GLEBA NA DZIAŁCE – JAK ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ?

gleba na działce. jak przygotować

Marzeniem każdego ogrodnika jest idealna gleba na działce, tzn. pulchna, gruzełkowata, elastyczna, o przyjemnym zapachu ziemi. Jednak w większości ogrodów ziemia nie spełnia tych warunków. Jeśli jednak uda nam się poznać rodzaj gleby występującej na naszej działce, z pewnością łatwo będzie nam ją ulepszyć, aby dostosować ją do uprawy naszych wymarzonych roślin.  Pamiętajmy też, że odpowiedni dobór roślin zapewni nam możliwość stworzenia niezwykłych aranżacji. Rośliny preferujące stanowiska suche i słoneczne źle będą się czuły w towarzystwie roślin lubiących tereny zacienione i wilgotne. Nie będzie też dobrym pomysłem zestawienie roślin kwasolubnych z roślinami preferującymi podłoża zasadowe.

WYMIANA GLEBY

Na terenie kraju w większości występują ziemie piaszczyste bądź ilaste, które są dość ubogie w składniki pokarmowe. Całkowita wymiana gleby wydaje się być najprostszym sposobem poprawienia warunków uprawy roślin. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja.  Ale poprawienie jakości ziemi możemy również uzyskać poprzez dodanie do niej odpowiednich składników.

Ziemia piaszczysta łatwo przepuszcza powietrze i wodę, która szybko spływa do głębszych warstw i staje się niedostępna dla korzeni roślin. Do tego typu ziemi warto dodać próchnicę, czyli kompost lub obornik, które zatrzymają w niej wodę i składniki odżywcze. Warto też wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi mieloną glinę, która poprawi gruzełkowatość gleby oraz odkwaszony torf.

Gliniasta (ilasta) gleba na działce nie przepuszcza wody i powietrza. Po deszczu tworzą się kałuże, które zamiast wsiąkać i zasilać korzenie roślin wręcz duszą je i mogą być źródłem infekcji. Glina po wyschnięciu zbija się i pęka. Jest ciężką ziemią, którą warto rozluźnić dodając piasek lub lekki żwir. Wzbogacić ją trzeba kompostem lub obornikiem.

WITAMINY DLA GLEBY

Składniki pokarmowe w trakcie uprawy roślin wyczerpują się, dlatego każdego rodzaju podłoże musimy nawozić. Najlepiej nawozami naturalnymi, które stanowią swojego rodzaju witaminy dla gleby.  Ziemię bardzo dobrze zasilają nawozy zielone, czyli zielona masa roślinna pozyskiwana z szybko rosnących roślin jednorocznych. W tej roli wspaniale sprawdzają się np. gorczyca, facelia, łubin albo wyka. Krótko przed kwitnieniem należy je ściąć, rozdrobnić i płytko przekopać. Ważnym elementem zasilającym glebę jest też obornik albo kompost, którymi nawozimy glebę zwykle jesienią. Warto również założyć w ogródku kompostownik. Pozyskiwany z niego kompost, bogaty w naturalne związki organiczne jest najtańszym nawozem, który możemy otrzymać z resztek roślinnych oraz odpadków domowych. Kompost nie stanowi również zagrożenia przenawożeniem roślin, w przeciwieństwie do innych nawozów. Prawidłowo zasilana gleba na działce odwdzięczy się feerią barw, zapachów i smaków uprawianych roślin. Dla wielu ogrodników niezbędne wydają się być nawozy sztuczne, którymi zwykle zasilamy rośliny wiosną. Zwłaszcza nawozy długo działające, które nie tylko zasilają podłoże w odpowiednie składniki pokarmowe, ale często też zawierają składniki chroniące rośliny przed chorobami bądź szkodnikami roślin.

DONICE OGRODOWE

Ciekawym uzupełnieniem ogrodowych aranżacji roślinnych są donice ogrodowe. Łatwiej w nich zapewnić roślinom podłoże dokładnie takie, jakiego potrzebują. Zwłaszcza gdy dobieramy podłoże dla roślin egzotycznych, które bardzo różni się od gleby będącej w ogrodzie. W donicach najczęściej uprawiane są rośliny, które nie mogą zimować w ogrodach i poza sezonem letnim muszą znaleźć miejsce w nieprzemarzających pomieszczeniach.

DONICE DO UPRAWY WARZYW I ZIÓŁ

W donicach można też uprawiać warzywa oraz zioła.  Donice do uprawy warzyw i ziół w ogrodzie mogą pełnić rolę podniesionych grządek, które łatwiej pielęgnować, bez męczącego schylania się. Ponadto mogą też stanowić ogrodową aranżację na balkonie lub tarasie. Niewątpliwą zaletą donic jest też to, że każdą z nich możemy wypełnić podłożem dedykowanym konkretnej grupie roślin. Mogą stać obok siebie donice zawierające glebę kwaśną dla iglaków, rododendronów czy azalii i zasadową np. dla cisów, ziemię z dodatkiem gliny zachowującej wilgoć, jaką lubią róże czy też podłoże piaszczyste, które jest preferowane przez sukulenty bądź zioła. Pamiętać należy, że ogród w donicach wymaga częstszego podlewania z racji ograniczonej ilości podłoża.

Donice ogrodowe i do upraw warzywnych

Agenda
Zapytanie