Duże donice do ogrodu -jak stworzyć ogród w pojemniku ?

Marchewka wychodowana w donicy

Ogród w pojemniku to nic innego jak duże donice do ogrodu. Ogrody w pojemnikach cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ coraz więcej osób dostrzega zalety takiego rozwiązania. Rośliny posadzone w wysokim pojemniku mogą stanowić namiastkę prawdziwego ogrodu na balkonie czy tarasie, a nawet wewnątrz mieszkania. Natomiast u osób, które dysponują sporą działką będą rozwiązaniem problemu słabej jakości gleby czy innych niekorzystnych warunków dla bujnego wzrostu kwiatów czy krzewów. Dlaczego warto zainteresować się koncepcją ogrodu w pojemniku i jak stworzyć taki ogród przy własnym mieszkaniu?

Donica betonowa Geraldo 102000 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Alessio 171800 x 1800 x h:1000 [mm]

Zalety ogrodów w pojemniku

Określenie „ogród w pojemniku” dotyczy roślin posadzonych w dużej donicy, a mogą to być nie tylko kwiaty, ale nawet krzewy czy drzewka. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się zieloną roślinnością nie tylko osobom mieszkającym w samodzielnych domach z działkami, ale również tym, którzy dysponują jedynie balkonem lub tarasem. Duże donice da się zagospodarować tak, aby stworzyć dla roślin idealne warunki do bujnego wzrostu. Jest to zatem dobre rozwiązanie również dla osób, które choć posiadają działkę, to nie są w stanie obsadzić jej roślinami tak, jak to sobie wymarzyli. Wysoka donica ogrodowa ma też tę zaletę, że chroni nasadzenia przed szkodami, jakie może wyrządzić na przykład czworonożny pupil. Ogrody w pojemnikach da się – w razie potrzeby – przenosić do wnętrz, choćby na okres silnych mrozów. Co więcej, przestawiając je, można też łatwo zmieniać aranżację i dostosowywać ją do sezonu. 

Jakie donice do ogrodów w pojemniku?

Aby ogród w pojemniku mógł cieszyć oko gospodarzy, konieczne jest wybranie donic, w których rośliny będą miały odpowiednie warunki do wzrostu. Pojemniki do uprawy kwiatów czy krzewów muszą być nie tylko duże, ale także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wskazane jest, aby donica zapewniła roślinie również optymalne warunki glebowe. Nie może więc intensywnie się nagrzewać i powinna przepuszczać nadmiar wody z podłoża. Jeśli zależy nam na tym, by ogród w pojemniku dobrze się prezentował, warto postawić na donice betonowe ogrodowe. Ich nowoczesny i uniwersalny design pasuje do niemalże każdej aranżacji. Poza tym, donice z betonu są też mrozoodporne, nie niszczą się na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego czy deszczu, a także uwalniają nadmiar wody z gleby. Oczywiście, aby duże donice betonowe sprawdziły się w roli takich pojemników, należy ustawić je na przepuszczalnym podłożu lub unieść na praktycznych i gustownych nóżkach. 

Jak zaplanować ogród w pojemniku? Co można uprawiać w pojemnikach?

Donice ogrodowe duże, czyli donice wysokie, zapewniające dużą ilość miejsca na rozwój systemu korzeniowego, nadają się pod uprawę niemal każdego rodzaju roślin. Można posadzić w nich nawet drzewa, na przykład śliwę wiśniową czy iglaki, jak świerki serbskie. Duże donice do ogrodu stworzą optymalne warunki do wzrostu krzewów, bylin czy ziół. Co ciekawe, w nieco mniejszym zakresie można uprawiać w nich nawet warzywa, w tym między innymi:

  • różnego rodzaju sałaty,
  • rzodkiew,
  • paprykę,
  • marchew,
  • pietruszkę,
  • cebulę,
  • pomidory drobnoowocowe. 

Donice ogrodowe do uprawy warzyw dadzą gospodarzom wiele satysfakcji płynącej z możliwości zebrania własnych, ekologicznych plonów. Odpowiednio dobrane będą też piękną ozdobą, zwłaszcza w okresie owocowania. 

Donice duże do ogrodu jakie podłoże?

Jak zostało wspomniane, duże donice do ogrodu pozwalają stworzyć dla roślin doskonałe warunki glebowe. Umieszczając w takim pojemniku ziemię kompostową, nie trzeba martwić się ani o jej zasobność w składniki pokarmowe, ani o utrzymanie wilgoci. W zależności od potrzeb rośliny, donice z betonu do ogrodu można wypełnić ziemią wymieszaną z piaskiem lub torfem. Kluczowe jest, aby na dnie takiego pojemnika pojawiła się warstwa drenująca. W tej roli dobrze sprawdzą się na przykład potłuczone doniczki ceramiczne i keramzyt. Do podłoża dla roślin sadzonych w pojemnikach warto dodać też kompost, ponieważ świetnie trzyma on wilgoć niezbędną do prawidłowego rozwoju roślinności. Można zastąpić go też specjalnym żelem zatrzymującym wilgoć. Co ważne, większość roślin można uprawiać przez wiele lat w tym samym podłożu, ewentualnie wymieniając jedynie jego wierzchnią warstwę. Jednak rośliny wieloletnie i byliny najkorzystniej jest przesadzać co roku w świeżą glebę, a najlepiej także w większy pojemnik.

Duże donice do ogrodu jako pojemnik – o czym warto pamiętać?

Osoby, które po raz pierwszy zakładają ogród w pojemniku, nie zdają sobie sprawy z faktu, że nawet betonowe donice ogrodowe prostokątne duże, pomimo swojej sporej powierzchni, nie podleją się same nawet w czasie opadów deszczu. Rośliny uprawiane w pojemnikach nie są w stanie pobrać wilgoci z gleby. Jeśli mają duże liście, woda opadowa i tak ich nie podlewa, ponieważ spływa po nich na zewnątrz donicy. Zatem nawet po deszczu należy kontrolować stan podłoża i podlewać rośliny w donicach co najmniej raz dziennie (kwitnące lepiej dwukrotnie). Duże donice do ogrodu można wyposażyć tez w automatyczną konewkę lub system nawadniający. Będzie to opłacalne w przypadku większej ilości pojemników z roślinnością. 

Donica z włókna szklanego Marco 81000 x 1000 x h:1000 [mm]
Donica betonowa Alessandro 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 21 Mobile1500 x 500 x h:903 [mm]
Agenda
Zapytanie