzie musimy ją dokładnie okryć. Hortensję uprawianą w donicy wystarczy przenieść na zimę w bezpieczne miejsce. Na balkon bądź taras powinniśmy ją ustawić dopiero na przełomie maja i czerwca, kiedy minie czas występowania wiosennych przymrozków.
Pąki kwiatowe.
Hortensja zawiązuje w kątach liści tuż pod przekwitłymi kwiatami roku bieżącego, dlatego nie powinniśmy jej ciąć, bo niechcący możemy wyciąć już zawiązane pąki. Hortensja ogrodowa wymaga żyznej, próchniczej i lekko kwaśnej ziemi. Wiosną powinniśmy ją zasilić nawozem do roślin kwasolubnych. Hortensja ogrodowa może dorastać do 1,5 m więc powinniśmy zadbać o odpowiedniej wielkości donicę. Na tarasie lub balkonie ustawmy hortensję w miejscu półcienistym. Na pełnym słońcu jej delikatne liście mogą zostać przypalone. Natomiast w pełnym cieniu liście mogą zacząć żółknąć a roślina łatwiej może ulec chorobom grzybowym. Hortensja ogrodowa występuje w wielu odmianach. Kwitnie w kolorach różowym, bordowym, czerwonym, fioletowym, niebieskim lub zwyczajnym białym. Jej kwiaty w trakcie przekwitania często przebarwiają się, co dodaje jej uroku, ponieważ na jednym krzewie mogą występować kwiaty o różnych kolorach. Bliskimi krewnymi hortensji ogrodowej są również hortensja piłkowana, czy hortensja dębolistna. Jedna i druga zyskują z roku na rok coraz większe powodzenie.
Hortensje bukietowe
Hortensje bukietowe kwitną na tegorocznych pędach, dlatego wiosną możemy je przycinać na wysokość 3-4 oczek. Jeśli jeden pęd podwiążemy do palika, możemy z niego wyprowadzić kilka pędów wierzchołkowych, które utworzą nam kwitnące latem drzewko. Do właściwego rozwoju hortensja potrzebuje żyznej, próchniczej ziemi. Wiosną, po przycięciu pędów, warto zasilić ją nawozem długodziałającym do roślin kwasolubnych. Do uprawy hortensji w donicach najlepiej nadają się te o ograniczonym wzroście. Przy zakupie hortensji warto zapytać sprzedawcę w centrum ogrodniczym o możliwość uprawy w donicy wybranej hortensji. W okresie zimowym wystarczy zabezpieczyć donicę oraz pędy na wysokość 3-4 oczek przed przemarznięciem. W zasadzie krzew jest mrozoodporny, jednak dla pewności, jeśli chcemy wyprowadzić roślinę w formę drzewka, lepiej przenieść całą roślinę do pomieszczenia i wiosną odpowiednio przyciąć jego koronę.
Hortensje krzewiaste (drzwiaste)
Tego typu hortensja wytwarza bardzo głęboki system korzeniowy. Najbardziej popularna Anabell – mimo, że pięknie prezentuje się w ogrodzie, to raczej nie nadaje się do uprawy w donicach.
Hortensje pnące
Aby utworzyć zieloną ścianę na balkonie bądź tarasie, które odgrodzi nas od wścibskich spojrzeń, albo od kurzy z ulicy, możemy w donicy posadzić hortensję pnącą. Musimy jednak pamiętać o solidnych podporach oraz o dużej i głębokiej donicy. Ta hortensja wymagania podłoża ma podobne jak wyżej opisane hortensje, jednak może rosnąć w zupełnym cieniu. Roślina ta nie wymaga przycinania, jednak jest w stanie tolerować takie cięcie. Najlepiej wykonać je w bezmroźny dzień na przełomie lutego i marca.
Hortensje są roślinami zawsze spragnionymi wody, a uprawiane w pojemnikach potrzebują szczególnie obfitego i regularnego podlewania. Nie wolno dopuścić ani do wyschnięcia ziemi, ani do przelania rośliny. Dlatego przy podczas sadzenia tych roślin w pojemniku powinniśmy pamiętać, aby donice posiadały otwory odpływowe, Dobrze aby zastosować dobry drenaż.